Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wybory

1474850525391

Komentarz

  • https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-2020-powstal-nowy-projekt-klubu-pis/qqdnv1d
    Wygląda ciekawie, mam nadzieję że będzie można łatwo złożyć taki wniosek o wybór korespondencyjny
  • edytowano maja 2020
    @Anawim
    trochę ten przykład chyba jest niepełny. :)
    Jak rozumiem, dziadkowie mają pretensje do rządu, że przeniósł pieniądze z indywidualnych kont OFE do ZUS-owskiego worka.


    poza tym, podnosi się, oprócz tych >5%, inne , być może równie szkodliwe, własności wehikułu OFE,

    koleżanka Kazia napisała


    kazio
    3,9491,517
    Censor

    10:34 AM - 1 day ago#1715

    młodzieży - pierwotne założenia były złe.

    Nawet gdyby OFE nie prowadziły własnej polityki inwestycyjnej zyskiwały za nic:
    - pobieraną z góry wysoka opłatę (to 5% od każdej przekazywanej im w zarząd złotówki)
    - wgląd w wewnętrzne sprawy spółek giełdowych (bo OFE jako duży inwestor miał swoich przedstawicieli w Radach Nadzorczych).

    Poza tym
    - część kapitałów OFE mogło lokować dowolnie
    - poza wglądem w sprawy spółek giełdowych OFE zajmowało się też czynną polityką wpływając na obsadzanie i pracę zarządów

    Nie mam dowodów, ale ponieważ to bandyckie środowisko to pewnie swobodnie korzystali z możliwości spekulacji na giełdzie. Ustawa zobowiązywała ich wyłącznie do inwestowania części kapitałów na GPW, ale mogli grać na chwilowe zniżki i zwyżki kursów na przykład.

    https://www.tapatalk.com/groups/pismejker/refluxye-jednorazowe-chwilowe-a-bie-ce-t8630-s1700.html

    Podziękowali 1Klarcia
  • beatak powiedział(a):
    TecumSeh powiedział(a):
    katarzynamarta2 powiedział(a):
    Obrona złodzieja: a tamten to ukradł więcej!
     :| 

    A co dokładnie PiS ukradł?
    Srodki przeznaczone na druk kart, co nie było poparte żadnym aktem prawnym.

    Drukowali karty, bo bardzo chcieli zdążyć z wyborami; może niepotrzebnie, ale widocznie mieli nadzieję, że zdążą wszystko sprawnie zorganizować. Jednak opór materii okazał się zbyt duży.
    Ja widzę wyraźnie, że opozycja chce przeciągnąć problem do końca sierpnia, żeby pozbawić kraj prezydenta.
  • Zuzapola powiedział(a):
    Nie byłoby problemu z kartami, gdyby nie blokujaca  wszystko opozycja.  Już dawno wspólnie powinni znaleźć rozwiązanie, a nie uparcie wnosić o stan wyjątkowy, żeby później biadolić na cały świat o upadku demokracji.

    BINGO!!!
    Podziękowali 1Aniela
  • Izka powiedział(a):
    TecumSeh powiedział(a):
    Izka powiedział(a):
    Nikt teraz chyba ich nie pytał o ten podatek przy okazji likwidacji reszty OFE? A rządzący mogliby.
    A to prawda. Nierozliczenie totalnej to największy błąd PiSu, za który zresztą kiedyś zapłacą.

    @TecumSeh ja myślę o tej ostatniej zmianie autorstwa PIS w zakresie OFE. Ze jak do ZUS to bez podatku a jak nie to państwo bierze podatek.

    To jest przecież proste.
    Emerytury z ZUS są na bieżąco opodatkowane. Te z nowego filara będą wypłacane bez potrąceń.
  • Izka powiedział(a):
    TecumSeh powiedział(a):
    Izka powiedział(a):
    Z kwalifikacja się zgadzam, ci do drugiego akapitu postrzeganie często zależne od sympatii politycznej.
    No moment - tu wiemy na co kasa poszła, pytanie czy zasadnie czy nie. Możemy przyjąć że raczej nie.

