Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Dlaczego Nowa Msza nie jest katolicka?"

2456711

Komentarz

  • 1.Ponieważ Sobór święty postawił sobie za cel: przyczynić się do coraz większego rozwoju życia chrześcijańskiego wśród wiernych, lepiej dostosować do potrzeb naszych czasów podlegające zmianom instytucje, popierać to, co może ułatwić zjednoczenie wszystkich wierzących w Chrystusa i umocnić to, co prowadzi do powołania wszystkich ludzi na łono Kościoła, dlatego uznał, że w szczególny sposób należy zatroszczyć się także o odnowienie i rozwój liturgii.


    Sam początek. Podkreślenia moje.
    Podziękowali 1Joannna
  • To to juz SW1 chciał zrobic. W formie szkoly liturgicznej a nie poprzez okrojenie 2000 lat ewolucji liturgii w kilka lat.
  • > Nie. Została "na kolanie" opracowana przez duchownych protestantyzujących i
    > naruszających normy liturgiczne. Niestety.

    Skoro twierdzisz, że tak wyglądał Kościół z przełomu lat 60. i 70. zeszłego wieku, to nie da się obronić twierdzenia o dobrych owocach Mszy Trydenckiej. Na pewno tego chcesz?
  • Berenika powiedział(a):
    Odrobinka powiedział(a):
    Kiedy przy tym byl? Przecież NOM  został wprowadzony później niż na SV II. 
    @Gosia5 Kościół jest wspólnotą. Msza św jest ofiarą Chrystusa. Też byłam w Oazie i nie pociągnęło mnie tak jak Ciebie. 
    Czyli kiedy? I na podstawie czego?

    Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” nie była punktem odniesienia?


    Istotnie wielu rzeczy nie wiem, ale reforma nie wzięła się z próżni.
     
    A nie łaska przeczytać rzekomej konstytucji? Bo wtedy wiadomo, że nowy mszał jest nawet jej zaprzeczeniem

    Podziękowali 1Odrobinka
  • Malgorzata powiedział(a):
    Gregorius powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Odrobinka powiedział(a):
    Kiedy przy tym byl? Przecież NOM  został wprowadzony później niż na SV II. 
    @Gosia5 Kościół jest wspólnotą. Msza św jest ofiarą Chrystusa. Też byłam w Oazie i nie pociągnęło mnie tak jak Ciebie. 
    Czyli kiedy? I na podstawie czego?

    Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” nie była punktem odniesienia?


    Istotnie wielu rzeczy nie wiem, ale reforma nie wzięła się z próżni.
     
    A nie łaska przeczytać rzekomej konstytucji? Bo wtedy wiadomo, że nowy mszał jest nawet jej zaprzeczeniem

    Jak RZEKOMA  konstytucja , to  nie dziwota  ;) 
    No bo wiesz skoro konstytucja jedno a Mszał drugie to albo jedno albo drugie ma wartośc papieru toaletowego

  • Skoro twierdzisz, że tak wyglądał Kościół z przełomu lat 60. i 70. zeszłego wieku, to nie da się obronić twierdzenia o dobrych owocach Mszy Trydenckiej. Na pewno tego chcesz?
    ---
    @Maciek_bs , otóż niekoniecznie. Msza to Msza. A owoce można przynosić lub nie. Niezależnie, czy się w niej uczestniczy czy nie. Łaska buduje na naturze. Generalnie ludzie są grzeszni niezależnie od Mszy.
  • Idąc Twoim tokiem argumentacji musiałbyś uznać, że grzech Szymona maga, to wynik owoców ewangelizacyjnej działalności Św.Pawła Apostoła.
  • Gregorius powiedział(a):
    Malgorzata powiedział(a):
    Gregorius powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Odrobinka powiedział(a):
    Kiedy przy tym byl? Przecież NOM  został wprowadzony później niż na SV II. 
    @Gosia5 Kościół jest wspólnotą. Msza św jest ofiarą Chrystusa. Też byłam w Oazie i nie pociągnęło mnie tak jak Ciebie. 
    Czyli kiedy? I na podstawie czego?

    Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” nie była punktem odniesienia?


    Istotnie wielu rzeczy nie wiem, ale reforma nie wzięła się z próżni.
     
    A nie łaska przeczytać rzekomej konstytucji? Bo wtedy wiadomo, że nowy mszał jest nawet jej zaprzeczeniem

    Jak RZEKOMA  konstytucja , to  nie dziwota  ;) 
    No bo wiesz skoro konstytucja jedno a Mszał drugie to albo jedno albo drugie ma wartośc papieru toaletowego

    Często dochodzisz do tego stwierdzenia.

    Sensu naszej wymiany zdań nie widzę żadnego.

    A możliwy skutek taki, że będę lista moich grzechów się wydłuży, więc spadam stąd.
  • Jeszcze taka refleksja natury ogólnej.


    Zdarza mi się ostatnio przepisywać fragmenty papieskich homilii. Nieduże fragmenty, ale muszę wyszukać, przeczytać, poskracać. Więc czytam, zastanawiam się, analizuję.

    Czasem są to homilie Benedykta, czasem Jana Pawła, czasem Franciszka.


    To naprawdę rozwija i buduje, w przeciwieństwie do tych naparzanek.



