Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1126127129131132193

Komentarz

  • Ja zwykle ciełam na koniec zimy, tzn. wg "książek" mozna jesienia lub wiosna, zanim ruszy wegetacja i w sumie tez było ok. Potem jeszcze usuwam to , co ewidentnie uschło i nie rusza. Ale w tym roku tak czy inaczej chyba bedę musiała mocno przyciac, bo swoja droga planujemy docieplenie domu. Co prawda, u nas docieplenie bedzie polegac na odkreceniu elewacji z desek, dołożeniu wełny i siatki i z powrotem skręceniu, wiec nie bedzie aż tak inwazyjna jak normalnie, no ale winorośl moze ucierpiec. I zastanawiam sie, czy jednak nie wyciac jej prawie do konca - moze jednak tak operacja + opryski tego co zostało będzie sensowne i skuteczne?
    Czytałam jeszcze , ze trzeba pozbioerać wszystkie zeszłoroczne liscie, obciete pędy i spalic.
  • Niedlugo bede miec ogrodek, warunki gorskie, naslonecznienie srednie. Lubie staromodne byliny: rudbekie, dalie, malwy, irysy itp. Beda tam pasowac stylistycznie, bo dom drewniany. Kiedy powinnam je sadzic? I czy moze ktos chcialby sie podzielic, bo mu sie rozroslo? 
    Podziękowali 1annabe
  • Ja nie mam, niestety, jeszcze liliowce i łubiny do staromodnych i pasujących! 
    Podziękowali 1Marcelina
  • @Marcelina sadzić możesz od momentu, gdy mrozy puszczą (tak mniej więcej kwiecień). Jeśli sadzone z podziału, to najlepszą porą sadzenia jest dość wczesna wiosna lub druga połowa lata, gdy rośliny nie prowadzą już tak intensywnej wegetacji, a do tego zazwyczaj nie jest upalnie.
    Ja do Twojego zestawu dodałabym jeszcze jeżówkę, ostróżki, piwonie, słoneczniczki, dzwonki - wybór takich staromodnych bylin jest naprawdę duży :)
    Podziękowali 2balum Marcelina
  • @Jadwiga,  gdzie kupiłaś?  Historia historią, chciałabym fasolę,  która nie uswieci mnie daremną pracą ;-) 
  • Marcelina malwy spokojnie można z nasion wyhodowac. To rosliny niby dwuletnie więc zakwitna dopiero za rok ale potem same sie wysiewają i zostają już w ogrodzie bez wysilku. A dalie te wysokie sie sadzi dopiero po ostatnich przymrozkach w połowie maja i na zimę trzeba je wykopywac i przechowywać w piwnicy więc trochę z nimi zabawy jest. Chyba ze chodzi o te niskie które kupuje sie już kwitnące i traktuje jak jednoroczne.
    Podziękowali 1Marcelina
  • @Bea, a masz więcej irysów? byłabym bb.wdzięczna.

    @Marcelina - piwonie w sierpniu. Chcesz, to przyjedź i sobie ukopiesz. Ciemnoróżowe.
    Podziękowali 1Marcelina
  • Jakby się dało, to się szeroko uśmiecham k/Tobie. 
    A jakby nie, to ślij całość Marcelinie. 
    k.
  • @Bea- masz w tym roku nasiona dyni?
  • @Marcelina daj adres wysle Ci troche staromodnych nasion ;)
    Tym co obiecałam wczesniej też, bo właśnie je wyciągłam ze spiżarki by sprawdxic co dokupić :)
    Podziękowali 1Marcelina
  • Tak, floksy! Uwielbiam floksy  <3
  • piwonie obowiązkowo ! masz małe dziewczynki do sypania kwiatów  na Boże Ciało więc bez piwonii ani rusz :)
    Podziękowali 2Marcelina annabe
  • edytowano stycznia 2017
    I z klasyki to mieczyki. Gladiole u nas się mówiło. Obowiązkowo takoż ;)
    Oraz "giergonie" - georginie.