    Osławione 150 miliardów poszło do ZUS z OFE. To skandaliczna decyzja, ale po prostu decyzja - a nie złodziejstwo. To powinno być przedmiotem zarzutu o niegospodarność.

    Natomiast podczas przelewu zniknęło 20 miliardów. To już nie jest żadna "decyzja" ani niegospodarność tylko jawne złodziejstwo. Za to kajdanki i gleba.

    https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-gdzie-zginelo-19-mld-zl-z-ofe-ujawniamy-tajemnice,nId,1100606
    Oni piszą gdzie zniknęło. 

    Jak by nie patrzeć - walory przekazywane do ZUS idą na wypłaty bieżących świadczeń emerytalnych i rentowych. W innych filarach należą do nas, te z IKE są dziedziczne. Chyba, że znowu do władzy wróci "to co było" i zajuma też to co jest w IKE.
  • paulaarose powiedział(a):
     To dobrze, czy źle?
  • Coralgol powiedział(a):
    Tu widziałabym rolę NIK, żeby takie rzeczy wyjaśniać, ale skoro się postawiło Banasia na czele tej instytucji, można się spodziewać, że długo nic nie zostanie wyjaśnione. Gdzie by nie patrzeć, syf jest niesamowity i dopóki Pis będzie przy władzy, będzie tylko gorzej.

    Jeżeli PiS odejdzie od władzy, to ze szczęścia się nie pozbieracie. Wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów.
  • edytowano maja 2020
    Pioszo54 powiedział(a):
    trochę ten przykład chyba jest niepełny. :)
    Jak rozumiem, dziadkowie mają pretensje do rządu, że przeniósł pieniądze z indywidualnych kont OFE do ZUS-owskiego worka.
    W ustawie o OFE jak byk stało, że "członek funduszu nie może rozporządzać środkami zgromadzonymi na swoim rachunku". Oraz, że "warunki nabycia uprawnień do wypłaty środków oraz zasady wypłaty tych środków okreslają odrębne ustawy". No to określiły.

    Zamiast indywidualnego konta w OFE masz indywidualne konto w ZUS. :)
  • edytowano maja 2020
    hm, nie wiedziałem,
    a może podlegały dziedziczeniu?

    a tak podlegały, wydaje sie , że to istotna różnica w porównaniu z ZUS-em. Gdybym należał do OFE, czułbym się oszukany.
  • edytowano maja 2020
    No i dalej są dziedziczone (w czesci zakumulowanej ze skladek OFE) - chyba, że ktoś już dożył emerytury i mu się ją wypłaca.

    A to nie jest niezgodne z pierwotną wersją ustawy o OFE. Tam dziedziczone były środki z OFE. Natomiast w momencie przejścia na emeryturę fundusz miał przekazywać środki do zakładu ubezpieczeń emerytalnych (czymkolwiek ten twór jest; szybko okazało się, że już mamy takowy i nazywa się ZUS ;)). Nigdzie nic nie napisali, by środki z zakładu ubezpieczeń emerytalnych podlegały dziedziczeniu. Co zresztą ma, wbrew pozorom sens. Na tym polega ubezpieczenie emerytalne - jest "zakładem" o dożycie delikwenta.
  • edytowano maja 2020
    Ale @TecumSeh nie zgadzasz się z @Anawim czy to ogólna uwaga że nie rozliczenie nie oznacza że nie było przestępstwa. 
    (a propos katastrofy smoleńskiej to 10 rocznica minęła i nadal nie przedstawiono niezbitych dowodów na tezę o zamachu i nikogo nie rozliczono za ten zamach i nie sprowadzono wraku samolotu przez 5 lat rządów)
    Edit : nie doczytałam że wyjaśniasz
    Co do posadzenia to trzeba mieć dowody i tu jak pisałam wyżej 
  • Klarcia powiedział(a):
    Zuzapola powiedział(a):
    Nie byłoby problemu z kartami, gdyby nie blokujaca  wszystko opozycja.  Już dawno wspólnie powinni znaleźć rozwiązanie, a nie uparcie wnosić o stan wyjątkowy, żeby później biadolić na cały świat o upadku demokracji.

