Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

14142444647193

Komentarz

  • Jadwiga, to Twoja dynia już taka ?????????????? :(
    Ja swoje chyba też obcykam, bo nie wiem, czy jednej już nie powinnam rwać?
    :-B
  • ok, ta jest wielkości średniej główki kapusty i reszta z gatunku już tylko mniejsza, mają szanse dorosnąć na czas? Do jakiej wlk. generalnie dorastają?
  • i druga-wielkość-mała główka kapusty i reszta też tylko mniejsza- pytanie jak powyżej.
    Dostałam od AniD. 3 gatunki, ale na moje oko rosną owoce tylko na dwóch :(
  • Acha, czyli takie małe też się nadają do jedzenia...
    A na kiedy planujesz zbiór? My zdaje się, jakoś we wrześniu zrywaliśmy.
  • Dynie nie urosną większe niż to mają zapisane w genach. Są małe dyńki, typu Sweet Dumpling, które mają do 600 g. Są trochę większe, jak Hokkaido, które osiągają od ok. 0,5 - 2,5 kg. Są takie, co mogą mieć 8-12 kg, takie co mają 20-30 kg i większe. Im gorsze warunki dla dyni, tym owoce będą mniejsze.
    Skatarzyna, a gdzie są posiane Twoje dynie? Kiedy je sadziałaś czy siałaś? Z nasion czy z rozsady? Mają miejsce słoneczne? Dostały obornik, kompost lub jakiś inny nawóz? Nie rosną w koronie drzew czy blisko dużych krzewów? Dynie są naprawdę łatwe w uprawie, tylko czasem dostają złe miejsce i wtedy nie owocują.
  • Ja robilam rozne bledy, które teraz wyeliminowalam i sa efekty :)
    Jeszcze mam problem z kielkowaniem, bo nie mam odpowiedniego miejsca - ale cos wykombinuje. I tak w koncu mialam 36 sadzonek do posadzenia. 
  • Aniu D. miejsce dyniom znalazłam chyba dobre, ale zbyt mało się przyłożyliśmy, by zapewnić lepszą glebę. Nasza ziemia z natury jest gliniasta, a tu jeszcze pierwszy rok robienia z nią czegokolwiek, prosto po budowie. Jeśli się nie zniechęcę, to w przyszłym roku podejdę do dyniek inaczej. Mam pomysł, który powinien im się spodobać. 
    Choć najchętniej to ogrodnika zatrudniłabym. 
    ;))
  • Martwie sie, bo wczoraj wieczorem mnie tak głowa nap....., ze nie podlalam ogródków :(
    Dzis juz musze koniecznie. 
  • Po budowie zwykle ziemia jest bardzo zniszczona i wyjałowiona,  bez nawożenia niewiele tam urośnie. Najlepiej na początek byłoby posiać poplon.
  • Cud! Cud! Mój biały migdałek trójklapowy, którego mam od 10 lat, dziś zamienił się w mirabelkę! Naprawdę! Leżało coś na grządce małego, żółtego. Myślałam, że to niedojrzały pomidorek koktajlowy. Ale to wyglądało na śliwkę. Myślałam, że to owoc migdałka, ale to nadal wyglądało na śliwkę. Jadąc na rowerze do sklepu mijałam we wsi mirabelkę i "pobrałam próbki" liści. No i okazuje się, że mam mirabelkę! Ale się cieszę! Nie wiem, czemu wcześniej mój "migdałek" nie owocował. Może dlatego, że po kwitnieniu zwykle przycinaliśmy. A może po prostu był za młody. Ale na bank kupowałam migdałka!

    A może ten migdałek był szczepiony na mirabelce. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że ten migdałek był szczepiony na pniu. Którejś zimy przemarzł i odrósł od korzeni. Ale niespodzianka!
  • A to moje..no właśnie wiem, co.
    Wsadzałam różne rzeczy, również melona i arbuza. Rośnie pięknie, kwitnie, ale owocek jeden. Czy to jest arbuz? Wielkość - mniejszy niż piłka do ręcznej. Co gorsze, wydaje się, że już nie rośnie. image
  • moje balkonowe pomidory :)


    image
  • a co z pomidorami, które pod folią, czyli w tzw "tunelu" rosną i rosną w górę - przyciąć je? I jak to zrobić? Dodam, że ładnie owocują i nawet dojrzewają cudnie...
  • Irenko, to arbuz.
  • A skąd będę wiedziała , że już jest dojrzały? Jak pisałam, mam wrażenie, że już przestał rosnąć, choć wciąż jest mały. A może przyzwyczaiłam się do tempa wzrostu cukinii i teraz wydaje mi się, że wszystko powinno tak rosnąć. A dynie szybko rosną?
    Mam też patisony. Jeśli nie pikle, to co można z nimi zrobić?
    I jeszcze jedno pytanie. Czy zamiast octu spirytusowego mogę używać do marynat octu jabłkowego?
  • Widziałam dziś moje dyńki :) są maluteńkie ale są, mam nadzieję że teraz to już będą rosły !

