Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tradycyjne ciasta Bożonarodzeniowe

1456810

Komentarz

  • Ja upiekłam 3 pierniki i znikają ....żeby coś było na święta, to muszę w Wigilię piec albo w Boże Narodzenie ;) :o
  • O! jeszcze nie upiekłam nic, to nie znika! :)
    Podziękowali 2Monira aga---p
  • I tak trzymać! ;)
  • Ja też piekę w poniedziałek. Zrobię na pewno makowiec, może keks i chyba coś jeszcze, ale to się okaże w poniedziałek. U mnie i u męża w domu rodzinnym nie jadło się ciasta na Wigilię, przecież to postna kolacja. Ciasto dopiero w Święto. Tak też jest i nas.
    Podziękowali 2Katia Berenika
  • edytowano grudzień 2019
    @OlaN. - zasadniczo masz rację, Wigilia jest postna, ale z drugiej strony: przecież już po pierwszych świątecznych nieszporach ;)
  • edytowano grudzień 2019
    Tylko ten post wynikający z tradycji. ;)
    Na Wigilię nie było także śledzi w śmietanie, sałatek z majonezem. To nie są dania postne. Nawet  jak mama smażyła rybę, to do panierowania używała tylko białek, bo żółta nie są postne.
  • Doszło do tego, że w pierwszy dzień świąt będę miała na obiedzie trzech wegetarian. 

    Ja żyć?

    Muszę stworzyć coś nowego...

    Chętnie posłucham sugestii.
  • O to ja proponuję albo pieczone kotlety z buraka albo zapiekane naleśniki z warzywami. Oba dania pyszne i można zrobić wcześniej.
    Podziękowali 1Berenika
  • Kapuste z grochem na pewno chetnie zjedza. Tak samo pierogi - ruskie, z kapusta, uszka. Barszcz do tego. Ciasta do wyboru do koloru i juz. Poczestowalabym ich tym, co jest w domu i nie dokladalabym sobie pracy robieniem czegos jeszcze dodatkowego.
  • Naleśniki to u nas częste danie, ale te kotlety... Nawet wyglądają w miarę jadalnie.
  • A robisz @Berenika golabki na Swieta? Bo jesli tak moglabys pare takich jarskich zawinac, z samymi grzybami/pieczarkami. 
  • To już nie Wigilia, a paszteciki z soczewicą? Z kapusta i grzybami? Tarta warzywna? 
    Jedzą jajo i ryby?

    Kiedyś jadlam tort naleśnikowy na pewno wegetariański, bo lata temu w Wigilię, można było odgrzewac i na pewno była kapusta kiszona jednym ze składników, reszty nie pamiętam. 
  • Najprościej  dla mnie nadziać papryki i zapiec w sosie
    Do papryki : ugotowaną kaszą lub ryż i podsmażone warzywa starte- kapusta, marchewka, pietruszka....
  • Nam się szwagier znarowił, ryby nie tknie. Ale Basia (siostra) mówi: Krzyśkiem się nie przejmuj, nikt się nim nie przejmuje, weźmie sobie śledzie z selera! ;)
  • edytowano grudzień 2019
    Elunia powiedział(a):
    Ooo a swoją drogą kotlety z selera pycha!
    Wiem, znam. ;)
    Tylko mnie śmieszy, jak ktoś mówi na nie schabowe z selera. 
    Podziękowali 1Katia
  • Zrobię te kotlety z buraków, może fasolkę "po bretońsku" z warzywami, reszta będzie normalnie, ktoś nie chce schabu, niech nie je.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • MonikaN powiedział(a):
    To już nie Wigilia, a paszteciki z soczewicą? Z kapusta i grzybami? Tarta warzywna? 
    Jedzą jajo i ryby?

    Kiedyś jadlam tort naleśnikowy na pewno wegetariański, bo lata temu w Wigilię, można było odgrzewac i na pewno była kapusta kiszona jednym ze składników, reszty nie pamiętam. 
    Ciekawe wszystko, ale pachnie robotą, a ja nie zamierzam sobie roboty nadmiaru na święta organizować.