    BINGO!!!
    Bingo???
    Nie osmieszajcie się, w jaki sposób opozycja, która jest zdecydowaną mniejszością może cokolwiek blokować???
    Ja pierniczę, partia, która od ponad 5 lat ma większość ciągle gada te pierdy
    Tusk! Zapomnieliście o Tusku i jego winach
    Podziękowali 1Stokrotka
  • Haha tylko bys w tej falszywej skromnosci nie rozbudzil czasem podswiadomie sympatii do PO.
  • TawTaw
    edytowano maja 2020
    No ale jaka jest logika w 500+ jak sie bylo przeciw becikowemu, jaka za UE jak sie jest za Miedzymorzem, jaka za dekomunizacja jak sie trzyma z pezetperowcami itp. itd.

    Janosik... Robin... wzbudzaja powszechnie sympatie.

    Dla mnie jasne ze skoro nie wsadza tzn  ze glina skorumpowany... moze jestes jak Luca Brasi.

    Ty juz mi sympatie na podanej przez ciebie podstawie(logice) zarzuciles.
  • edytowano maja 2020
    @TecumSeh
     
    Czytanie Twoich pytań zmotywowało mnie, bym jednak nie wypowiadał się w wątku o koronawirusie ;)
    Ale do rzeczy. 
    Anawim opisał różnicę między wartością nominalną a realną. To że taka jest i z czego mniej więcej wynika (bo wyliczeń brak) - to wiemy i tego nie kwestionowałem.
    Co najwyżej to, że interia rzuciła sobie kwotami nie podając kompletnie skąd je ma albo w jaki sposób wyliczyła.
    Gdybyś naprawdę wiedział z czego wynika różnica, to byś też wiedział skąd pochodzi jej wyliczenie. Kto wylicza wartość realną inwestycji Antka zarządzanej przez Emila, byś potem mógł sobie ją porównywać z wartością nominalną długu Ani?

    Natomiast pytam się gdzie te aktywa ponoć przekazane do FRD - czemu ich nie ma w sprawozdaniach?

    Bo skoro nie ma - nie ma żadnych podstaw sądzić że FRD cokolwiek otrzymało.
    A co mówi ustawa? :)
  • Wlasnie ogladalem obrady gdzie jeden misiu opowiadal ze PO niedopuscilo do wyborow bo nie zglosilo kandydatow do komisji. Ze pis zglosil 40tys a PO kilkaset osob. No i ze nowa ustawa przewiduje minimum 3 czlonkow w kimisji. Pomijam ze to troche malo ale czy oni moga byc z jednej partii? Czy taka monopartyjna komisja jest dopuszczalna?
  • Anawim powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    trochę ten przykład chyba jest niepełny. :)
    Jak rozumiem, dziadkowie mają pretensje do rządu, że przeniósł pieniądze z indywidualnych kont OFE do ZUS-owskiego worka.
    W ustawie o OFE jak byk stało, że "członek funduszu nie może rozporządzać środkami zgromadzonymi na swoim rachunku". Oraz, że "warunki nabycia uprawnień do wypłaty środków oraz zasady wypłaty tych środków okreslają odrębne ustawy". No to określiły.

    Zamiast indywidualnego konta w OFE masz indywidualne konto w ZUS. :)

    Ten kto głupi, skierował swoje środki do ZUS, ludzie rozsądni postawili na IKE.
  • kociara powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    Zuzapola powiedział(a):
    Nie byłoby problemu z kartami, gdyby nie blokujaca  wszystko opozycja.  Już dawno wspólnie powinni znaleźć rozwiązanie, a nie uparcie wnosić o stan wyjątkowy, żeby później biadolić na cały świat o upadku demokracji.

