Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Dlaczego Nowa Msza nie jest katolicka?"

1356711

Komentarz

  • asiao powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    Jak sobie życzysz. Miłego wieczoru

    -------

    Mader została zablokowana?
    ???
  • Malgorzata powiedział(a):
    Jednak nadal nie rozumiem tych dyskusji .
    I szczerze nie sądzę aby przeciętny katolicy  dyskutowali  przy stole czy msza  jest bardziej czy mniej katolicką .
    A ja tak właśnie mam mając w rodzinie tradsów...

    Ostatnio trafiłam na stary wywiad z ks. prałatem związanym z poznańskim środowiskiem tradycyjnym, ale tym w KK, nie FSSPX. Oby więcej takich, którzy łączą, a nie dzielą Kościół.
  • Aneczka08 powiedział(a):
    ale za co???
    Za wycieczki personalne względem admina?
    Podziękowali 2DaddyPig Berenika
  • Luty coraz bliżej ;D
    Podziękowali 2In Spe chabrowa
  • edytowano styczeń 2020
    Żeby nie było chodzę na mszę do parafii. Nie wytykam księżom błędów w odprawianiu mszy św . Był czas że chodzilismy tylko na VOM w Szwajcarii. Nie do Lefebrystow tylko do FSSP. Uczestnictwo w tym rycie  dawało więcej naszej konkretniej rodzinie niż uczestnictwo w NOM. Nawet w polskim NOM. Jak to znajomy ksiądz ujął : jak się modlisz tak wierzysz a jak wierzysz tak żyjesz. Polska rzeczywistość to często przesada. Chodzi mi o szeregowych wiernych którzy myślą że są lepiej zorientowani niż księża, mają większe oczekiwania od innych wiernych niż Kościół. 
    Temat uważam za prowokacyjny. Nie wiem po co poruszać takie tematy. Lefebrysci nie od dziś mówią że   msza wszechczasów jest jedyną prawidłową mszą świętą.  Od samego początku tak mówią i nie jest to żadne novum. Jednakowoż nie spotkałam w bractwie księży ktorzy daliby mi to odczuć że jestem gorsza przez to że chodzę na NOM. A rozmawiałam z niejednym. Po co szukać argumentów na obronę NOMu?
    W tej chwili w kościele funkcjonują oba ryty i raczej nie da się tego wycofać. Trzeba zwracać uwagę na to żeby księża ten NOM odprawiali godnie. Natomiast no nie ma takiej głębi jak VOM. Tą książkę też czytałam. Jednakowoż stary ryt bardziej do mnie przemawia i uważam go za lepszy, bardziej skupiony na Ofierze Chrystusa, co nie znaczy że NOM jest nieważny  i że tam Najświętszej Ofiary nie ma.
    Podziękowali 2Gosia5 Rogalikowa
  • PawelOdOli powiedział(a):
    Aneczka08 powiedział(a):
    ale za co???
    Za wycieczki personalne względem admina?
    Gorsze rzeczy ludzie pisali i nic się nie działo

  • mader powiedział(a):
    Benedykt XVI w książce Duch Liturgii wykazuje wpływ obecnej liturgii na rozmiękczanie wiary i rozpad Kościoła. Podkreśla również wyraźnie że zmiany liturgiczne jakie zostały rozpowszechnione i w końcu wprowadzone jako obowiązujące nie zostały zaakceptowane na Soborze. Duch i kierunek SVII był inny. Papież mówi wprost o dwóch Soborach.
    Kłamie?
    To moze powtórzę merytoryczne pytanie skoro autorka już nie może, a odpowiedź chyba nie padła.
    Podziękowali 1Odrobinka
  • > Gorsze rzeczy ludzie pisali i nic się nie działo

    Kiedyś wydawało mi się, że trzeba w takich sytuacjach reagować kulturą i godnością osobistą. Ale jak mnie ktoś nie szanuje, to co mu z mojej godności? Więc umieszczam takich delikwentów w Poczekalni, aby zastanowili się nad swoim postępowaniem.
  • > To moze powtórzę merytoryczne pytanie skoro autorka już nie może, a odpowiedź
    > chyba nie padła.

    Ja to rozumiem tak, że nadużycia liturgiczne, sprzeczne z misją Kościoła, powodują rozmiękczanie wiary.
  • W dyskusji nie biorę udziału A raczej mam odmienne tu od mader przekonania ale uważam że zsylac za to do poczekalni to mocne przegięcie. Coz nie znamy dnia ani godziny.. 
  • Bardzo łatwo wyjść z Poczekalni. Wystarczy o to poprosić.
  • Taki klapsik po lapkach?

  • Komunikacja bez przemocy.
  • Jaja normalnie 
  • Chciałem tylko w temacie zauważyć, że nawet ówczesny (obecny na ostatnim soborze) Naczelny Inkwizytor (czylki Prefekt Świętego Oficjum) twierdził, że NOMowi brakuje paru katolickich elementów. 

  • Podobnego gatunku, jak przepuszczanie kobiet w drzwiach.
  • Gregorius powiedział(a):
    Chciałem tylko w temacie zauważyć, że nawet ówczesny (obecny na ostatnim soborze) Naczelny Inkwizytor (czylki Prefekt Świętego Oficjum) twierdził, że NOMowi brakuje paru katolickich elementów. 

