Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Dlaczego Nowa Msza nie jest katolicka?"

«13456713

Komentarz

 • No i po co takie podziały robić w Kościele rzymsko-katolickim? Nie obejrzę tego filmu bo już sam tytuł mnie zniechęcił. Urodziłam się po Soborze, dla mnie Msza Św. (ta niby nowa) to jest normalna Msza Św. Czy to forum jest tradycjonalistyczne/ lefebrystyczne? Bo bardzo często odnoszę takie wrażenie. Jeśli tak jest, to warto to zaznaczyć dla nowych użytkowników aby nie tracili tu czasu. Prawda was wyzwoli.
  Podziękowali 1Klarcia
 • Nie jest sztuką się obrazić, sztuką jest mieć argumenty na rzecz swoich przekonań. Ks. Jenkins ma argumenty na podważenie katolickości Mszy posoborowej. Czy ktoś ma argumenty za jej katolickością?
 • edytowano 18 styczeń
  Dla mnie zdanie Papieża jest tu kluczowe. Na pewno nie wywody księdza z Bractwa Św. Piusa lub innego księdza. Posoborowa Msza Św. ma taką samą wartość/ jest tak samo ważna. Kto gdzie się obraża? Mam swoje zdanie inne od Twojego, każdy ma prawo mieć inne zdanie. Oczekujesz że wszyscy Ci przytakną? Mylisz się. Pytam kolejny raz: czy to forum jest tradycjonalistyczne/lefebrystyczne? Napisz prawdę @Maciek_bs, w końcu podobno założyłeś to forum. Jak więc jest?
  Podziękowali 1Klarcia
 • Dokumenty Kościoła? Mszał Rzymski?
 • Jestem świeżo po lekturze tej książki, wydanej w połowie lat 80. Bardzo ciekawa pozycja, ale czy kogoś te kwestie w ogóle interesują?

 • > czy to forum jest tradycjonalistyczne/lefebrystyczne?

  Nie, internetowe.
 • edytowano 18 styczeń
  @Maciek_bs Jestem tu jakiś czas i wyraźnie widzę przyklaskiwanie poglądom tylko i wyłącznie przedsoborowym/ tradycjonalistycznym. Jeśli ktoś reprezentuje posoborowe nauczanie Kościoła jest tu mocno tępiony i nieakceptowany- i to naprawdę jawnie. Stań w prawdzie. Ty jako założyciel nic z tym nie robisz, bo Ci to pasuje. To niestety nie jest forum dla każdego, bo tu nie ma miłości bliźniego. Tu liczą się poglądy sprzed Soboru Watykańskiego II. Choćby w ważnej kwestii NPR ale nie tylko, jest więcej zagadnień/tematów. Zaznacz to wyraźnie  aby użytkownicy nie rejestrowali się niepotrzebnie. Ja się tak zarejestrowałam (niepotrzebnie). Gdybym wiedziała od razu, nie zarejestrowałabym się. Doszłam do tego po pewnym czasie. Niepotrzebnie traciłam czas. Twój dzisiejszy post dopełnił całości obrazka.
   Proszę o wykasowanie z forum. Wiele tradycjonalistów odczuje teraz wielką ulgę tutaj. Weźcie teraz głęboki oddech, możecie się zrelaksować, wypić sobie szampana oraz zjeść ciasto z wiśniami. Z resztą tradycjonalistów.
 • Czy to forum jest tradycjonalistyczne/ lefebrystyczne?
  ---
  Już nie...  B) 

  10 lat temu standardem były naparzanki tradsowsko-neońskie. Teraz tradsi zostali neonami, neoni tradsują...
 • ,,... Tradsi zostali neonami... "  :D
 • Aż  mnie kusilo  napisać 

  Tak , jest lefebrystyczne .

  Poszlaby  druga  B)
  Podziękowali 2madzikg Bea
 • edytowano 18 styczeń
  Czyli  pytanie techniczne .


  To pół  wieku na jakie msze  chodzę??
  I jakiego wyznania jestem ??

  Bo już  nie wiem sama .
  Podziękowali 3Polly Coralgol Klarcia
 •  :D J2017 jesteś mistrz  :D  
 • Parafialnego?
 • No właśnie  do parafialnego  mam nie po drodze .
  :) 
 • >Proszę o wykasowanie z forum.

