Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież Franciszek.

1568101154

Komentarz

  • @Gregorius

    We wcześniejszych wiekach inna sytuacja była, ludzie wiarę wysysali z mlekiem matki. Obecnie nawet w na pozór katolickich rodzinach ludziom brakuje ewangelizacji, a ze znajomością nauczania Kościoła, to zdecydowana większość ma problemy.
    Wielkich świętych zbyt wielu nie było, to i ich siła rażenia była mniejsza.
    Zresztą - jak wyżej. W uprzednich wiekach reewangelizacja nie była aż tak bardzo potrzebna.

    Zadałam już gdzieś tutaj to pytanie - ilu alkoholików, narkomanów, prostytutek udało się przyprowadzić do Boga i Kościoła tzw. łacinnikom?
  • I złodziei, bo każdy pijak to złodziej.

    MSPANC :)
  • @Klarcia owocy ewangelizacji nie liczy się. Masówka to domena protestantów. Katolicyzm jest indywidualny. 
  • @Klarcia owocy ewangelizacji nie liczy się. Masówka to domena protestantów. Katolicyzm jest indywidualny. 
    Coś takiego jak indywidualizm wiary nie występuje. W Niebie będziemy tworzyli jedną wspólnotę.
    Indywidualizm jest domeną piekła.

    I nie chodzi o masówkę, ale Pismo mówi - po owocach ich poznacie.
    Pismo mówi też, iż większa jest w niebie radość z jednego nawróconego grzesznika, aniżeli z 99 sprawiedliwych.

    Moim zdaniem - wspólnota, gdzie nie ma osób nawróconych z dna ludzkiej niedoli, ma niewiele wspólnego z chrześcijaństwem.
  • Franciszek udzieli odpustu przez ... internet

    Papież Franciszek nie boi się technologicznych wyzwań. Jak donosi "The Guardian" nie trzeba jechać na Światowe Dni Młodzieży do Brazylii, by otrzymać od papieża Franciszka odpust. Papież chce dotrzeć do wiernych przez nowe metody komunikacji, m.in. Twitter czy YouTube.

    http://www.fronda.pl/a/franciszek-udzieli-odpustu-przez-internet,29512.html
  • Niexh leci na Marsa i ewangelizuje nie znalezione tam jeszcze formy życia. 
  • pewnie niedługo msza na YouTube zastapi normalną - po co wierni mają się niszczyć buty albo paliwo - zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na ubogich ...
  • pewnie niedługo msza na YouTube zastapi normalną - po co wierni mają się niszczyć buty albo paliwo - zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na ubogich ...
    Msza św. już jest dostępna do odbioru w mediach - to dla tych, którzy są tak chorzy, że nie mogą pójść do kościoła.

    Ja i tak odpustów nie zbieram, ale jeżeli komuś zależy, to ...

    A poza tym - przecież papieskie błogosławieństwo udzielane w niedzielę na Anioł Pański (transmisja) działa, to pewnie ten odpust też.

  • Może się mylę, ale wydaje mi się, że ktoś kto przez kilka lat jest szkolony po łacinie, nie potrafi ewangelizować.
    Ja bynajmniej nic o takiej osobie nie wiem.
    Znaczy nie znasz historii Kościoła, kory z wielkim powodzeniem ewangelizował całe narody po łacinie.
    A jak nawiążesz kontakt tym sposobem z osobami, które w życiu do kościoła nie pójdą?
  • drzewiej wyznawali taką wiarę jak władcy; ta tradycyjna niewola religijna bardzo się przysłużyła w okresie reformacji, kiedy wystarczyło nawrócić jedną osobę by zewangelikalizowować cały "naród";
  • drzewiej wyznawali taką wiarę jak władcy; ta tradycyjna niewola religijna bardzo się przysłużyła w okresie reformacji, kiedy wystarczyło nawrócić jedną osobę by zewangelikalizowować cały "naród";
    No tak prosto to nie było. Najpierw doprowadzono do uchwalenia zasady cuius regio eius religio, która była w istocie klęską katolicyzmu. W Polsce ona na szczęście nie obowiązywała.

