Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Homeschoolersi są the best! (2)

17810121392

Komentarz

  • Mnie Eros nie kojarzy się z prezerwatywą (pierwsze słyszę), ale z zakochaniem -  właśnie NIE z miłością, ale z zakochaniem. I o to chodzi w mitach związanych z Erosem.
  • edytowano listopad 2012
    Pewnie ze dobrz ale ja tu mowie o nasiakaniu przez dzieci. Padlo pytanie czy mozna zyc bez znajomosci mitologi... Pewnie trudno ale bez znajomosci PS mozna wiec tez pewnie sie da
    Żyć można bez wielu rzeczy. Szkolna nauka nie jest po to, aby można było sobie lepiej urządzić życie, ale po to, aby lepiej zrozumieć człowieka i świat (historyczny i współczesny). Poznawanie mitologii greckiej temu służy.
  • Rewolucję dzięki starożytnym Grekom? Właśnie kultura Grecka przygotowała właściwy grunt na przyjście Zbawiciela


    .........................


    Tak? No to dlaczego stajenka byla w betlejem a nie w sparcie?
    Bo tak chciał Pan Bóg, aby Ewangelia rozprzestrzeniała się aż z prowincjonalnego Betlejem na cały ówczesny swiat dzięki kulturze greckiej.
  • Sorry to intrude on the conversation, but I am wondering if there are any homeschoolers in the Krakow area? We live near Nowa Huta and homeschool. I have 4 children, all under the age of 7.  I am American, my husband is Polish. We want to find some other families to spend time with so the children can play and just be with other like-minded families.

    Sorry to not be posting in Polish. I cannot make myself understood well enough in Polish.

    Olivia
    czy nikt oprócz Namora nie odpowiedział?

    @OliviaD keep asking, I'm sure they will answer...eventually... ;)
  • Pewnie ze dobrz ale ja tu mowie o nasiakaniu przez dzieci. Padlo pytanie czy mozna zyc bez znajomosci mitologi... Pewnie trudno ale bez znajomosci PS mozna wiec tez pewnie sie da





    Żyć można bez wielu rzeczy. Szkolna nauka nie jest po to, aby można było sobie lepiej urządzić życie, ale po to, aby lepiej zrozumieć człowieka i świat (historyczny i współczesny). Poznawanie mitologii greckiej temu służy.





    Racja. Wychowanie seksualne tez temu sluzy. Eros... kurka ale przykład wymysliłas... Jeszcze mnie trzyma. No i co niby mam zrozumiec przez te mity czego bym nie zrozumiał przez PS no bo ze bedzie sie zyło łatwiej to juz wiem.
  • Rewolucję dzięki starożytnym Grekom? Właśnie kultura Grecka przygotowała właściwy grunt na przyjście Zbawiciela





    .........................





    Tak? No to dlaczego stajenka byla w betlejem a nie w sparcie?





    Bo tak chciał Pan Bóg, aby Ewangelia rozprzestrzeniała się aż z prowincjonalnego Betlejem na cały ówczesny swiat dzięki kulturze greckiej.





    Bo tak chciał Pan Bog... i mitologia ma słuzyc temu rozpowszechnienianiu? To moze kabały lepiej uczyc
  • Wątki zaczerpnięte z mitologii są obecne w kulturze- trudno zrozumieć np. operę czy dzieło malarskie bez odpowiedniego przygotowania w tym zakresie. No , ale przecież znajomość sztuki i literatury do zbawienia nie jest wcale potrzebna
    ;)
  • Nie dla Tawa ambrozja, oj nie...

    I oby nic nie zawisło nad nim niby miecz Damoklesa.

    A wybory jego niech nie będą nigdy niczym statek płynący między Scyllą a Charybdą.

    A kwestia czy uczyć mitologii czy nie, niech nie stanie się forumowym jabłkiem, ups, jaglanką niezgody.