    Podziękowali 1Marcelina
  • Ach, bede miec "zogródke", jak to na Slasku mowia. Ciesze sie :)
  • @Jadwiga, a gdzie można takie najzwyczajniejsze floksy zdobyć? tylko od kogoś?
    W necie widzę tylko jakieś nowomodne.
    k.
  • @kowalka przyjedź na wiosnę ukopiesz sobie u nas :) mamy biale i różowe
  • No to przyjadę! Z saperką, bo z kopaczką mnie do pksu nie wezmą. :)
    k.
  • będę pamietać:) jak się roztopią te półtora metrowe zaspy na podwórku to Ci ukopię i albo przywiozę, albo Aśką poślę, albo przyjedziesz :)
  • @Jadwiga, to poszukam lepiej. Teraz mi co rusz linki takie wysublimowane pokazywało.
    A georginie to nie wszystkie dalie? 
  • edytowano stycznia 2017
    @kowalka wybierz mnie, floksów ci u nas w Okocimiu dostatek
  • Floksy są wspaniałe i przylatuje do nich fruczak gołąbek, którego uwielbiam obserwować.
    Podziękowali 2balum Milamama
  • Ania, nam furczaki do takich żółtych, nocnych kwiatków przylatuja. Kwiatki mam od @Weronka, nie wiem, jaka nazwa. Pieknie pachna wieczorem, wysokie. 
    Obserwacje są bardzo interesujace. Raz nam furczak do domu wlecial i stracha dzieciom napedzil (duzy jest). :)
    Podziękowali 1Ania D.
  • Powiedzcie jakie odmiany i skąd bierzecie nasiona pomidorów na balkon? 
    Duże sklepy czy internet? 
  • Przyjdzie wiosna i chwila prawdy.. 
    Troche czekam z niecierpliwoscia troche z lękiem.. pierwszy raz w zeszlym roku rozpoczelam przygode z ogrodem i zastanawiam sie co przezyje zime. Nic nie przykrywalam na zime. 
    Nie wiem co powinnam teraz przyciac... 

    @Hania czy rozchodniki, lawende, budleje powinnam sciac na rowno zi ziemia? 
    A z borowka sie cos  robi? Nie tknelam jej odkad posadzilam..
  • Lawendę zetnij na wys. Ok 15 cm, poniżej zeszłorocznych kwiatów, budleje na ok. 25 cm, rozchodniki masz wysokie? Jeśli tak, to one będą teraz martwe aż do ziemi, więc usuń te martwa część, a one wiosna wyrosną z ziemi na nowo. Borowce wytnij tylko slabe lub chore pędy, jeśli takie oczywiście ma
  • Scinac teraz czy za jakis czas?
  • Ja bym poczekala tak do połowy marca.
    Podziękowali 2annabe Milamama
  • Cobyście poradzili na zabezpieczenie drzewek po obgryzieniu przez zające - jabłoń i grusza? Zwykła pasta do smarowania jakiej się używa przy przycinaniu czy coś inszego?

    Jak tak to to zajęcy nie widać ale jak trzeba poobgryzać świeżo wsadzone drzewka to nagle się znajdują :-)
  • Ja bym wyrównała poszarpane brzegi delikatnie ostrym nożem i zostawiła. W chwili obecnej coraz więcej jest przeciwników zabezpieczenia ran przy drzewach preparatami, gdyż utrudniają one roślinie samoczynne usunięcie patogenów ("płacz drzew"), a dodatkowo utrudniają dostęp powietrza. A na przyszłość polecam osłonki plastikowe założyć, bo zniszczenia, jakie może poczynić zwierzyna potrafią być dotkliwe dla roślin i kieszeni ich właścicieli. Zające to jeszcze nic, gorzej z sarnami i jelenia.
    Podziękowali 1pierniki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.