    Św. Paweł szedł do pogan, nauczał na areopagu.
    Mimo iż był faryzeuszem, nie zamykał się tylko do synagogi i świątyni.
  • Ojtam Ojtam: Święci Cyryl i Metody ewangelizowali po słowiańsku za wyraźną zgodą papieża. Były w stosunku do nich (do Metodego) zarzuty, że jakoby odprawiali Mszę Św. po słowiańsku, ale raczej nieprawdziwe. Chodziło o to, że Liturgia Eucharystyczna miała być bezwzględnie po łacinie lub grece za to Liturgię Słowa papież zezwolił celebrować najpierw po łacinie a potem po słowiańsku. Oczywiście kazanie po słowiańsku.
    Zostali posłani na misję ewangelizacyjną właśnie dlatego, że znali język słowiański, czyli był im on w tej misji potrzebny.

    Jezuici nauczyli się najważniejszych języków w Ameryce Płd (guarani, keczua) i w nich ewangelizowali, a nie po łacinie. Łacina była do Mszy Św, do dokumentów, komunikacji oficjalnej i (no wtedy to już trochę mniej) do "kultury".

  • Chwila chwila, ci wszyscy misjonarze uczyli sie w seminariach po łacinie. Co obala argument Klarci.
  • No wiem. Właśnie nie rozumiem, co ma piernik do wiatraka. Znajomy ksiądz uczył się po polsku, teraz mieszka we Włoszech i ewangelizuje po włosku, itd. Ja czytam do egzaminów książki po m.in angielsku, a zdaję po włosku- nie wiem, w czym zmiana języka miałaby przeszkadzać. Na pewno znajomość łaciny czy jakiegokolwiek dodatkowego języka w niczym nie szkodzi, wręcz przeciwnie. 
  • msmmsm
    edytowano lipiec 2013
    Chwila chwila, ci wszyscy misjonarze uczyli sie w seminariach po łacinie. Co obala argument Klarci.
    Ja odnoszę się do twojego słowa:

    Znaczy nie znasz historii Kościoła, kory z wielkim powodzeniem ewangelizował całe narody po łacinie.
    Sama znajomość łaciny nie szkodzi i używanie jej w sprawach urzędowych, czy też w liturgii nie jest niczym złym.
    Ale w żadnym razie nie wyobrażam sobie ewangelizacji w tym języku.

  • Chwila chwila, ci wszyscy misjonarze uczyli sie w seminariach po łacinie. Co obala argument Klarci.
    Ja odnoszę się do twojego słowa:

    Znaczy nie znasz historii Kościoła, kory z wielkim powodzeniem ewangelizował całe narody po łacinie.
    Sama znajomość łaciny nie szkodzi i używanie jej w sprawach urzędowych, czy też w liturgii nie jest niczym złym.
    Ale w żadnym razie nie wyobrażam sobie ewangelizacji w tym języku.

    Ja sobie wyobrażam: Ewangelizację Gregoriusa!
  • @Gregorius

    To żart miała być, oczywiście, mam nadzieję, że nie cierpisz.
  • Ja zaś przeciwnie - popadam w coraz większą obojętność. Psycholodzy by to nazwali stanem wyuczonej bezradności. Pożyczyłem dość głośną niedawno książkę Roberto de Mattei o SW2 i w ogóle nie jestem w stanie jej czytać. Zamiast się emocjonować dość sensacyjną w gruncie rzeczy fabułą, mam poczucie pure nonsensu.
    Zapomniałem Ci odpisać. A to nie jest po prostu oczyszczenie bierne? Twoje przekonania co do Kościoła, tego, jaki powinien być okazują się nic nie warte. To nawet korzystne jest - oczywiście dla zbawienia. Bóg i jego działanie nie jest "czymś", co możemy pomyśleć. Jest Kimś Innym.
  • http://gosc.pl/doc/1634489.Franciszek-jest-rozgoryczony

    Nie wiem, czy to jakiekolwiek oczyszczenie. Raczej znużenie.
  • Do wszystkich "mądrali" twierdzących, że papież powinien był zamieszkać w papieskich apartamentach mam pytanie.