    :P
  • @pustynny_wiatr - argusowe oko Tawa nie ma wątpliwości, że ani syreni śpiew Agnieszki63 ani Twoja syzyfowa praca nie przekonają go, by przed swymi dziećmi otwierać taką puszkę Pandory jak grecka mitologia.
    Taw może, co najwyżej spojrzeć na Was bazyliszkowym wzrokiem za takie insynuacje...
    ;-)
  • A może Taw żartuje? On ma specyficzne poczucie humoru.
  • w XIVw dala sie zauwazyc w chrzescijanskiej europie zmiana mentalnosci a w wieku XV stala se onajeszcze bardziej widoczna. Pragnienieziemskich przyjemnosci stalo sie pzlaca zadza. Rozrywki stawaly sie coraz czestsze i coraz bardziej wystawne pochlaniajac nieustannie umysly. W strojach manierach jezyku literaturze i sztuce narzstajaca tesknota za zyciem wypelnionym rozkoszmi wyobrazni i zmyslow przyczynila sie do postepujacego manifestowania zmyslowosci i miekkosci. Krok za krokiem powaga i surowosc poprzed ich czsow tracily na wartosci. Wszystko zmierzalo ku wesolosci powabowi i swietowaniu. Serca zaczely sie odrywac od umilowa ia poswiecenia autentycznej czci dla krzyza oraz dazenia do swietosci i zycia wiecznego. Rycerstwo poprzednio jedno z najwyzszych uosobien chrzescojanskiej surowosci stalo sie kochliwe i sentymenyalne. Literatira milosna zalala wszystkie ktaje. Nadmierny przepych i wynikajaca z niego zadza zysku rozpowszechniala sie we wszystkich warstwach spolecznych. Przenikajac kregi intelektualne ow klimat moralny spowodowal wyrazne manifestowanie pychy jak zamilowanie do oste tacyjnych i proznuch dyspuy erystycznych sztuczek i zarozumialych popisow erudycji. Wychwalano state prady filozoficzne nad ktorymi niegdys zatriumfowala scholastyka a poniewaz poprzednia gorliwosc dla zachowania i gegralnosci wiary ulegla rozluznieniu prady te pojawily sie ponownie w nowej szacie. Absolutyzm legistow ktorzy szczycili sie zarozumiale znajomoscia prawa rzymskiego byl zyczliwie postrzegany przez ambitnych ksiazat.(...) ten nowy stan duszy zawieral potezne choc mniej lub bardziej utajone pragnienie porzadku fundamentalnie odmiennego od tego ktory osiagnal swoje apogeum w XII i XIII w. Przesadny i nierzadko maniakalny podziw dla starozytnosci sluzyl jako srodek wyrazu dla tego pragnienia.


    Innymi slowy bardzo ciekawa ksiazka od Mony


  • na zeusa ale dlugasnego posta napisalem
  • @szczurzysko, no, bo my to strasznie serio napisałyśmy
    :P
  • edytowano listopad 2012
    Bo tak chciał Pan Bog... i mitologia ma słuzyc temu rozpowszechnienianiu? To moze kabały lepiej uczyc
    --------------------------------

    Nie mitologia ma służyć rozpowszechnieniu Ewangelii (absurd!), ale kultura
    grecka przyczyniła się do rozpowszechnienia Ewangelii - tak napisałam.
    Nie przekręcaj.
    Mitologia jest jedynie pewną częścią tej kultury, mitologia grecka była początkiem refleksji nad światem, pierwszą próbą wyjaśniania świata.
  • No i co niby mam zrozumiec przez te mity czego bym nie zrozumiał przez PS no bo ze bedzie sie zyło łatwiej to juz wiem.
    --------------------------
    Czy nie zastanawiało Cię dlaczego Kochanowski, Mickiewicz, Norwid pomimo, że byli znawcami PS i znawcami filozofii klasycznej, bardzo często w swojej twórczości odwoływali się do wątków z mitologii greckiej?
  • Idę czytać "Egzorcystę", bo wczoraj dostałam pocztą
  • No i co niby mam zrozumiec przez te mity czego bym nie zrozumiał przez PS no bo ze bedzie sie zyło łatwiej to juz wiem. -------------------------- Czy nie zastanawiało Cię dlaczego Kochanowski, Mickiewicz, Norwid pomimo, że byli znawcami PS i znawcami filozofii klasycznej, bardzo często w swojej twórczości odwoływali się do wątków z mitologii greckiej?





    No i co niby mam zrozumiec przez te mity czego bym nie zrozumiał przez PS no bo ze bedzie sie zyło łatwiej to juz wiem. -------------------------- Czy nie zastanawiało Cię dlaczego Kochanowski, Mickiewicz, Norwid pomimo, że byli znawcami PS i znawcami filozofii klasycznej, bardzo często w swojej twórczości odwoływali się do wątków z mitologii greckiej?





    Ktory z nich zostal swiety?
  • Bo tak chciał Pan Bog... i mitologia ma słuzyc temu rozpowszechnienianiu? To moze kabały lepiej uczyc -------------------------------- Nie mitologia ma służyć rozpowszechnieniu Ewangelii (absurd!), ale kultura


    grecka przyczyniła się do rozpowszechnienia Ewangelii - tak napisałam.


    Nie przekręcaj. Mitologia jest jedynie pewną częścią tej kultury, mitologia grecka była początkiem refleksji nad światem, pierwszą próbą wyjaśniania świata.





