Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

szkoła gotowania

1232426282937

Komentarz

  • Pyszny ketchup ostatnio zajadamy 

    Składniki:
    - 1,5 kg obranej i pozbawionej nasion cukinii,
    - 0,5 kg cebuli,
    - garść soli,
    - 400 g koncentratu pomidorowego,
    - 2 szklanki cukru,
    - 1 szklanka octu,
    - 1 łyżeczka pieprzu cayenne (ja dodałam chili),
    - 1 łyżeczka pieprzu,
    - 1 łyżeczka papryki słodkiej.

    Przygotowanie dzielimy na dwa etapy:
    I - wieczór: cukinię myjemy, obieramy, pozbawiamy nasion. Cebulę obieramy z łupinek. Cukinię i cebulę ścieramy na tarce z dużymi oczkami (najlepiej posłużyć się maszyną, będzie szybciej). Starte warzywa umieszczamy w dużym garnku, zasypujemy solidną garścią soli, mieszamy i zostawiamy na całą noc.
    II - rano: garnek z warzywami zasypanymi solą stawiamy na kuchence, włączamy. Gotujemy ok. 20-30 minut, do momentu aż warzywa się rozgotują i powstanie papka. Po tym czasie dodajemy cukier i ocet, mieszamy. Gotujemy kolejne 20 minut, co jakiś czas mieszamy (na małym ogniu). Dodajemy przyprawy i koncentrat, mieszamy i gotujemy kolejne 20 minut. W tym czasie przygotowujemy słoiki ( na początku wyparzyłam same słoiki z przykrywkami, później pasteryzowałam z ketchupem).
    Po 20 minutach miksujemy warzywa na gładką masę, a następnie umieszczamy w słoikach. Lekko zakręcamy, wstawiamy do piekarnika i pasteryzujemy lub stosujemy swoją sprawdzoną metodę (o mojej metodzie można poczytać TUTAJ).
    Gotowe słoiki dokręcamy, ustawiamy do góry dnem i zostawiamy do przestudzenia. Po otwarciu ketchup należy przechowywać w lodówce. Smacznego!

    * jeśli wolicie ketchup pikantny lub łagodny, warto regulować ilość dodawanych przypraw; z podanych otrzymacie ketchup delikatnie pikantny.
  • @Bridget z nieba mi spadasz :)

  • @celinka wszystkiego co najlepsze,najpiększe i Boże . 
    Jutro wkleję inny też pyszny.
  • @Elunia , bo on już nie jest we Włocławku robiny. U nas teraz "Dworski" ,spróbuj może też Ci podpasuje  ;)
  • Poproszę o dobry przepis na pleśniaka :)
    Mam z pół litra agrestu i pleśniak mi się zamarzył :*
  • Lubię plesniaka:) dla mnie z samym agrestem za kwaśny, zmieszalabym z truskawkami, sliwkami. Na kruchy spód: kostka masła, dwie szklanki mąki, 6 jaj - żółtka, szczypta soli, 4 łyżki cukru, chociaż ja daję 2 z czego jedna wsniliowego, domowego. Szybko zagniesc, do lodówki na godz, z 2/3 wygniesc spod, ponakluwac widelcem, podpiec z 10 minut, lekko przestudzic, wyłożyć owoce, z białek ubić sztywną pianę, pod koniec ubijania wsypac 1/2 szk cukru, chlup na owoce, zetrzeć na grubych oczkach pozostała część ciasta kruchego, do pieca na 40 min, temp ok 150 st.Czasem do ciasta dam z pół kubka gęstej śmietany- wtedy ciasto jest półkruche.
  • dzięki
    zrobiłam z innego przepisu, taki papierowiec wyszedł, ale nie jest źle

    Twój przepis już skopiowałam, wydaje się i tańszy i szybszy od mojego upieczonego
  • Ketchup z cukinii smakował u nas wszystkim! Bardzo dziękuję za przepis. Zachęcam do zrobienia :)
    @Bridget obiecałaś jeszcze jakiś inny przepis, możesz...? :P
  • Musze spytac mame z czym moja babcia plesniaka robila, ale wydaje mi sie ze sliwki lub jablka tam byly, a nie agrest. Hmmm....
  • Juz wiem, jasne ciasto, dzem sliwkowy lub porzeczkowy, ciemne ciasto piana i wiorki z jasnego ciasta.
  • z czym można podać kaszę jaglaną na słono/ostrawo na śniadanie?
  • my tak uwielbiamy z pomidorem cebula i oliwą, można paprykę dorzucić jeszcze albo z duszoną cukinią, duszonym potem
    Podziękowali 1blaekie
  • albo jasna gryczana też w tym zestawie pasuje
  • RATUNKU!!!! w sobotę mamy rewizytę przyszłych teściów syna, a o moich "umiętnościach" kulinarnych pisałam tu już nie raz.... Co mogę zrobić na ciepło zeby na pewno wyszło? Jakaś kiełbasa pieczona, w sosie itd? Coś o co nie będę musiała się martwić czy się dogotowało, dopiekło itd. Sałatki mam zaplanowane ale potrzebuje czegoś ciepłego.
  • @jukaa nie znasz moich możliwości :)
  • kasza jaglana lub ryż
    do tego leczo :smile: 