  • Przy okazji:

    Kiedyś pamiętam w Wielki Piątek zasypiałam na stojąco podczas kazania i uświadomiłam sobie wtedy, że to moja wina: za dużo starań o wszystko, co mało ważne, za mało organizacji nakierowanej na to, by mieć czas, zdrowie, spokój ducha, siły do rozważania, modlitwy, przeżycia spotkania z Bogiem i ludźmi. 

    To było kształcące doświadczenie.
    Podziękowali 2Aniuszka Mle
  • https://www.jadlonomia.com/przepisy/piernik-pomidorowy/
    Robił już ktoś? Podobno dobry i szybki przepisy
  • Czy z ciasta francuskiego gotowego kupionego wyjdą paszteciki, jak zawinę w nie kapustę z pieczarkami?
    Czy francuskie się nie nadaje?
    Kupiłam dwie paczki tego ciasta i zastanawiam się co można dać do środka?
  • jukaa powiedział(a):
    Kotlety kalafiorowe @MonikaN są pyszne. Z jaglanką na świąteczny obiad sama bym zjadła (pierwszy raz mi jaglanka smakowała  B) )
    Jaki przepis?
  • Ja robię w foremce na mufinki, farsz kapusta z grzybami, taka kopertka zamykają na górze 
    Podziękowali 1mamaw
  • @mamlu, a do mięsnych to dajesz mięso mielone smażone, czy mięso gotowane i zmielone? Cos jeszcze do tego mięsa?
  • Ej no! To nie wątek o kotletach! Sio mi stąd!
  • To też ciasta tylko nie na słodko :D ;)
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • mamaw powiedział(a):
    jukaa powiedział(a):
    Kotlety kalafiorowe @MonikaN są pyszne. Z jaglanką na świąteczny obiad sama bym zjadła (pierwszy raz mi jaglanka smakowała  B) )
    Jaki przepis?
    Nie pamiętam, mogę na oko, bo w sumie na oko robiliśmy.
    Mam nadzieję, że mam w przepisniku. 
    Na pewno było jajo, bułka tarta, przyprawy, aby trochę smak zaostrzyc. Wiadomo, kalafior ugotowany, rozduszony widelcem.
    Potem formowanie kotletów i obtaczanie w bułce, na koniec smażone na oleju.
    Ważne, żeby konsystencja nie była taka lejaca, bo się słabo formuje, więc bułka tarta szczodra ręka sypana.
    Podziękowali 2mamaw Basja
  • Berenika powiedział(a):
    MonikaN powiedział(a):
    To już nie Wigilia, a paszteciki z soczewicą? Z kapusta i grzybami? Tarta warzywna? 
    Jedzą jajo i ryby?

    Kiedyś jadlam tort naleśnikowy na pewno wegetariański, bo lata temu w Wigilię, można było odgrzewac i na pewno była kapusta kiszona jednym ze składników, reszty nie pamiętam. 
    Ciekawe wszystko, ale pachnie robotą, a ja nie zamierzam sobie roboty nadmiaru na święta organizować.


    Takie mi przyszly na szybko wege dania do głowy, nie zastanawiałam się nad długością przygotowania, bardziej nad smakiem i nad taka świąteczną kuchnią.
    Podziękowali 1Berenika
  • Berenika powiedział(a):
    Przy okazji:

    Kiedyś pamiętam w Wielki Piątek zasypiałam na stojąco podczas kazania i uświadomiłam sobie wtedy, że to moja wina: za dużo starań o wszystko, co mało ważne, za mało organizacji nakierowanej na to, by mieć czas, zdrowie, spokój ducha, siły do rozważania, modlitwy, przeżycia spotkania z Bogiem i ludźmi. 

    To było kształcące doświadczenie.
    Ja się też cały czas tego uczę-żeby stół i dom nie był ważniejszy od serc i dusz.
  • Śledzik bez śledzia 
  • i wegański boczek kiedyś widziałam w sklepie dla wegetarian...

    śledź bez śledzia bleee
    Podziękowali 1Karolinka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.