Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dyspensa od udziału we Mszy niedzielnej

17810121325

Komentarz

  • Odpowiedzialność za Kościół, ale i za Naród. Cały naród, nie frakcje, grupy interesów, wspólnoty. Tym muszą kierować się biskupi. 
    Podziękowali 3Zuzapola Polly E.milia
  • Między posłuszeństwem a zrozumieniem - KLIK


  • Joannna powiedział(a):
    Między posłuszeństwem a zrozumieniem - KLIK


    Bardzo rozumiem stanowisko autora. Ale myślę od razu, ok - ktoś uznaje że dla niego udział we Mszy wart jest śmierci. Problem leży w tym, że taka osoba nie będzie umierała sama sobie. Będą ja ratować przedstawiciele służb medycznych. Którzy też mogą zachorować, i umrzeć. Oraz ich rodziny. Które również, jak wyżej. W tym sensie nie można przyjąć założenia, że "najwyżej się zarażę i umrę, to moja sprawa". Dwa - ktoś z wypadku samochodowego nie otrzyma odpowiedniej pomocy, bo służba medyczna będzie zainfekowana w kwarantannie / zajęta kimś, kto się zaraził (i to była "jego sprawa"). 
  • edytowano marzec 2020
    @matuleczka

    Nie obserwuję tej nadgorliwości Kościoła, o której piszesz na poziomie parafii, do której należę.

    Odwrotnie. Dziś np. widziałam próbę przeciągnięcia nagłośnienia do kaplicy, gdzie go nie ma. Jak sądzę po to, by we mszy mogło uczestniczyć 10 osób - pomieszczenia jest osobne.
    Podziękowali 2E.milia Monika73
  • matuleczka powiedział(a):
    Trudne to i bardzo bolesne. Dlaczego akurat kościół jest tak napiętnowany jako miejsce niebezpieczne? 
    Ja nie twierdzę że Kościół jest pod tym względem bardziej niebezpieczny od marketu. O doskonale rozumiem żal osób, których życiowa potrzeba została sprowadzona do tego rzędu co kino czy sklep z butami. Tu się zgadzam całkowicie! Natomiast 1. są parafie, które faktycznie się zamknęły, a w innych szuka się rozwiązań- spowiedź  na wolnym powietrzu, i tak dalej. 2. Moja wypowiedź odnosiła się nie do całości tekstu, a do jednego argumentu - właśnie o tym, że to "mój wybor". 
    Podziękowali 1Monika73
  • U nas te nabożeństwa wielkopostne są. I na stronie parafii nagrane kazanie pasyjne, można sobie odsłuchać.

    Może zależy od diecezji.
  • @E.milia, może źle zrozumiałam te słowa, ale cały tekst ma wydźwięk: stosujemy się do wszystkich zaleceń, władza chce dla nas dobrze,  ale prosimy o zrozumienie. Jeśli zrozumiemy starszych, dla których msza jest ważniejsza niż choroba, to może ktoś poszuka jakiegoś rozwiązania, które umożliwi im przyjęcie komunii bez narażania siebie i innych. Tylko, o czym było we wpisie, potrzeba zrozumienia i tolerancji na poziomie tolerancji, której oczekują np.homo. Że dla niektórych to naprawdę nie jest fanaberia. 
    Podziękowali 2Joannna E.milia
  • Berenika powiedział(a):
    U nas te nabożeństwa wielkopostne są. I na stronie parafii nagrane kazanie pasyjne, można sobie odsłuchać.

    Może zależy od diecezji.
    Z wiernymi?
  • edytowano marzec 2020
    Skąd wiecie,  że nie było walki , że w rozmowach z rządem te 5 osób to jest kompromis. Każdy taki mądry, bo nie musi podejmować decyzji. Dobrze, że nie są te dyskusje publiczne, bo może byłby problem z nadgorliwymi, którzy wdzieraliby się na msze, bo biskupi chcieli więcej tylko rząd zabronił. Co do komentarzy pod adresem księży, to najbardziej przykre, że obrywają od wrogów Kościoła,  a teraz jeszcze od "obrońców ".
    Podziękowali 2Polly Berenika
  • Od dziś wszystkie msze u nas bez udziału wiernych. 
    Supermarkety nadal pełne 
    Przepraszam, ale jestem oburzona.




  • OlaOdPawla powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    U nas te nabożeństwa wielkopostne są. I na stronie parafii nagrane kazanie pasyjne, można sobie odsłuchać.

    Może zależy od diecezji.
    Z wiernymi?
    Do ostatniej niedzieli były z wiernymi.
  • edytowano marzec 2020
    > Przepraszam, ale jestem oburzona.

