Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Szynkowar

1911131415

Komentarz

  • Mąż robił boczek w mięsem mielonym w środku
    Boczek w marynacie/zalewie - nie wiem bo ja się tym nie zajmuję- chyba z pięc dni
    dziwne, ze to powiem.............ale to było smaczne :))
  • @Megan
    12 godzin to minimum programowe. Jak się wstępnie nasycicie to polepszysz tj. spowolnisz produkcję na rzecz jakości.
  • @MagdaCh tak właśnie myślałam, że jak ich zapcham to będę mogła bardziej finezyjnie poeksperymentować;)
  • 2doby moze sie marynowac? Bo mi się sprzety spoznily :-L
  • Czy w czasie parzenia szynkowar musi być zanurzony w wodzie aż po brzeg? Niestety nie mam tak wysokiego garnka :(
  • @Megan
    My tez pierwsze "szynki" robiliśmy w niższym garnki
    Raz nawet w takim gdzie do połowy był zanurzony
    Odkryłam tylko folia aluminiowa bo pokrywka nie pasowała
    Zrobiło sie
    Dopiero potem kupiliśmy najzwyklejszy wyższy garnek
  • Kupiłam specjalny garnek. Mielonka już się studzi na balkonie.
  • Polecam ten tekst, mam zamiar wypróbować:
    "Oto ilości potrzebne do przygotowania mieszanki na 1 kg mięsa:
    30-40 g soli, czyli 2-2,4 łyżki
    2 g saletry (czubek noża) (nie jest niezbędna)
    pół łyżeczki zmielonych ziaren kolendry
    4 ziarna ziela angielskiego
    2 liście laurowe
    Soli, w przypadku peklowania mokrego powinno być tyle w zalewie, by wrzucony do niej kawałek surowego ziemniaka lub świeże jajko wypływało na wierzch - czyli jak to mówią chemicy, roztwór musi być nasycony - nie można już w nim rozpuścić więcej soli.
    Do mieszanki, by mięso miało bardziej złożony smak, warto dodać kilka ziaren jałowca - nada piękny, lekko dziki smak, tymianku i majeranku, tudzież pieprzu i czosnku. Należy jednak pamiętać, by przypraw używać ostrożnie - wszakże mięso będzie z nimi obcować przez dłuższy czas i zdąży przejść ich aromatem.

    Czas peklowania kawałka mięsa o wadze około 3 kg:

    szynka 15-20 dni
    schab 10-14 dni
    golonka 8-12 dni


    Jeśli mięso będzie miało 2 kg, czas peklowania należy skrócić o jedną trzecią. Mniejszych kawałków nie warto poddawać temu procesowi."
    http://www.mniammniam.com/Peklowanie_miesa_na_pyszne__domowe_szynki__schaby_i_karkowki-585a.html
  • C o powiecie o szynkowarach BIOWIN?
    Czy te o pojemności 1,5l też są różne?
  • Zamarynowałam mięso mielone solą peklującą i ziołam. Po 12h czesc przełożyłam do szynkowaru, a resztę znów odłożyłam do lodówki. Po 48h od zapakowania gdy wyjęłam mięso z wierzchu nie było różowe tylko ciemniejsze, tak jak każde mięso po dłuższym kontakcie z powietrzem. Przyznam sie że jestem zdziwiona bo wydawało mi się, że sól peklującą powinna utrzymać różowy kolor mięsa. Mam rację? Zastanawiam się, czy to miéso mogę załadować do szynkowara?
  • @Malgorzata32 chyba większość dziewczyn ma szynkowary tej firmy. Skarg jak na razie nie było. Dla mnie jest ok choć ja laikiem jestem.
  • Mielone peklowałam w przyprawach i czosnku tylko kilka godzin. Wyszło jak domowa kiełbasa, podobny smak pamiętam z dzieciństwa. :) Wlałam też pół kubka rozpuszczonej żelatyny i otrzymałam smaczną galaretkę. :)
    Próbowałam wstawić zdjęcia, ale są za wielkie. ;)
  • U nas już poszedł na pierwszy rzut boczuś, rolada z boczusiu wyszła bombowa :-)
    a wczoraj mielonka, taki misz masz z mięsa mielonego i piersi z indyka :D
    rewelacja!!
  • Z tego wątku wynika, ze większość foruma ;) to mięsożercy :))
    I to tego mięsa idzie hurtowo ;)
    Co z jaglanka ;)
  • ryżowar dobrze służy jako jaglowar :)
  • Jestem już po pierwszym razie ;) karkówka super ale indyk suchawy i rozpadajacy się. Macie jakiś patent na utrzymanie mięsa w całości-tak żeby można kroić? Żelatyna? Tego indyka pomieszalam z kawałkami kurczaka. Myślałam że może będzie mniej suche.
    A mielone? Koniecznie musi być z żelatyną? No i ta sprężyna-wrasta mi w mięso i wszystko rozwala. Ale ogólnie naprawdę nieźle.
  • agnodike5. .. A ty aby nie włożyłaś części sprezynowej druga stroną???
  • ale jakim cudem wrasta w mięso, jest blacha, sprężyna, blacha, nie ma jak wrosnąć?
    mielone nie musi być z żelatyną, moje nie jest nigdy, żelatyny tylko by skleić suche używam, ale my rzadko suche kleimy ;)
  • "No i ta sprężyna-wrasta mi w mięso i wszystko rozwala."
    " A ty aby nie włożyłaś części sprezynowej druga stroną???"
    Padłam :D
  • No :D jestem blonynkom. Bosz! Tego się nie spodziewałam. Dzięki.
    Żeby wszystkie moje problemy życiowe się tak łatwo rozwiązywały...
  • Ja nadal leżę i kwiczę. Już nie będę mogła poważnie spojrzeć w sprężynę mojemu szynkowarowi.
  • Chyba trzeba będzie ten szynkowar kupić :-B
  • No to nieźle. Ciekawe ile jeszcze sprężyn w moim życiu wkładam odwrotnie.
    Ale wiecie -nie było instrukcji obrazkowej i tak siedziałam i myślałam i wymyśliłam :D
  • Może dlatego Ci się tak rozpada, bo biedna sprężyna nie miała się o co oprzeć.
    Ja powiem tak - robiłam moją łopatkę bez i z żelatyną i wolę bez. Mielonki jeszcze nie zdążyłam.
  • @agnodike5 :x

    minusem szynkowara są moje dodatkowe kilogramy , niestety
  • Półtora kg na 6 osób to jak pół litra na dwoje ;)
  • po co ja tu wchodzę na diecie wo
  • Nasz pierwszy raz:
    Łopatka w majeranku naszpikowana czosnkiem, zalewa - oliwa, majeranek sól, odrobina soli peklowej, pieprz kolorowy. W zalewie leżało 36h potem 4h się gotowało (pierwsza godzina to dochodzenie z temp. lodówkowej do temp. wody), potem 12h studzenia i degustacja - smakuje wszystkim :-)
    WP_20151025_07_31_35_Pro
    Podsumowując - udało się, zabieramy się za kolejne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.