  Czyli przyznajesz, że ks. Jenkins ma rację? Nie potrafisz chociaż w jednym punkcie przedstawić kontrargumentu w obronie Mszy posoborowej i zamiast tego wolisz  zwiać z forum? Odpowiem jednym słowem: wstyd. Jeżeli wydaje Ci się, że na forum jest tylko "przyklaskiwanie poglądom tylko i wyłącznie przedsoborowym/ tradycjonalistycznym", to właśnie przez takie zachowanie, jakie zaprezentowałaś.
 • edytowano 19 styczeń
  A co to ta nowa msza??? Uznaję normalną mszę KK i papieża Franciszka, żadne "nowe msze" mnie nie interesują

  Podziękowali 1Klarcia
 • W narracji ks. Jenkinsa jest jeden fundamentalny błąd. Msza posoborowa wyrosła z Mszy Trydenckiej, została opracowana przez duchownych uformowanych na dawnej liturgii, a następnie wprowadzona i przyjęta praktycznie bez zastrzeżeń przez ogół księży i świeckich na całym świecie. Także uformowanych przez Mszę Trydencką. Nie może zatem być tak, że jedna forma jest doskonała, a drugą można nazwać niekatolicką. Pierwszy warunek wyklucza drugi i odwrotnie. Jedyny uprawniony wniosek jest taki, że w opinii osób żyjących w czasach Soboru Watykańskiego II obie formy były równoważne, a jednocześnie istniała potrzeba dokonania reform liturgicznych.
  Podziękowali 3Berenika Monika73 Klarcia
 • Mnie te kwestie interesują, jednakowoż zostawiam je w gestii osób do tego uprawnionych. 

  Czytając np. autobiografię Josepha Ratzingera można dowiedzieć się, że potrzeba zmian w liturgii widoczna była w kościele długo przed soborem i ruch odnowy liturgicznej istniał przed soborem. Zmiany nie zostały wprowadzone ad hoc, tylko pracowano nad nimi kilka lat przed i w trakcie soboru.

  Pracowali duchowni posiadający do tego kwalifikacje, np. Joseph Ratzinger, który od młodości był niegłupi i miał bardzo solidne wykształcenie, dlatego własnie został do tej pracy skierowany.

  Z jego publikacji można się tez dowiedzieć, że sam mszał rzymski powstał w czasach reformacji, jako reakcja na reformację właśnie. Wcześniej natomiast współistniały różne ryty mszalne, lokalne, których wiarygodność została podważona dopiero w czasach reformacji, kiedy powstały różne innowacje i w związku z panującym zamętem zalecono Missale Romanum, czyli mszę miasta Rzymu, jako najbardziej pewną.
  Podziękowali 3Monika73 Gosia5 Klarcia
 • Podsumowując:

  Skoro Kościół, Matka Nasza zezwala na mszę w takim czy innym obrządku, wg takiego czy innego mszału, to wierzę, że nie prowadzi owiec na manowce, lecz do zbawienia.
 • Na to ks. Jenkins Ci odpowie, że to efekt spisku modernistów. W swoim wykładzie przedstawia szereg zarzutów i trzeba zastanowić się, czy można je odeprzeć.
 • Gdy dopadnie mnie bezsenność, posłucham, tu trzeba 1,5 godziny.

  Podejrzewam też, że potrzeba też większej wiedzy niż posiadam. Zgaduję, że autor będzie powoływał się na dokumenty, do których nie mam dostępu i podawał informację, których nie jestem w stanie zweryfikować.


  Dalej wierzę, że nawet jeśli Bóg dopuścił, by owi moderniści zmanipulowali wszystkich, nie opuścił Kościoła, założonego na Krzyżu. I Kościół ów nadal prowadzi ludzi do zbawienia.
  Podziękowali 2Wela AleksandraB
 • Maćku,  szkoda mi czasu. Nie mam wątpliwości co do sukcesji apostolskiej biskupa Rzymu i innych biskupów.
 • edytowano 19 styczeń
  .
 • In Spe powiedział(a):
  ?
  Że ja?
  Podziękowali 1In Spe
 • a to jest katolicki ksiądz?
 • PawelOdOli powiedział(a):
   Teraz tradsi zostali neonami, neoni tradsują...  Najwyraźniej. Ale temat jednak męczy jak widać. To dobrze ;)
 • PaniWiosna powiedział(a):
  In Spe powiedział(a):
  ?
  Że ja?
  nooo :)
  ciekawam co tam było  :)
 • @Joanna to jest ksiądz z Bractwa św  Piusa X. Bractwo formalnie jest katolickie. Poglądy na temat mszy św są różne, także wśród księży.  Dla mnie godnie odprawiony NOM jest równie ważną mszą świętą jak i msza tradycyjna. Nie widzę tu dzielenia Kościoła. Wierni mają wybór co do rodzaju mszy św.  W sumie szkoda że w parafiach nie ma sprawowanych obu mszy świętych. Dla mnie strara msza ma większą wartość niż NOM nie ze względu na ważność czy genezę, tylko z teologicznego punktu widzenia jest bardziej spójna,  daje ogromną przestrzeń na osobistą modlitwę, jest skierowana przede wszystkim na Boga a nie wspólnotę. Dla mnie to takie karmienie sie Bogiem, co daje siłę na bycie wspólnotą. Na VOM nie jestem dla wspólnoty . Jest tylko ofiarujacy się Chrystus i ja. 
  Podziękowali 2mader Małgorzata32
 • U nas w parafii właśnie jeden człowiek zbiera podpisy za Mszą trydencką. Stary Kościół z XVI w praktycznie nieużywany stoi więc miejsce idealne. Ale czy się uda to nie wiem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.