Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Sens pomocy charytatywnej - dziwne ogłoszenie

edytowano grudzień 2018 w Pomagajmy sobie
Za wielką wartość forum wielodzietni uważam fakt, że wiele osób tutaj jest bardzo zaangażowanych w pomoc charytatywną i w sytuacji gdy jest sygnał, że ktoś potrzebuje pomocy, społeczność potrafi się naprawdę zmobilizować i pomóc. Nie ukrywam, że to Wy zmobilizowaliście mnie do wsparcia kilku zbiórek. A jednak przeglądając profil facebookowy portalu, natrafiłam na udostępniane ogłoszenia, które wzbudziły moje wątpliwości.

Mam na myśli przede wszystkim:

https://zrzutka.pl/6ark3g

Pani prosi, by zrzucić się na zakup domu dla niej, męża i szóstki dzieci, bo mieszkanie komunalne, które zamieszkuje, jest ciasne i jest w nim wilgoć. Nie wiem, czy to ogłoszenie jest jakoś zweryfikowane przez adminów, skoro je udostępniają, natomiast ja tu widzę bardzo wiele wątpliwości. Przede wszystkim fakt, że pani prosi o bardzo dużo - w polskiej rzeczywistości dom to często luksus, a wiele większych rodzin całe życie męczy się spłacając kredyty hipoteczne, by mieć niezbyt duże mieszkanie czy płacąc horrendalne opłaty za wynajem. Z resztą - sami wiecie najlepiej.

Dlatego też uderza mnie taka prośba, tym bardziej, że w ogłoszeniu nie ma żadnych informacji, które by ją uzasadniały - np. informacji o ciężkiej chorobie, wypadku w rodzinie (?) - jakiejś nadzwyczajnej tragedii - czy może ktoś z Was wie coś więcej? Dalej - w ogłoszeniu nie ma żadnej informacji, czy rodzice w tej rodzinie pracują, czy sami czynią jakieś starania, by polepszyć własną sytuację mieszkaniową, nic - po prostu prośba, która kojarzy mi się z dość roszczeniową postawą.
Gdyby ogłoszenie brzmiało inaczej - na przykład - Pan X pracuje na pełny etat, Pani X również pracowała, ale jest na urlopie wychowawczym, odłożyli 8 tysięcy na ocieplenie domu, brakuje im 6 - taką zbiórkę pewnie bym wsparła (liczby są z sufitu).

Tu jednak coś się we mnie burzy i nie wiem, czy sama czegoś nie rozumiem/nie wiem/nie dostrzegam, czy o co chodzi.


«13456713

Komentarz

 • O tamtej rodzinie ani administracji profilu FB nie wiem nic. Związek profilu z forum jest zdaje się luźny, więc może na profilu warto zapytac. Pytanie użytkowników tutaj raczej mila się z celem.
  Tymczasem zastanawiam się nad granicami pomocy. Tzn. kiedy pomagając przekraczam granicę intymności nieznanych mi osób. Słysząc prośbę o pomoc zawsze mogę zdecydować czy pomagam. Owszem dla mnie również forum jest "instytucją" wzajemnej pomocy. Wielokrotnie jej doświadczałem i udzielałem. Niemal zawsze w kryzysowej sytuacji nawet gdy nie pada wprost prośba o pomoc pada pytanie " czy można Tobie/Wam jakoś pomóc?" Przy czym je chodzi tutaj przede wszystkim o finanse. Pamietam jak potrzebowałem dostarczyć dokumentację przetargową do urzędu i mąż jednej z koleżanek pomógł mi uzyskać wartościowe zlecenie. Noclegów czy pomocy przy dzieciach w pakiecie z serdecznymi spotkaniami przy herbacie nawet nie policzę.
 • Zjadlo mi część wpisu. Może innym razem dalej.
  Podziękowali 1Bridget
 • Jest opis i albo się da albo nie.
  Dzięki takiej zrzutce pewna babcia ma węgiel a byla bez opału na tę zimę.
  Podziękowali 1madzikg
 • edytowano grudzień 2018
  Prośba o wsparcie na zakup opału dla kogoś kto go nie ma, nie jest w stanie zakupić, to pomoc naprawdę potrzebującemu. 
  Tutaj -w tej opisanej zrzutce- jest prośba o zrzutkę na dom dla kogoś kto ma gdzie mieszkać. 
  Kto chce ten wpłaci, wszak istota takich zrzutek jest dobrowolność wpłacania. 
  Edit. literówki 
  dopisze jeszcze, ze mi zgrzyta prośba o zasponsorowanie domu - 300tys, to ogromna kwota.
  czemu dom a nie większe mieszkanie? 
  Czy nie można się postarać o większe mieszkanie z zasobów miasta? (tu pytam bo nie znam się)
  czy nie można wziąć z zasobów miasta mieszkania większego do remontu? 
  Zrzutka na remont pewnie miałaby większy odzew.