    BINGO!!!
    Bingo???
    Nie osmieszajcie się, w jaki sposób opozycja, która jest zdecydowaną mniejszością może cokolwiek blokować???
    Ja pierniczę, partia, która od ponad 5 lat ma większość ciągle gada te pierdy
    Tusk! Zapomnieliście o Tusku i jego winach


    Sypią piach w tryby praktycznie przy każdym projekcie rządowym. Mieszają zarówno w kraju, jak i za granicą. Mają silne oparcie w wiadomych służbach, którym wszystkich zębów jeszcze nie wybito.
    Podziękowali 2Rejczel Polly
  • Komuniści też cały czas mówili że zbudowaliby komunizm gdyby im imperialiści, opozycjoniści, cykliści i inni nie przeszkadzali. Plus język w stylu "zapluty karzeł reakcji" i całość jakaś taka analogicznie bolszewicka. Chociaz wg Make Life Harder Kurski czyta do poduszki akurat pamiętniki Goebbelsa
  • Korzenie bolszewickie to akurat nasza cudowna opozycja ma, jeśli nie wprost rodzinne to na pewno mentalne.
    Podziękowali 4Zuzapola Polly Rejczel Klarcia
  • Klarcia powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    Zuzapola powiedział(a):
    Nie byłoby problemu z kartami, gdyby nie blokujaca  wszystko opozycja.  Już dawno wspólnie powinni znaleźć rozwiązanie, a nie uparcie wnosić o stan wyjątkowy, żeby później biadolić na cały świat o upadku demokracji.

    BINGO!!!
    Bingo???
    Nie osmieszajcie się, w jaki sposób opozycja, która jest zdecydowaną mniejszością może cokolwiek blokować???
    Ja pierniczę, partia, która od ponad 5 lat ma większość ciągle gada te pierdy
    Tusk! Zapomnieliście o Tusku i jego winach


    Sypią piach w tryby praktycznie przy każdym projekcie rządowym. Mieszają zarówno w kraju, jak i za granicą. Mają silne oparcie w wiadomych służbach, którym wszystkich zębów jeszcze nie wybito.
    Ojojoj faktycznie. Paczaj, jaką ta opozycja silna, no kto by pomyślał. 
    Śmieszne jest to, co piszesz. 
    Kiedy tylko wladza chce, przepycha wszystko jak leci, nocami, na szybko. Guzik ją obchodzi wszystko to, co myśli opozycja 
    Kiedy coś im nie pasuje, opozycja winna. 
    Boszzzzz.
    Wierz dalej w swoje imaginacje
    Podziękowali 1obwarzanek
  • edytowano maja 2020
    @TecumSeh
    nie bądź agresywny; to Ty twierdzisz, że być może zajumali 20 mld, bo jest różnica między wartością aktywów (150 mld) i wartością umorzonego długu (130 mld).

    Zdajesz sobie choćby sprawę z tego, że Twoje wyliczenie (20 mld) opiera się o przyjętą apiori wartość realną, której to szczegółowego wyliczenia się dopominasz od kogoś innego? To Ty twierdzisz, że zostało ukradzione, zarzut jest potężny, piszesz o nim w wielu miejscach, a zdaje mi się, że nie masz podstawowej wiedzy w tym temacie i operujesz jeszcze mniej rzetelnym źródłem niż RMF.

    Twoje pytanie o to, JAK się liczy wartość realną w tym przypadku zdradza, że nie masz bladego pojęcia o czym mówisz. Wiesz chociaż, która kwota z przytoczonych to wartość realna? Jeśli to wiesz, to nie ma możliwości, byś nie wiedział, jakie jest źródło jej wyliczenia. 

  • Mamy tu do czynienia z likwidacją (bezprawną dodajmy) OFE, z których zniknęło 150 miliardów złotych w sumie. Tymczasem na koncie ZUS pojawiło się 130 miliardów. 
    No to po kolei. Skąd ta informacja, że na "koncie" ZUS pojawiło się 130 mld? Bo akurat jest fałszywa. O jakim "koncie" w ogóle mowa?
  • edytowano maja 2020
    TecumSeh powiedział(a):
    Informację podały media wszelakie - nie jest to jedno zbiorcze konto tylko indywidualne konta ludzi płacących składki. Z czego suma (podobno) wynosi 130 miliardów.
    Ja tego nie mam jak sprawdzić, chyba że o czymś nie wiem -  może Ty masz, skoro twierdzisz że jest fałszywa? 

    No to jakim cudem jesteś w stanie pisać o tym w takiej formie? Że zniknęło 20 mld? Skoro opierasz się na doniesieniach medialnych i dopisujesz w nawiasie "podobno"? Masakra. 