    Bracia Jozefa tez byli pewna czescia....
  • Kochanowskim i reszta tylko twierdzasz.... Taka byla moda o czym zacytowalem wyzej
  • mitologia poczatkiem refleksji.... Raczej slepym zaulkiem
  • w celu unukniecia bezposredniej konfrontacji z dawna tradycja sredniowieczna humanizm i renesans dazyly czesto do spychania Kosciola nadprzyrodzonosci i moralnych wartosci religii na drugi plan. Typ czlowieka wzorowany na poganskich moralistach byl w europie wprowadzany przez te ruchy jako ideal. Ten typ czlowieka oraz kultura i cywilizacja z nim zwiazane byly prawdziwymi prekursorami chciwego zmyslowego zeswiecczonego i pragmatycznego czlowieka naszych czasow oraz materialistycznej kultury i cywilizacji w ktorych coraz bardziej toniemy. Wysilki narzecz chrystianizacji renesansu nie doprowadzily do zniszczenia w satadium zarodkowym czynnikow ktore przyczynily sie do stopniowego triumfu neopoga stwa.
  • Myślę nad tym teraz:-) mity opowiadają o człowieku jaki jest i co nim miota - bez Boga. Herbert to mocny przykład skutków zapatrzenia w klasykę - spojrzenie bez nadziei, cierpienie bez celu, estetyka i cnoty odcięte od swojego źródła - od Boga. Może jest racja w tym, by mity czytał już ktoś ukształtowany. Po to by zrozumieć literaturę i sztukę, a nie żeby dowiedzieć się czegoś o człowieku. Bo to okaleczony dość obraz świata i człowieka.
  • edytowano listopad 2012
    Ktory z nich zostal swiety?
    ------------------------------
    Tego akurat KK nie badał, bo miał inne rzeczy do roboty w tym czasie, zatrzymywał się przy ludziach, którzy bez cienia wątpliwości umarli w opinii świętości.


    Kochanowskim i reszta tylko twierdzasz.... Taka byla moda o czym zacytowalem wyzej
    ---------------------------------------
    Ta moda trwa już prawie 1000 lat :)), czy nie skłania Cię to do jakiś przemyśleń?



    mitologia poczatkiem refleksji.... Raczej slepym zaulkiem
    --------------------------
    Zaprzeczasz historycznym faktom. Racjonalizacja mitów doprowadziła do powstania prawdziwej filozofii. To żaden ślepy zaułek, ale szansa dla ludzkości na poznanie prawdziwego Boga.


  • edytowano listopad 2012
    Myślę nad tym teraz:-) mity opowiadają o człowieku jaki jest i co nim miota - bez Boga. Herbert to mocny przykład skutków zapatrzenia w klasykę - spojrzenie bez nadziei, cierpienie bez celu, estetyka i cnoty odcięte od swojego źródła - od Boga. Może jest racja w tym, by mity czytał już ktoś ukształtowany. Po to by zrozumieć literaturę i sztukę, a nie żeby dowiedzieć się czegoś o człowieku. Bo to okaleczony dość obraz świata i człowieka.
    Dawniej to było liceum 15 lat, teraz gimnazjum 13 - wiek wystarczający. Oczywiście sa tacy, którym w dzisiejszej "kulturze" nie daje się szansy na odpowiednią dojrzałość.
    Dzieci Tawa w tym wieku będą z pewnością dojrzałe. :)
  • @Taw, właśnie przypomniało mi się, że F. Koneczny traktuje Kochanowskiego (obok Zamojskiego, Skargi i Batorego) jako świętego swoich czasów :)

  • Czy dzieciom młodszym niż  wiek gimnazjalny też opowiadacie mity? U nas to jest tak, że w ED cała dzieciarnia słucha tego samego. Przyglądałam się programowi eduk. klasycznej "The well-trained mind", polecanego przez Szczurzysko. Nie wyobrażam sobie wprowadzania dla mojej 5-latki mitów, 7-latek czasem coś usłyszy i pyta, więc tołkuję, że to nie są prawdziwi bogowie, tylko takie złote cielce, jak u Izraelitów. Z historii starożytnej omawiamy przykłady ważnych bitew, np. Termopile, albo oblężenie Troi, obóz rzymskich legionistów, czy charakterystycznych budowli, np. piramida egipska, Partenon, łuk triumfalny, przyglądamy się też hieroglifom Egipcjan, literom Greków, Rzymian, ale do mitów podchodzę z dużym dystansem.

  • Nie opowiadamy, ale tak jak u Ciebie słyszą mimochodem. Nie dam rady zatkać im uszu :). Ale nie sądzę też, aby ich gorszyły.
  • Ta moda trwa już prawie 1000 lat , czy nie skłania Cię to do jakiś przemyśleń?





    Hehe jak na przeciwniczke ewolucji gadasz jakby Bog na poczatku stworzyl ´małpe´ i umiescil ja w raju.... Ktora na tyle wyewoluowala ze dzieki grekom swiat byl gotowy na przyjscie mesjasza.
  • Nasz 9 latek słucha - po wprowadzeniu taty. 6- latek tez czasem coś usłyszy, bo nie jest głuchy.
  • ------------





    Zaprzeczasz historycznym faktom. Racjonalizacja mitów doprowadziła do powstania prawdziwej filozofii. To żaden ślepy zaułek, ale szansa dla ludzkości na poznanie prawdziwego Boga.











    Czy moze istniec harmonia miedzy Chrystusem a Balialem? Co laczy swiatynie Boga z bozkami? (...) nie dotykajcie sie tego co nieczyste a Ja was przyjme.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.