 • Na lamborghini czy na dom to może bym ja osobiście nie robila z rzutki/ zbiorki ale na jakis kurs dajacy mi kwalifikacje i umiejętności oraz szansę na pracę i przy okazji na kurs prawa jazdy z oplaceniem ewentualnych egzaminów poprawkowych to może......  Żartuje na pewno bym nie zalozyla zbiórki bo wstyd mi ,bo bym się bala ze ktoś ostatni grosz mi daje i nie będzie miał na swoje jakieś wydatki ,
   a ludzie niech robią na co chca zbierają na co chca i wplacja na co chca ,
 • Na tym portalu podobnie jak na pomagam.pl można zakładać zbiórkę na dowolny cel. Zdarzają się również na leczenie ale na tych portalach w większości nie są zweryfikowane przez, zdarzały się kradzieże historii i zdjęć obcego dziecka żeby zebrać środki. I po drugie pieniądze trafiają na prywatne konto zakładającego zbiórkę. 
  Dla mnie jedynym pewnym portalem pomocowym jest siepomaga.pl Wszystkie zbiórki są tam weryfikowane dokumentacją medyczną dziecka. A pieniądze trafiają na konto fundacji do której należy potrzebujący i to z fundacją są potem wydatkowane.
  Co do zrzutki.pl i pomagam.pl to wspieram i udostępniam tylko zbiórki osób, które znam i wiem, że mówią prawdę. 
 • Ale w zrzutce chodzi o to właśnie, że można zbierać na dowolny cel. Niekoniecznie charytatywny. Można np zbierać na podróż dookoła świata. Albo na wille na Florydzie. Myślę, że to układ uczciwy, w odróżnieniu od zbierania kasy na fikcyjne, chore dziecko.
 • Bo i nie tylko ludziom potrzebna pomoc na cele charytatywne związane z choroba lub jakąś tragedią, 
 • edytowano grudzień 2018
  Rozumiem, założyłam temat bardziej na zasadzie "czy ktoś coś wie" i żeby poznać wasze opinie na temat podobnych zbiórek. Bywa też tak, że rodzina nie potrafi zredagować opisu i coś ważnego umyka.

  Jasne, można zbierać na różne cele i nikomu nie bronię zbierać, na co uważa (poza oszustami), sama wspierałam niewielkimi kwotami np. zbiórki studentów artystów, którzy mają ambicje i ciekawe pasje, lecz brak środków, by je realizować - ale gdy pokazywali właśnie, że to nie jest chwilowy kaprys, lecz coś sami robią, działają w danym kierunku. Co do tego, że warto ufundować starszej kobiecie węgiel na zimę, chyba nikt nie ma wątpliwości.