    To jest ciekawe, jak zdefiniować "katolickie elementy"? Moim zdaniem tymi elementami są:
    - czytania z Pisma Świętego
    - modlitwa psalmami
    - ponowienie Golgoty podczas Przeistoczenia
    - ponowienie Wieczernika podczas Komunii św.
  • @Maciek_bs NOM oddala się od katolickiej teologii Mszy św., sformułowanej na XXII sesji Soboru Trydenckiego. Nowy Mszał milczy o Boskiej Ofierze

  • W którym punkcie?

    Kanony o najświętszej ofierze Mszy świętej

    Kan. 1. Jeśli ktoś twierdzi, że we Mszy św. nie składa się Bogu prawdziwej i właściwej ofiary albo że składanie ofiary nie jest niczym innym, jak podawaniem nam Chrystusa do spożycia - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.
    Kan. 2. Jeśli ktoś twierdzi, że tymi słowy: "To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22, 19; 1 Kor 11, 24] Chrystus nie ustanowił Apostołów kapłanami albo nie nakazał, by oni i inni kapłani ofiarowywali Jego ciało i krew - n.b.w.
    Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną albo jedynie prostym wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu, ale nie ofiarą przebłagalną, albo że przynosi korzyść samemu tylko przyjmującemu i że nie powinna być ofiarowana za żywych i umarłych, za grzechy, kary, zadośćuczynienia i inne potrzeby - n.b.w.
    Kan. 4. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest bluźnierstwem przeciw najświętszej ofierze Chrystusa dokonanej na krzyżu albo że jej uwłacza - n.b.w.
    Kan. 5. Jeśli ktoś twierdzi. że oszustwem jest odprawiać Msze św. na cześć świętych i dla uzyskania ich wstawiennictwa u Boga, jak to zamierza Kościół - n.b.w.
    Kan. 6. Jeśli ktoś twierdzi, że Kanon Mszy zawiera błędy i że dlatego winien być zniesiony - n.b.w.
    Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi. że obrzędy, szaty i zewnętrzne znaki, jakich używa Kościół katolicki przy odprawianiu Mszy św., są raczej podnietą do bezbożności niż objawem pobożności - n.b.w.
    Kan. 8. Jeśli ktoś twierdzi, że Msze św., przy których sam tylko kapłan sakramentalnie komunikuje, są niedozwolone i dlatego powinny być zniesione - n.b.w.
    Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi, że liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego, według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu jest godne potępienia albo że należy Mszę św. Odprawiać tylko w języku narodowym, albo że nie należy dodawać wody do wina przy ofiarowaniu kielicha, jakby to było przeciwne ustanowieniu Chrystusa - n.b.w.
  • Opis mszy św pierwszych chrześcijan jest u św. Justyna.
  • NOM zawiera te elementy.
    Podziękowali 1Joannna
  • @Maciek_bs
     kanon 1 chociażby. "W paragrafie nr 7, który otwiera drugi rozdział Institutio generalis (Ogólnego wprowadzenia do nowego Mszału) zatytułowany De structura missae, znajdujemy następującą definicję: „Uczta Pańska lub inaczej Msza, to święta synaksa albo zgromadzenie ludu Bożego, który jednoczy się pod przewodnictwem kapłana, by celebrować pamiątkę Pańską"


  • edytowano styczeń 2020
    @Maciek_bs, skoro wystarczy poprosić, to ja proszę o przywrócenie @mader na forum. Ja rozumiem, że to Twoje forum i Ty dyktujesz zasady, ale nie wyrzucamy gości do przedpokoju, nawet gdy powiedzieli nam coś niemiłego, choć w kulturalnych słowach. Szczerze mówiąc zrobiło się niemiło i tak po szkolnemu trochę. Nie kupuję takiego klimatu. Sorry.
    edit: literówki
  • @Gosia5 też miałam dziś o to prosić.
  • Ja też poproszę. 
    Podziękowali 1Aneczka08
  • dla mnie post był prowokacyjny, tym bardziej, że założył go Maciek, który jak tu pisał przeszedł od tridentiny do NOM i nie raz o tym pisał. MOże mader się trochę zagalopowała ale doprawdy mocniejsze słowa tu padały na forum i wtedy nawet Maciek był przeciwny żeby kogoś karać. Ja też zostałam kiedyś wyzwana od heretyków w bardzo niekulturalny sposób

    także kompletnie nie rozumiem, zaś Maćku pomyśl sobie trochę co chciałeś osiągnąć tym postem. I przywróć mader.
    Podziękowali 3Gosia5 Rogalikowa MAFJa
  • Ta dyskusja może nas wszystkich , którzy chcą dyskutować, uświadomić co do pewnych kwestii, poszerzyć wiedzę o mszy św., co jest pożyteczne.
  • Potrzeba obrony swojego stanowiska zmusza do myślenia.
  • Aneczka08 powiedział(a):
    dla mnie post był prowokacyjny, tym bardziej, że założył go Maciek, który jak tu pisał przeszedł od tridentiny do NOM i nie raz o tym pisał. MOże mader się trochę zagalopowała ale doprawdy mocniejsze słowa tu padały na forum i wtedy nawet Maciek był przeciwny żeby kogoś karać. Ja też zostałam kiedyś wyzwana od heretyków w bardzo niekulturalny sposób

    także kompletnie nie rozumiem, zaś Maćku pomyśl sobie trochę co chciałeś osiągnąć tym postem. I przywróć mader.
    Ale @Maciek już napisał, co chciał osiągnąć.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.