    Na kogo?
  • edytowano marzec 2020
    @Monira

    Czy nie jest tak, że na Śląsku najwięcej zakażeń w kraju?

    dolnośląskie 150

    śląskie 133


    Razem bijecie Mazowsze 251


    Ponura statystyka.


    Strona rządowa https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
  • matuleczka powiedział(a):
    Zuzapola powiedział(a):
    Skąd wiecie,  że nie było walki , że w rozmowach z rządem te 5 osób to jest kompromis. 
    A jak wytłumaczyć to bycie krok przed państwowymi zakazami i ograniczeniami?
    To o czym pisałam wcześniej. 
    Tak, że po cichu Kościół obiecał pójście dalej, by zakazy państwowe nie były jeszcze ostrzejsze. Zakulisowe rozmowy. Zawsze 
  • > Ale nadal można dorabiać teorie jak to dobrze dla nas, że Kościół nas tak ogranicza...

    Acha.  Ale jak napiszę prostym tekstem, co wynika z takich komentarzy, to podnosi się oburzenie, że jak mogę pisać takie okropne rzeczy i że nikt się tego po mnie nie spodziewał.
  • Tylko trudno w tej sytuacji być krok przed. Wszyscy na każdym polu próbujemy trzymać coś co się wali, naprawdę ciężko o prewencję.
  • Co do pełnych supermarketów, to u nas, tj. w tym, który mam pod domem wpuszczają określoną liczbę osób. Powyżej jest kolejka do wejścia. Rzadka kolejka z wyznaczonymi liniami. 

    Wszystkie inne punkty usługowe (poza apteką) wewnątrz zamknięte.
  • Co do kościoła, to ksiądz tak to tłumaczył, że możesz długo przebywać w aerozolu wirusa, który mocniej nie wydziela niż w supermarkecie, bo śpiewamy, mówimy,  w dodatku nie możemy szybko opuścić tej przestrzeni. Osoba chora jest bezpieczna w odległości około 1.5 metra, ale do około 15 minut.
    Podziękowali 1Polly
  • Nadgorliwosc kościoła mnie zadziwia. 
    Choć podporzadkujemy się, oczywiście, jak zawsze.

    U nas normalnie na Mszach w tygodniu od 5-10 osób.  Proboszcza mamy super. Ale i tak decyzji arcybiskupa nie przeskoczy. 

    Sorry, ja w zeszłym roku przygotowywałam się do śmierci. Teraz nie czuje lęku. Wszyscy umrzemy, to fakt.  I po kolei będziemy też chorować - nie mam złudzeń.


    Jak to było : Kto chce zachować swoje zycie...

    Bardziej ryzykowalam dziś W Biedrze I aptece niż wczoraj na Mszy z 3 wiernych.

  • Nie będzie też pierwszych Komunii św.

    Chyba że zdarzy się cud.
  • Albo proboszczów.
  • To byłoby bardzo ryzykowne dla księży. 
  • Ja oburzam się na władze państwowe, że wydały niesprawiedliwe rozporządzenie, które nie jest na dodatek skuteczne w walce z epidemia.
    A ku pokrzepieniu serc kopiuję słowa mojego proboszcza:
    Moi Drodzy Parafianie, dziękuję za wyrozumiałość i wsparcie dla nas, Waszych Duszpasterzy, w tych trudnych chwilach dla naszej Parafii i całej Ojczyzny. To także dla nas ogromne wyzwanie. Przeżyjmy je w zaufaniu do Opatrzności Bożej i Jego Miłosierdzia. To szczególne doświadczenie niech stanie się dla nas duchowymi rekolekcjami i przybliży nas do Męki, Śmierci, Zmartwychwstania Pana Jezusa i Jego ostatecznego zwycięstwa.

  • edytowano marzec 2020
    Monira powiedział(a):
    Nie będzie też pierwszych Komunii św.

    Chyba że zdarzy się cud.
    No naszą przełożono na bliżej nieokreślony termin wrześniowy.
  • edytowano marzec 2020
    .
  • Tylko to ksiądz będzie miał potem problemy... wystarczy, że u jednej z tych osób co były na mszy stwierdza zakażenie....
  • edytowano marzec 2020
    .
  • I się dziwicie , że całkiem zakazują,  jak ludzie by przychodzili, bo co za różnica 5 czy 8.
    Podziękowali 1joanna_1991
  • edytowano marzec 2020
    Jakby co to kartka byla. Jedna pani juz godzine przed msza czekala w lawce.
  • Tylko, że policji to nie będzie obchodzić jak duży Kościół, tylko, że prawo złamane. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.