  W tym temacie uderzył mnie po prostu fakt, że prośba jest o ogromną kwotę, o coś, co dla wielu nieźle zarabiających rodzin jest trudne do osiągnięcia. I chyba też poczułam taką złość, że tak bardzo wiele naprawdę potrzebujących nigdy nie ma odwagi poprosić o pomoc, a sprytniejsi się w ten sposób ustawią.
  Podziękowali 1hipolit
 • Przynajmniej szczerze piszą na co zbierają, bez ściemniania o chorobach, itp.
 • I chyba też poczułam taką złość, że tak bardzo wiele naprawdę potrzebujących nigdy nie ma odwagi poprosić o pomoc, a sprytniejsi się w ten sposób ustawią.
  Ostatnie Twoje zdanie wydaje mi się niesorawiedliwe w kontekście tej konkretnej zbiórki. Jeśli faktycznie zbiorą taką kwotę podając prawdziwe dane, to jest w tym jakaś zaradność rodziny, która ma na kogo wydawać pieniądze, a swoją pracę w taki dom i tak będą musieli włożyć. Sam myślę w tej chwili o domu. Mam tę samą liczbę dzieci. I tak to widzę. 
  I jeezcze jedno 300 000 zł jest podane jako całkowity koszt dla uprzytomnienia do czego rodzina dąży. W opisie podano, ze zebranie choćby części tej kwoty będzie dla nich impulsem nadziei, by resztę uzupełnić własną pracą. Całości sami nie dadzą rady.
 • edytowano grudzień 2018
  Bea powiedział(a):
  300 tys na dom to niewiele  B)
  zwłaszcza dla 300 czy nawet 30tyś osób. ;)
 • Sam plan domu to koszt ok 5000, założenie licznika bez instalacji elektrycznej to ok 2000 (kabel od slupa,skrzynka licznik) podłączenie do wodociągu ok 4000 i już mamy 11 tys , tak że faktycznie 300 000 to nie dużo,
  Podziękowali 1saga
 • Malgorzata powiedział(a):
  Ja pierdziu przecież trzysta na dom , to nie jest wygòrowana cena domu.
  Mieszkania za niewiele mniej "chodzą"
  W Gdańsku to nawet na mieszkanie nie jest to duzo :#
  Podziękowali 2Hope andora
 • Kto chce i może niech pomaga.
 • Nie wiem czy ta rodzina jest zweryfikowana ze rzeczywiscie dzieci tyle jest i powierzchnia sie zgadza. Jesli tak to ok wg mnie.
  Podziękowali 1In Spe
 • Skoro można na wszystko tam zbierać i widzę że ludzie zbierają to czemu nie? Może sama tam zacznę zbierać na dom dla nas bo mam dość ciągłych przeprowadzek. A kredytu nie mamy szans dostać.  Nie wiem czy mi starczy odwagi, albo detrminacji. Ale dom to w sumie jedyne czego nam brakuje. Serio piszę. 
 • Lepsza prawda nawet jeśli to zbiórka na piwo niż proszenie że nie mam na chleb aza uzbierane w ten sposób pieniądze ide na piwo.
 • AB albo zdrożały nieruchomości mocno ostatnio? Albo ja ciagle w tęczowym świecie żyje. My mamy do remontu ale nie generalnego- idzie mieszkać,o po lepszej stronie Wisły i kwota jednak bliska dość  tej w omawianej zrzutce :-)  
 • Gorzej jak pisze na piwo, a idzie na dopalacze, albo niby na dom dla rodziny, a na wakacje . Chore dzieci ludzie nauczyli się sprawdzać, a tu wydawać się może, że prawdę piszą.
 • edytowano grudzień 2018
  A teraz kij w mrowisko jak dojrzmeję zakladam zbiórka kwota -5000 myślę że starczy
  Zbiórka na i w takiej kolejności
  - badania sanepidu+ Książka - zebym mogła np za ladą w sklepie spożywczym pracować lub jakimś zakładzie pracy
  - prawo jazdy czyli
     Badania lekarskie
    Kurs
    Egzaminy
    Jazdy doszkalające 
    Koszty egzaminów poprawkowych 

  A i dopiski
   jak powiedzmy zrobie badania i znajdę pracę tak ze dojade bez problemu to z prawa jazdy rezygnuje tzn zrobię z pensji 

  Jak będzie nadwyżka czyli cos zostanie przekazuje na jakaś inna zbiórkę
 • Jestem pewna ze by tylko tyle wpłynęło co bym sama wplacila , czyli za ok 4-5 lat bym uzbierać mogła 
 • edytowano grudzień 2018
  My do 8stycznia musimy mieć na notariusza i reszte...
  Podziękowali 1nowa
 • nowa powiedział(a):
  A teraz kij w mrowisko jak dojrzmeję zakladam zbiórka kwota -5000 myślę że starczy
  Zbiórka na i w takiej kolejności
  - badania sanepidu+ Książka - zebym mogła np za ladą w sklepie spożywczym pracować lub jakimś zakładzie pracy
  - prawo jazdy czyli
     Badania lekarskie
    Kurs
    Egzaminy
    Jazdy doszkalające 
    Koszty egzaminów poprawkowych 

  A i dopiski
   jak powiedzmy zrobie badania i znajdę pracę tak ze dojade bez problemu to z prawa jazdy rezygnuje tzn zrobię z pensji 

  Jak będzie nadwyżka czyli cos zostanie przekazuje na jakaś inna zbiórkę
  @nowa dawaj. Jak masz konkretnie pomysł to pierwszy wrzucę.
 • edytowano grudzień 2018
  Nie mam konkretnego miejsca pracy takiego zaklepanego 


  Te prawko i tp to takie moje ze tak powiem, i szczerze mówiąc takie moje marzenie na zasadzie chciałbym a boję się ,chciałabym cos wreszcie tylko dla siebie a boję się ze się nie uda że zmarnuje szansę  itd

  No i oczywiście sa ważniejsze potrzeby na świecie 
 • Nowa, jestem skłonna zrzucić się, żebyś swój "biznesplan" zrealizowała :smile: 

 • @Skatarzyna na siłę go nie uszczesliwie co moglam pomoglam 

  A co do mojego chcenia dla siebie to uczciwe nie zaryzykuję bo jako ,, szalona optymistka,, od razu widze swoja porażkę stracony czyjś czas srodki odebrane dziecku/ babci/ brak sukienki u kogoś butów itd itp 
  I wiem że nie koniecznie musi to być prawda ale w zakutym łbie mam tak zakodowane i tyle
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.