Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dokąd dąży synod?

1679111227

Komentarz

  • edytowano październik 2014
    musiesz wiedzieć @Tomasz, że my z @Gnom się znamy - więc Gnom wie co pisze

    8-}
  • Greg acha! W sumie to dobrze, że na ten synod jeszcze nie postawiłeś krzyżyka...
  • Nie wiem, czy tu już było wklejane, ale trafiłam na blog abpa Gądeckiego z synodu. Nie miałam czasu przeczytać całego i chyba w tym tygodniu nie ma żadnych wpisów, ale warto poczytać relacje z pierwszej reki po polsku...

  • Też tak to widzę.
  • Odpryski takie widzimy.
  • Trwa, i dobrze, że słychać. Niech" zamysły serc wielu" się upublicznią.
  • Ja już widzę plusy, ale boję się pisać, zeby nie dostać po głowie:P, 
    Oczywiście to tak w tonie trochę ironicznym, bo strat w duszach ludzi w wyniku ogólnego zamętu kościoła nie da się przeliczyć..
  • odpryski znaczą że jest się za co modlić.
  • No właśnie mnie trapi taki przelicznik: narzekasz=nie modlisz się. I odwrotnie, nie narzekasz=modlisz się.
    To nie takie proste.
  • Przelicznik trochę mnie krępuje, ale czasem sobie myślę, że komuś może być raźniej, że otacza go modlitwa wielu osób....
  • upraszczasz że aż boli ....
  • @Tomasz i Ewa
    @gnome, coś ci dolega? Paracetamolu?

    Tia, brzuch mnie boli, ze śmiechu mnie boli :)


    Wiara/poglądy coponiektórych wydają się być z mega rozciągliwej gumy.
    Ależ będą jaja jak ta guma w końcu strzeli :)
  • edytowano październik 2014

    Synod Biskupów: przedstawiono sprawozdania z grup językowych

    Źródło: rv/dg, © Radio Vaticana 2014 | Data publikacji: 16.10.2014

    Ojcowie synodalni ponownie spotkali się dzisiaj na sesji ogólnej i zapoznali z relacjami z obrad w dziesięciu grupach językowych. Relatorzy sygnalizowali poważne zastrzeżenia do relacji z pierwszego tygodnia obrad. Dotyczyły one wielu kwestii, takich jak nierozerwalność małżeństwa, konkubinaty czy związki homoseksualne. Podkreślano konieczność zachowania pełnej ciągłości z dotychczasowym nauczaniem Kościoła. Każda grupa przedstawiła na piśmie swe poprawki czy wręcz alternatywne wersje relatio. Na ich podstawie zostanie zredagowany dokument końcowy Synodu.
    O swych wrażeniach z Synodu opowiadali na briefingu z dziennikarzami kard. Christoph Schönborn z Wiednia i włoskie małżeństwo Miano, audytorzy na Synodzie. Franco Miano zwrócił uwagę na potrzebę nowych akcentów w duszpasterstwie Kościoła. 
    „W niektórych grupach bardzo mocno nalegano, aby rodzina stała się przedmiotem duszpasterstwa. Dano wyraz zdecydowanej woli, by rodzina znalazła się w centrum Kościoła. Ta wola istnieje już od dawna, ale musi się to coraz bardziej przejawiać w praktyce. Dotyczy to parafii, stowarzyszeń, ruchów. Chodzi więc o to, by przemyśleć na nowo duszpasterstwo, biorąc rodzinę za punkt wyjścia” – powiedział Miano. 
    Z kolei kard. Schönborn mówił o podejściu ojców synodalnych do sytuacji trudnych i nieregularnych. 
    „Myślę, że po wysłuchaniu dziesięciu sprawozdań mogę powiedzieć, iż kluczem hermeneutycznym Synodu jest wola pozytywnego spojrzenia na sytuacje, w których istnieją obiektywne uchybienia. Chodzi tu o przełożenie akcentów, o zmianę spojrzenia na przykład na pożycie przed ślubem. Abyśmy widzieli w tym nie tylko to, czego brakuje, ale również to, co już tam istnieje i się rozwija. Zrozumieliśmy, że jest to jedna z intencji tego Synodu” – powiedział kard. Schonborn. 
    Zadowolony z rezultatu obrad w małych grupach jest również kard. George Pell z Australii, który wcześniej nie ukrywał poważnych zastrzeżeń do relatio. 
    „Przedstawione dziś rano dokumenty są prawdziwie katolickie w najlepszym tego słowa znaczeniu. Istnieją pewne rozbieżności, ale jest też radykalna wierność Ewangelii. To bardzo pozytywne. Klimat szczerości i otwarcia, różnorodność w jedności. Potwierdziliśmy, że wierność nauczaniu Kościoła i Ewangelii jest bezdyskusyjna. Oznacza to oczywiście miłosierdzie, ale w prawdzie. Po ogłoszeniu tych dokumentów z grup językowych sytuacja zdecydowanie się wyklarowała i jestem pewny, że ta linia będzie też w orędziu końcowym” – powiedział kard. Pell. 
  • Zgadzam się, że można się modlić nie krzyżując każdego wątka, chodziło o to, że to Greg ten wątek modlitewny tu zalinkował, znaczy odwiedzał go, a linkując - nas do modlitwy zachęcał... chyba... ale na pewno to już nie wiem.
  • A co do Schonborna i gejów w chorobie. Jak to napisał św. Augustyn:

    Nie wiem, do jakiej pomocy mężczyźnie została stworzona kobieta, jeśli wykluczymy cel prokreacji. Dlaczego mimo to cel ten się wyklucza, nie rozumiem. Jeśli kobieta nie została dana mężczyźnie do pomocy w rodzeniu dzieci, w takim razie do czego? Może do tego, by razem uprawiali ziemię? W takim razie lepszą pomocą dla mężczyzny byłby mężczyzna. To samo tyczy się pociechy w samotności. O ileż przyjemniejsze jest życie i rozmowa, gdy mieszkają ze sobą dwaj przyjaciele niż mężczyzna i kobieta.
  • edytowano październik 2014
    Dziś można polecać intencje przez św. Jadwigę:

  • ps. do wczorajszego wpisu - szukając wizerunku św. Teresy trafiłam na informację, że wczoraj rozpoczął się Rok św. Teresy - http://www.niedziela.pl/artykul/11965/Papiez-na-rozpoczecie-Roku-sw-Teresy-z
    W szkole św. Teresy z Ávili „uczymy się bycia pielgrzymami”, a obraz drogi „może bardzo dobrze streścić lekcję jej życia i jej dzieła” – napisał papież w orędziu na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego tej świętej. Dokument, przesłany na ręce biskupa Ávili – Jesusa García Burillo, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 15 października – w liturgiczne wspomnienie pierwszej kobiety, ogłoszonej doktorem Kościoła. Rok Jubileuszowy został ogłoszony z okazji przypadających 28 marca przyszłego roku 500. urodzin św. Teresy Wielkiej.



    Mamy dobrą patronkę Synodu.
  • Ech @Anawim - a kto obiecywał że ma być przyjemnie ?
    Z żoną (KOBIETĄ) mężczyzna ma większą szansę na świętość ! A nam przecież o nic innego nie chodzi !
  • Myślę, że świętość bez przyjemności to diabelska karykatura. 
  • W sumie nie ma się co synodowi dziwić. To kontynuacja Soboru Wiadomo Którego. Analogicznie do soborowej Lumen Gentium, która stopniuje przynależność do Kościoła, tak samo moralność chrześcijańska ma być stopniowalna.
  • Jesli coś jest złe to jest złe a nie pół złe. albo ćwierć złe. "Tak,tak, nie,nie" Chrystus tez uprawiał arytmetykę binarną,
  • A rzekoma nierzadnica nadal później sie zajmowała nierzadem i apelowała aby Chrystus "był" ludzki dla nierzadu i zaakceptował ?
  • @TiE wiemy jakie wymaganie w stosunku do nierządnicy postawił Chrystus. Na pewno nie poklepał po ramieniu i powiedział "idz kupczyć dalej swym ciałem"
  • edytowano październik 2014

    Hermeneutyka zdrady


    Czy celem tego synodu jest duszpasterskie wsparcie rodziny w trudnościach, czy też tym celem są kazusy specjalne? Naszym głównym zadaniem duszpasterskim jest wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią” – tymi słowami arcybiskup Stanisław Gądecki ocenił „Relatio” podsumowujące pierwszy tydzień prac nadzwyczajnej sesji Synodu. [...]

    Otwarcie na miłosierdzie? Kościół słuchający? Głos z peryferii? Nic z tych rzeczy. Ci, którzy u siebie dostosowują katolickie nauczanie do praktyki życia będącej wyrazem faktycznej apostazji, pragną brutalnie zmusić innych do akceptacji takiego podejścia. Ren nadal, jak przed laty, wpada do Tybru. Potwierdziła to dyskusja poprzedzająca synod, wspólny „apel” niemieckich biskupów, potwierdza to dziś kurs obrany przez sekretariat generalny synodu.
  • "Tak,tak, nie,nie"
    ---
    To akurat nie w tym kontekście. "Tak tak, nie nie" dotyczy mówienia prawdy jako świadek (chrześcijanin ma nie przysięgać, że mówi prawdę, bo sam fakt bycia chrześcijaninem oznacza, że jest prawdomówny).
  • @PawelOdOli sugerujesz, idąć tropem podanym przez Tomka, że Chrystus akceptował grzech?

  • Nie. Sugeruję, że użyłeś tego cytatu (i nie tylko Ty) nie w tym kontekście co trzeba. Tylko tyle.

    Odpowiadając na pytanie: Pan Jezus nie akceptował i nie akceptuje grzechu. 
  • Tomek sugeruje, że Chrystus akceptuje grzech. A jak widać po Synodzie pewna grupa najwyższej hierarchii też.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.