    Gdyby tam rzeczywiście mieszkał, to w jaki sposób miałby się dowiedzieć o różnych ciemnych sprawkach swoich podwładnych?
  • Za pomocą kryształowej kuli
  • A jak się dowiedział o tym? No to tą samą drogą. 
  • Papież powołał komisję ds. ekonomicznej i administracyjnej reformy Watykanu

    Franciszek ustanowił specjalną Papieską Komisję referującą o organizacji struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej.

    Nowa komisja będzie służyć specjalistyczną konsultacją. Ma wypracowywać rozwiązania strategiczne celem unikania marnotrawstwa środków, sprzyjania przejrzystości przy zakupie dóbr i zamawianiu usług, udoskonalenia administracji ruchomościami i nieruchomościami, coraz większej roztropności w sferze finansowej. Chodzi także o zapewnienie opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych wszystkim, którzy mają do tego prawo.

    Komisja będzie zbierać informacje, informować o nich Ojca Świętego oraz współpracować z Radą Kardynałów ds. Badania Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Będzie też mogła podjąć współpracę z grupą roboczą ośmiu kardynałów, powołaną przez Papieża Franciszka do reformy Kurii Rzymskiej.


    http://www.fronda.pl/a/papiez-powolal-komisje-ds-ekonomicznej-i-administracyjnej-reformy-watykanu,29591.html

  • Do wszystkich "mądrali" twierdzących, że papież powinien był zamieszkać w papieskich apartamentach mam pytanie.

    Gdyby tam rzeczywiście mieszkał, to w jaki sposób miałby się dowiedzieć o różnych ciemnych sprawkach swoich podwładnych?
    A ty wiesz, ze ten duchowny który rozgoryczył papieza mieszka w domu Marty, tam gdzie papież?
  • Do wszystkich "mądrali" twierdzących, że papież powinien był zamieszkać w papieskich apartamentach mam pytanie.

    Gdyby tam rzeczywiście mieszkał, to w jaki sposób miałby się dowiedzieć o różnych ciemnych sprawkach swoich podwładnych?
    A ty wiesz, ze ten duchowny który rozgoryczył papieza mieszka w domu Marty, tam gdzie papież?
    Chyba raczej mieszkał.
    Wiem - i nadal będę twierdziła, że gdyby papież przebywał w apartamentach papieskich, nie dowiedział by się nie tylko o tej sprawie.
    jego poprzednicy żyli w błogiej nieświadomości i tylko czasami udało się dotrzeć do nich z informacją o tym, jak źle się dzieje w Kościele.
    Efekt?
    Oskarżenia, iż zarówno kard. Ratzinger, jak Jan Paweł II i Benedykt XVI ukrywali pedofilię w Kościele, że tolerowali obecność "lawendowej mafii".
    Przed Franciszkiem stoi trudne zadanie - dlatego też oprócz modlitwy potrzebuje ludzi, którzy pomogą mu oczyścić tę stajnię Augiasza.
  • Czy oczyszczanie polega na zapraszaniu działaczki lesbijskiej do odśpiewania pieśni na ŚDM?
  • Papież utknął w korku

    Po wylądowaniu na lotnisku papież udał się ośmiokilometrową trasą do pałacu gubernatora Guanabara, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Podążając jedną z większych arterii miasta Aleją Prezydenta Vargasa papieska kolumna utknęła wśród autobusów i wiwatujących ludzi. Dziennikarze obserwujący wydarzenie są zaskoczeni. Trasa nie jest zabezpieczona. Nie ma żadnych barierek.

    http://gosc.pl/doc/1638053.Papiez-utknal-w-korku


  • Czy oczyszczanie polega na zapraszaniu działaczki lesbijskiej do odśpiewania pieśni na ŚDM?
    A skąd pewność, że Franciszek widział czym ta "pani" się zajmuje?
    Może tak samo podłożono mu świnię, jak w przypadku ks. Battisty Ricca?
  • A coz to za problem dla organizatorow przeswietlic osoby zaangazowane? Wszak ta pani ze swymi pogladami sie nie kryla?
  • A coz to za problem dla organizatorow przeswietlic osoby zaangazowane? Wszak ta pani ze swymi pogladami sie nie kryla?
    Dla organizatorów może i to nie był problem - ale nie takie problemy Franciszkowi teraz podrzucają.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.