    Podziękowali 2Joannna Malena
  • Do katakumb mogą nas jeszcze wysłać... Bez pytania o zgodę.
  • Wątek jest po to aby nakręcić ruch na serwerze i podbić wartośc domeny. Pecunia non olet

    Podziękowali 4madzikg Milagro aga---p Isako
  • Tu akurat niewielu już chce o tym dyskutować. Natomiast u wielu znów odnowił się ból z powodu zamętu w Kościele, w duszy, w rodzinach.
    Podziękowali 2aghi Agax4
  • > Msza to Msza. A owoce można przynosić lub nie. Niezależnie, czy się w niej
    > uczestniczy czy nie. Łaska buduje na naturze. Generalnie ludzie są grzeszni
    > niezależnie od Mszy.

    O co więc jest spór? Skoro ryt nie ma wpływu na ludzi, to czemu wartościować jego formy?
  • > i podbić wartośc domeny

    Sprawdziłem, że jest warta 84 euro. Czyli niewiele.
  • > Natomiast u wielu znów odnowił się ból z powodu zamętu w Kościele, w duszy, w
    > rodzinach.

    Mnie bolą tylko moje własne grzechy, dlatego wybacz, ale jestem nieczuły na "ból z powodu zamętu" i inne takie.
  • > Bardzo dobre pytanie, po co Maciej zakłada taki wątek? Rozdwojenie jaźni? Nuda?

    To specyficzna forma udziału w forum, wejść w wątek, który nas nie interesuje i naubliżać osobie, która go założyła. Podczas rozmów przy rodzinnym stole też tak się zachowujesz?
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Jestem świeżo po lekturze tej książki, wydanej w połowie lat 80. Bardzo ciekawa pozycja, ale czy kogoś te kwestie w ogóle interesują?

    czytałam ja w latach 80-tych, nawet mam w domu. Pamiętam, że bardzo mnie wtedy poruszyła. 
  • Tak, bo to książka napisana z pasją, która punkt po punkcie wyjaśnia sens obecnej liturgii i reformy mszału.

    Autor wyświęcony na księdza przed Soborem.
    Podziękowali 1Berenika
  • Maciek_bs powiedział(a):
    > Msza to Msza. A owoce można przynosić lub nie. Niezależnie, czy się w niej
    > uczestniczy czy nie. Łaska buduje na naturze. Generalnie ludzie są grzeszni
    > niezależnie od Mszy.

    O co więc jest spór? Skoro ryt nie ma wpływu na ludzi, to czemu wartościować jego formy?
    Ja nie wartosciuję. Chodzę na NOM do wiejskiej parafii.
  • > I nie przewrażliwionych na swoim punkcie.

    Bardzo jesteś cwana. Najpierw kogoś kopnąć, a ja zaprotestuje - zarzucić przewrażliwienie.

    A ja Ci grzecznie odpowiadam: nie interesują Cię moje wątki, to ich nie czytaj.
  • Jak sobie życzysz. Miłego wieczoru.
  • @Malgorzata łaczyć za cenę Prawdy? Sorki, ale mnie to nie przekonuje.  Panreligia to stary pomysł, ale nie trafia do mnie. Szkoda jednak, że trafia do naszego epidiaskopu. 
  • Myślę, że można rozmawiać o liturgii jak o każdej innej kwestii. Ks. Jenkins przedstawia kanoniczną kolekcję zarzutów przeciwko NOM. Uważam, że to ciekawe, bo jak wynika z podanych wyżej statystyk, te poglądy są podzielane przez wielu katolików. 
  • Ale takie pogadanki są urządzanie w kaplicach FSSPX.
  • edytowano styczeń 2020
    .
  • edytowano styczeń 2020
    FSSPX ma dobre owoce na misjach no w Azji, Oceanii. Ok. 

    A czy zajmują sie głoszeniem Słowa Bożego i ewangelizacją w Europie czy tutaj tylko jebią po posoborowiu? Jebanką po Kościele raczej nikt do Kościoła nikogo nie przyciągnął aby w Nim pokazywać żywego Chrystusa...
    Podziękowali 2Odrobinka Agax4
  • Śledzę wątek i tak sobie myślę gdzie te czasy, że byłam gotowa umrzeć za III Confiteor  :)
  • Berenika powiedział(a):
    Odrobinka powiedział(a):
    Kiedy przy tym byl? Przecież NOM  został wprowadzony później niż na SV II. 
    @Gosia5 Kościół jest wspólnotą. Msza św jest ofiarą Chrystusa. Też byłam w Oazie i nie pociągnęło mnie tak jak Ciebie. 
    Czyli kiedy? I na podstawie czego?

    Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” nie była punktem odniesienia?


    Istotnie wielu rzeczy nie wiem, ale reforma nie wzięła się z próżni.
     
    No właśnie nie była punktem odniesienia. Zmieniono znacznie wiecej i w sposob niezgodny z tą konstytucją. 
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Jak sobie życzysz. Miłego wieczoru

    -------

    Mader została zablokowana?
  • Chyba zrzucona do poczekalni. Troche bez sensu. Lajkowala mi wpisy, tersz mi statsy opadną...
    Podziękowali 1Odrobinka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.