Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1127128130132133193

Komentarz

  • Drzewka owocowe zabezpieczałam siatką "RAPIZA" to jest taka metalowa siatka stosowana na elementy metalowe w budownictwie. Jest elastyczne i łatwa w założeniu, po prostu kilka razy obwiązałam na około drzewko.
  • jak ja bym chciała już coś robić, poprzycinać, poplewić
    a tu w ogródku ponad 1m śniegu ;/ zanim to stopnieje ehhh

    a takie rozsady pomidorków, czy jakichś kwiatków to już mogę robić? czy trzeba jeszcze czekać?
  • Chcę od nowa robić działkę. Przez dwa lata nie robiłam nic, bo nie mogłam. I wszystko co miałam zginęło (np. wykoszone kosiarką byliny, funkie etc), cebule zjedzone przez nornice. Zaczynam więc od zera. Pytanie: Jakie byliny warto sadzić, by były piękne, długo kwitły i nie były kłopotliwe (typu bardzo ekspansywne jak podobno pysznogłówka). Chcę zrobić rabaty bylinowe, na razie bez cebul, o nich pomyślę może jesienią. Zależy mi na poleceniu bylin wieloletnich.
  • Tylko skubanie przez sarny wierzchołków nie prowadzi zazwyczaj do śmierci drze, tak jak spałowanie. Zabezpieczenia wierzchołków przed zgryzaniem też są, o ich skuteczności się nie wypowiem, bo nie stosowałam. 
    Podziękowali 1Marcelina
  • @Ania D. do cienia czy na słońce?
  • edytowano lutego 2017
    U mnie na słońce.
    Wybrałam (a w sumie myslę nad nimi, bo ich jeszcze nie mam): liatrę, trytomę, łubiny, gailardię, rozchodniki, dzielżany, słoneczniczek, rubekie, bodziszek, alstromerię, trójsklepkę, dziwaczka jalapa, orliki, żeleźniak, tojeść, piwonie, a do tego: pacioreczniki, dalie (dużo bo bardzo lubię), kallę. Czy coś z tego może być (poza tymi do wykopywania na zimę) ekspansywne jak pysznogłówka? I czy jeżówka ginie po dwóch latach? Bo pamiętam, że miałam na działce, rosła z roku na rok większa i piękniejsza.
    Co jeszcze warto takiego na lekką ziemię, na słońce?
  • Gdybyś mieszkała bliżej to bym Cie tymi daliami obdarowała, one co roku mają dużo bulw.

    W marcu, jak ziemia będzie ok,  biorę się do wysyłki astrów.
  • Tak, wiem, jak mieszkałam z rodzicami to zawsze sadziłam dalie. I potem jesienią wykopywałam, osuszałam bulwy i do piwnicy. Zawsze mi się pięknie przechowywały. Dla mnie to jedna z najlepszych roślin do uprawy w ogrodzie.
    Podziękowali 1Karolinka
  • @Ania D. jakby co służę nasionami dalii, rudbeki, aksamitek.

  • Dziękuję, kochana jesteś. Ale ja już mam zachomikowane nasiona, nawet za dużo jak dla mnie (aksamitek 3 lub 4). Ja muszę mieć nasiona kwiatów wcześniej, najlepiej na początku zimy, wtedy łatwiej mi zimę przetrwać...
  • glupie pytanie ale zaryzykuje :dizzy: rośliny cebulowe sadzi się jesienią, ale mam jeszcze kilka zaginionych cebulek, jest sens je za miesiąc sadzić? czy może lepiej teraz do doniczki w domu?
    czy czekać na nową jesień?
  • @groszek ; jak rok temu kupowałam w Gartenea.pl. tylko ja miałam ze 3-4 bulwy, więc trudno mi powiedzieć o bylinach - jaka jakość i zgodność odmianowa. Ale to, co dostałam było duże, zdrowe. Teraz spróbuję kupić tu więcej rzeczy, zobaczymy.
  • @Basja, skupiłam się na aksamitkach i na daliach, przeoczyłam, że masz rudbekie. Ich nasiona chętnie wezmę. Zawsze je bardzo`lubiłam. Idę na priv.
    Podziękowali 1Basja
  • @Jadwiga a tą gnojówką to po liściach pryskałaś? 
  • Ok to ja w tym roky tez, bo sie zapłaczę jak znowu wszystko zaraza zje.
  • edytowano lutego 2017
    http://www.drzewa.com.pl/
    nie polecam tej szkółki, to co przyszło naprawdę odbiegało od deklarowanego produktu, połowa drzewek się nie przyjęła, ogólnie dla mnie porażka