    Z tego powodu nie będę pisał konkretów, ale dam Ci bardziej rzetelne źródła, niż "media wszelakie", byś sobie mógł konkrety znaleźć. 

    Wklejmy jeszcze raz to, co napisał RMF:

    3 lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153.151,2 mln złotych. Wartość nominalna przekazanych papierów wartościowych wyniosła łącznie 146.054,2 mln zł, z czego:

    1. 130.187,6 mln zł stanowiły skarbowe papiery wartościowe,

    2. 15.614,2 mln zł stanowiły obligacje emitowane przez BGK na rzecz Krajowego Fundusz Drogowego, gwarantowane przez Skarb Państwa,

    3. 252,5 mln zł stanowiły inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane przez Skarb Państwa.

    4. 1.862,2 mln zł w gotówce.

     

    Jeśli przeczytasz ustawę wprowadzającą zmiany w OFE, to się dowiesz:
    1. Co miałoby być wzięte z OFE, co miało się pojawić w funduszach ZUSu, co miało się pojawić na indywidualnych kontach ubezpieczonych w ZUS.

    2. Skąd się wzięła wartość realna. Dowiesz się też w ogóle CZEGO to jest wartość realna, mam nadzieję.

    3. Gdzie konkretnie miały trafić aktywa z punktów 1-4 notki RMFu oraz dlaczego środków z punktu 1. i z punktu 4. nie ma w FRD.

    Kwestia tego, dlaczego środków z punktów 2-3 nie widać w sprawozdaniach FRD jest bardziej złożona, powodów można się pewnie tylko domyślać. Ale czy tam trafiły czy nie, możesz się dowiedzieć z:
    - raportu NIK dotyczącego kontroli wprowadzenia zmian w OFE w 2014 roku,
    - raportów NIK za lata 2015-2019 dotyczących kontroli wykonania budżetu w dziale ubezpieczeń społecznych.

    Podziękowali 1Pioszo54
  • Oj tam... nie musisz znac sie na wszystkim najlepiej. Mi to  nawet bardziej ludzki sie teraz wydajesz.
    Podziękowali 1Pioszo54
  • TecumSeh powiedział(a):
    Większość rzeczy o których tu dyskutujemy, w tym praktycznie cała polityka i ekonomia to doniesienia medialne. Dzień dobry.
    Masz lepsze? Przedstaw. Po raz kolejny proszę, po raz kolejny bezskutecznie. Tak często bywa z dyskutantami, kiedy się powie "sprawdzam".
    Z ciekawości, dlaczego dowierzasz "wszelakim mediom", które węszyły przekręt, a nie wierzysz rmfom i innym, że przekrętu nie ma? Bo sprawdziłeś sprawozdanie FRD, które zdaje się przeczyć rmfowi? A sprawdziłeś cokolwiek, co potwierdza kwoty prezentownae przez "wszelakie media", czy jednak skoro wspierają Twoja narrację, to żadne oficjalne źródło nie jest konieczne? 

    Nie odwracaj ról: to ja się dopominam o konkrety od Ciebie, bo to Ty wysnuwasz sensacyjne tezy i dobudowujesz piramidalne interpretacje "dlaczego PiS nie ściga takiego przekrętu na 20 mld". I mówię "sprawdzam", a z dobroci serca dołączam instrukcję. :)

    Aha:)
    Nie ahaj, tylko poszukaj w takim razie od razu odpowiedzi na pytanie: czy podmiot może coś posiadać i nie mieć tego wykazanego w sprawozdaniu? On tego zależy czy Twoje wnioskowanie: FRD nie prezentuje "onych" aktywów w sprawozdaniu -> FRD nie posiada "onych" aktywów jest sprawne.
  • Zwyczajna rada starszego kolegi.
  • edytowano maja 2020
    TecumSeh powiedział(a):
    Już pisałem, ale widzę że niewiele rozumiesz z tego co się pisze, więc powtórzę. Ale raz, więcej nie będę.
    Masz w 2014 roku sytuację frontu jedności medialnej pro-PO, mimo tego nikt nie neguje że taki fakt miał miejsce a próby wytłumaczenia nie opierają się na żadnych konkretach.
    Poza podaniem kwot bez odniesienia skąd one.