    2 cebule, 3 papryki, 1 cukinia, 2-3 ząbki czosnku
    2 marchewki-niekoniecznie
    3 łyżki koncentratu pomidorowego lub pół słoika własnego przecieru, lub ostatecznie 3 łyżki keczupu 
    olej,
    sól, pieprz, oregano, papryka ostra-niekoniecznie jak ktoś chory np.na żołądek

    poddusic cebulkę pokrojoną grubo na patelni na łyżce oleju, i do garnka wrzucic,potem kolejno na oleju paprykę w grube kostki, nastepnie cukinia w grube kostki, marchewka w półkrązki też na patelkę na 2 minuty, na koniec czosnek drobnopokrojony na patelkę, i do garnka
    dodać koncentrat pomidorowy jak trochę gęste to ze 3 łyżki wody
    dodac przyprawy i dusic ok. pół godzinki
    co jakiś czas mieszająć

    można dodać : z 10 pieczarek w plasterki
    kiełbaskę w półkrążki 

    ja preferuje bez tego

    smacznego
    proste, tanie, łatwe i smaczne :blush: 

    PS. ryż czy kasze ugotować wyłożyć na duży półmisek w formie wieńca a w środku wyłożyć leczo
    przystroić natką pietruszki
    Podziękowali 2blaekie wielorybek
  • grubą, dużą cukinię obieram ze skórki i wywalam gniazda nasienne
    małe, średnie w całości kroję

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1040377779340368&set=a.993383374039809.1073741828.100001044660369&type=3&theater
  • na taką samą okazję, z mamą podałyśmy tarty (ze szpinakiem i z boczkiem, teraz można z kurkami) sałątkę z buraków z serem plus jakieś surówki i barszcz do tarty :)
  • Sałatka na paterze na dno zielenina np.raszpunka lub lodowa lub pekinka.potem kawałki fety potem pierś kurczaka lekko na patelni podsmażyć i pokrojona w paski i mandarynki w puszce .Jako sos trochę miodu z tym sokiem mandarynkowym i polać.
  • Jako ciepłe danie to kawałki piersi podsmażyć posypać solą pieprzem zioła prowansalskie zalać wodą chwilę poddusić.Można do tego sos szpinakowy albo smietanowy serowy.
    Podziękowali 1babka4
  • eh, ja wiem że Wam się wydaje ze co to za problem zrobic tartę, leczo czy podsmazyć kurczka:) No jak można być aż tak antykulinarnym żeby tego nie zrobić :) ale ja taka jestem, nawet jak robię z kimś i pod czyjeś dyktando to moja porcja nie wychodzi :) nie mam też wyczucia przy doprawianiu, zawsze jest bez smaku. Rodzina sie już przyzwyczaiła, ale przed goścmi mam stresa jak nie wiem co. Chyba pizze zamówię :)
  • zamów gotowe danie a ryż czy kaszę ugotuj

  • Ale w sumie taka biala kiełbasa pieczona w piekarniku,  może być całkiem fajna. 
  • U nas najtaniej i najłatwiej udka w przyprawie kamis zlocisty kurczak (wiem zuo) wytarzac wrzucić na blachę i upiec w piecyku. Nie może sie nie udać bo nic więcej przy tym sie nie robi. Jeszcze parę kawałków masła lub margaryny włożyć pomiędzy udka. Bez roboty. 1,5 godz piec.
  • @kitek a coś takiego http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/szpinak/muszle_ze_szpinakiem/przepis.html
    Jest naprawdę proste - podgotowujesz muszle, osobno robisz na patelni farsz - masz możliwość próbowania, więc dopracujesz sobie smak. Możesz zrobić dowolny, z czego lubisz, co akurat masz - ale jak masz problemy z doprawianiem to proponuję dodać np. parmezan (ser w typie parmezanu) - sam w sobie ma mocny smak, więc nie wyjdzie Ci mdłe (chociaż jeśli będziesz próbować to też nie powinno). Można je zrobić z kurczakiem, pomidorami, nie wiem jakie smaki preferujesz na taką okazję.
    Nadziane muszle wyglądają dość efektownie, na tego rodzaju spotkanie wydają mi się bardziej odpowiednie, niż kiełbasa ;) 
    Podziękowali 1babka4
  • blaekie powiedział(a):
    z czym można podać kaszę jaglaną na słono/ostrawo na śniadanie?
    Ze wszystkim! Ostatnio najczęściej (np.teraz) jadam z marchewką z groszkiem :smiley: 
    Podziękowali 1blaekie
  • udka jak wyżej ja piekę 1 h przy 200st. C piekarnik elektryczny-góra i dół
  • @karolinamika otóż może się nie udać, jesli się nie ma wyczucia czy danie jest już gotowe czy nie - u mnie wychodzi albo za surowe albo za suche. Nie myślcie sobie ze ja taka niewdzięczna jestem i nie doceniam ze mi się starcie pomóc, tylko trudno mi Wam uzmysłoiwić jak bardzo można nie mieć talentu do gotoania :) Ta przypalona woda na kawę to w moim wypadku wcale nie jest tylko powiedzienie :smile: 
    :) :)
  • ja mam starą kuchenkę gazową i ona piecze tylko od dołu 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.