    na allegro bdb sprzedawcą jest gladi20, wszystko dobrze zapakowane, rośliny dorodne, warto tam kupować!
  • Już czekam ,bo w marcu zwykle sieję groszek i bób.
    Podziękowali 1Anna78
  • Ziarna do siewu groszku kupione, tylko ziemię muszę w donicach wymienić. Na sobotę widziałam prognozę meteorologiczna w moim regionie, ponoć 14 st i słońce, więc dzień będzie ogrodowy, ale się cieszę :) można bratki już sadzić?
  • Właśnie wróciłam z "przeglądu' roślinnego, wygląda, że największa z przesadzonych jesienią brzóz żyje, niestety sporo roślin wygląda gorzej, niż bym chciała, może jeszcze odbiją. Bez w najbardziej osłoniętej lokalizacji ma duże zielone pąki.
    Podziękowali 1uJa
  • @Elunia, ja uprawiałam. Sieje się pod koniec kwietnia, jak wcześniej, to lubi wybija w pędy kwiatowe (które trzeba po prostu usunąć). Dobrze uprawiać na wysokich zagonach, ale ja uprawiałam zwyczajnie. Ponieważ skorzonera ma długie pędy, więc dobrze, gdy ziemia była uprawiana. Sieje się jak marchew, potem przerywa. Nieprzerwana będzie miała cieniutkie korzonki. Ogólnie to nigdy nie sprawiała mi kłopotu. Do jedzenia wspaniała. Jak obieram skórke, to po bieżącym strumykiem wodę, obieraczką. Wtedy się tak nie brudzi.
  • U nas juz tylko 40 cm śniegu w ogródku,  jak nie napada nowy a pogoda się utrzyma to za tydzień zobaczę moje rośliny. Ciekawe czy przezyly.
    Podziękowali 3Skatarzyna Wiol balum
  • Elunia takie przepisy ma Lukasz Luczaj oraz na blogu pinkcake znajdziesz,  jadalne kwiaty,  chwasty,  rośliny. 
  • Gdzie się takie szkółki znajduje?  To są prywatne gospodarstwa? 
  • @Elunia, ja wykopywałam jesienią, bo zawsze było dla mnie mało (b. lubię skorzonerę), ale wszystko co zostało zimowało doskonale i potem wiosną można było jeść. Polecam też buraka liściowego (jadalne liście i ogonki liściowe), wszelkie greensy, zwłaszcza tatsoi, doskonała roślinka na wiosnę. Sieje się tak wcześnie, jak się da, rośnie coś ok. miesiąca. Wyrywa się całe zielone roślinki. Bardzo dobra i łatwa w uprawie jest brukiew, taka kremowa, nie biała. Pyszna, łatwo się też przechowuje. Z ciekawostek to fajna jest rzodkiewka strączkowa, jadalne są u niej właśnie strączki. Jest taki fajny szpinak Malabar, jada się jego mięsiste listki. Tak naprawdę to dużo jest ciekawych warzyw, zawsze można znaleźć coś dla siebie pasującego.
  • Czy @bea sprzedaje nasiona dyni? Bede miala swoje dyniowisko, sasasa! I juz pozyskalam zrodlo czystego konskiego nawozu, ktoren bedzie mi dostarczon za trzy do czterech tygodni. 
  • edytowano lutego 2017
    @Elunia, kupowałam w róznych miejscach. Np w rareseeds: http://www.rareseeds.com/store/ ale oni nie zawsze mają czystość odmianową np. w dyniach, ale greensy były ok. Przychodziło bez problemu. Kupowałam też w innych amerykańskich, ale tam trzeba było kupić sporawo, były jakieś minimalne kwoty, typu 100 dolarów. CZasem we
    Franchi Semento coś się trafiło: http://www.worldsementi.pl/pl/c/NASIONA-WARZYW/22
    Jesli będziesz szukać na allegro, to odradzam bardzo, bardzo eko-natura (vel ecco-natura i wiele innych podobnych). Można popatrzeć na forum ogrodniczym.info, może będzie można od kogoś kupić.
    A, z ciekawych warzyw to fajna jest też cyklantera. Roślina o bardzo długich pędach, szybko zaczyna owocować i owoce pojawiają się aż do przymrozków. Plenna bardzo.
    Żałuję, że już nie mam nasion tych warzyw. Teraz miałam przerwę w uprawie działki i wszystko poszło wcześniej do ludzi. Zostały mi tylko nasiona pomidorów.
    dodane: Brukiew kupowałam w sklepie pnos: http://www.epnos.pl/ , tam też był burak liściowy, dwa rodzaje. Jest tam też moja ulubiona fasolka szparagowa Ferrari (pyszna) i bardzo dobra fasolka szparagowa pnąca zielona. Od kiedy ją poznałam to stała się moją podstawową uprawą.
    Z ciekawych to jeszcze są rózne ogórki, typu jabłkowy, też miał go pnos. Ale to raczej tak dla spróbowania, jako ciekawostka. Z grensów jeszcze mibuna, mizuna i rózne musztardowce. Z rareseeds miałam kiedyś wielką rzepę, rosła pięknie i była bardzo łagodna w smaku.


  • zagadka :smile:
    niska roślina, kwitnąca cały sezon (lub choć jego dużą cześć) w kolorze fioletowym, nadająca się na obwódki to? (może być odcień niebieskawy, różowawy, ewentualnie biała)
  • za wysoka i za krótko kwitnie :) (znaczy mam tylko szałwię omszoną ale może jest jeszcze jakas inna fioletowa?

    to musi mieć tak max 15-20 cm
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.