    Wierzyłbyś? To gratulacje.
    Niewiele rozumiem, bo nawet nie bardzo kumam co jest tym "faktem" którego podobno nikt nie negował wtedy. Bo jesli nim jest to, że z OFE wyciągnięto aktywa o wartości 150mld PLN, a w ZUSie na kontach ubezpieczonych znalazło się tylko 130 mld PLN - to doprawdy, jestem ciekawy źródeł - kto w tamtym czasie przy znanym stanie prawnym był w stanie takie zdanie sklecić, uzasadnić CZYMKOLWIEK i oprzeć na nim tezę, że zniknęło 20 mld. Możesz zalinkować jakiś "głos", który precyzyzjnie Twoim zdaniem ten "fakt" opisuje?
    Możesz też od razu podać źródło, które pokazuje skąd te kwoty w ogóle - 150 mld i 130 mld - czego wymagasz ode mnie, gdy pokazuję kwoty RMFu. Bo jeśli te kwoty - 150mld i 130 mld - przyjmujemy tak sobie, to może poprzestańmy na wyjaśnieniu RMFu bez zaglębiania się - dla zachowania proporcji argumentacji.

    Jesli jesteś w stanie uzasadnić te kwoty, to ja moge od razu uzasadnić kwoty RMFu. :)

    Aha, znowu "poszukaj sobie".
    Tym razem Ty poszukaj sobie ustawę o rachunkowości i doczytaj czy jest obowiązek wykazywania obligacji w bilansie. 
    Gruuubo! Ale dobrze: moim zdaniem jednostka nie ma prawa prezentować w sprawozdaniu aktywów nad którymi nie ma kontroli lub z których nie czerpie i nie będzie czerpała pożytków. A Ty, co o tym sądzisz? 
  • edytowano maja 2020
    Dobrze, już dobrze.

    1. OFE umarza 51,5% aktywów na które składają się:
    a. obligacje skarbowe
    b. obligacje emitowane przez BGK
    c. inne papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa
    d. środki pieniężne

    2. W uproszczeniu: WARTOŚĆ REALNA (czyli wyceniona przez OFE, w taki sposób jak przy każdej okazji, gdy OFE dzieli się z członkami ile zarobili/stracili na swoich jednostkach uczestnictwa) wynosi 153 mld, w tym odpowiednio:
    a. 134 mld
    b. i c. 17 mld
    d. 2 mld.

    3. Zgodnie z ustawą:
    a. są nabywane przez Skarb Państwa w zamian za gwarancję wypłaty emerytur (czyli de facto dotacji dla FUS); wartość nominalna (na papierze) wynosi 130 mld; o tyle spada dług państwa - i to było podnoszone w tym wszystkich "faktach"; o tempora, o mores...
    b. i c. są przekazywane do FRD; wszelkie pożytki z tych papierów (odsetki, środki z wykupu przez emitenta) FRD ma obowiązek przekazać do FUS w 30 dni od otrzymania. Oznacza to w praktyce, że co roku, aż do dnia zapadalności tych obligacji, FRD będzie przekazywał jakieś środki do FUS.
    d. są przekazywane do FRD, który ma obowiązek w ciągu 30 dni przekazać te środki do FUS
    Wnioski: a. i d. "znikają" (a. zmniejsza dług państwa, d. zmniejsza zapotrzebownaie FUS na środki do wypłaty bieżących emerytur), b. i c. powinny być w FRD, ale też będą znikać przez następne lata.

    4. Na indywidualnych kontach ubezpieczonych (subkontach) ZUS ewidencjonuje środki odpowiadające wartości realnej środków przekazanych przez OFE, czyli w sumie 153 mld.

    5. Aktwa b. i c. są przekazane do FRD, ale konstrukcja jest taka, że FRD nie ma prawa ich sprzedawać, ani pobierać dla siebie pożytków z nich. Dla mnie wystarczająca przeslanka, by były w ewidencji pozabilansowej.
    Podziękowali 4Izka Coralgol beatak Pioszo54
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.