    zerwałam 2 cukinie, z nasion od AniD nie wiem co to za odmiana, liście mają mega wielkie, owoce i kwiaty również, w porównaniu do zwykłych sklepowych nasion, to rosną i dojrzewają w super tempie
    jutro będzie z nich zupa krem ;)

    zerwałam też liście dostanego Buraka Szpinakowego, oprócz tego że są ładne: zielone z żółtymi i różowymi i białymi żyłkami, mogę coś z nich zrobić? jako szpinak użyć np?
  • edytowano sierpnia 2013
    Irenko, co do arbuza, to: może mieć zasychający ogonek, przy opukiwaniu wydaje charakterystyczny odgłos (ja mam zapisane w notatkach, że to odgłos pustki, ale u nas owoce zrywa mąż i on potrafi to rozpoznać). Przy naciskaniu słychać trzaski miąższu, owoc dojrzały powinien być błyszczący. To tyle, co mam. Nie od razu po zakończeniu rośnięcia owoc jest gotowy do zerwania, musi jeszcze dojrzeć.
    Dynie rosną szybko, średnio szybko lub wolno, to zależy. Jak mają dobre warunki, czyli żyzną ziemią, dużo słońca i wilgoć, to rosną bardzo szybko, widać codziennie przyrosty. im gorsze warunki, tym przyrosty i owocowanie słabsze. Szybko zaczynają wydawać owoce te dynie, które mają krótki okres wegetacji, czyli ok. 95-100 dni. Patisony są wspaniałe, ja je bardzo lubię. Są chrupiące, pyszne. Zrywać je trzeba jak są młode. Można z nimi robić wszystko to, co z cukinii, a więc leczo itp. Ja lubię też kroić je w plasterki i jeść z chlebem. Widziałam kiedyś przepis z octem jałkowym, pamiętam, że daje się go więcej niż spirytusowego. Nie pamiętam jednak szczegółów, to sama nie robię marynat.

    Uja, łodygi można przyrządzać jak szparagi lub robić z nich potrawkę (np. z czosnkiem, cebulą, pomidorami, przyprawami), zielone liście jak szpinak. Smaczniejsze są młode pędy.

     
  • Przyjechałam z wojaży i co widzę?

    w tunelu sznurki od pomidorów nie wytrzymały pod ciężarem owoców :((

    wieczorem część podwiązałam do sufitu ponownie, ale paskudna to robota

    znów do wieczora muszę czekać, bo w tunelu upał straszliwy
  • nie przejadamy cukinii :) 
    jakieś fajne pomysły na przyrządzenie macie? 
    bo że można rozdac znajomym, to wiem i czynię ;) 

    a tu jedna z moich dyniek i syn na pierwszym spacerze :D


  • cukinia jest genialna z grilla.

    Pokroić w plastry 2cm
    natrzeć oliwą, czosnkiem i solą
    odstawić na min. godzinę

    Wrzucić na ruszt, opiec z jednej strony, odwrócić.
    Gdy druga strona się opieka - na wierzch położyć kawałki ostrego sera pleśniowego (mnie pasują niebieskie typu lazur).

    :-)
  • edytowano sierpnia 2013
    dzięki :) 

    e: 
    dziś zrobiłam placuszki cukiniowe z koperkiem :) pyszne :D
  • pokrzywa chyba lepsza, niz nawłoć... u nas nawłoć ciągle próbuje odrastać, a za płotem całe nawłociowe pola...
  • edytowano sierpnia 2013
    image

  • Może wywołaj kogoś, np. Jadwigę, Mańka,oni chyba drzewka mają? Savia zdaje się też kopalnią wiedzy na tematy działkowe
  • Nie wiem, nasze drzewa jeszcze nie wymagały podcinania, za to będą ciąć winogrona i też nie wiem kiedy.
  • winogrona to chyba raczej nie teraz, ale @Jadwiga na pewno wie ;)
  • Z cięciem drzew nie będę doradzać, bo działam intuicyjnie i tnę kiedy mnie denerwuje, a nie zgodnie z kanonem. :P
  • AB my zaczęliśmy od kosy i cięcia, a też takie wielkie były :)
    Gałęzie bym poprzycinała te które mi przeszkadzają :)
  • to jest nawłoć kanadyjska jest jeszcze pospolita  http://www.naszepasieki.pl/artykuly/nawloc
  • AB, z duża ilością chwastów jest trudno. Ja bym robiła tak: wykosić ile się da, możliwie jak najniżej, potem to wszystko przykryć ciemną folią (jasna nie może być). Ziemia nie może dostawać światła, bo rośliny będą rosły. Dobra by była agromata, ale to byłby duży wydatek. Generalnie chodzi o to, by roślinom odciąć dostęp światła. Teraz jest jeszcze dobry czas, bo potem wszystko się zacznie rozkładać i wiosną można będzie coś siać.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.