Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

#zostań w domu - jak to będzie

1246724

Komentarz

• Kochane Dzieci,

Przez kilka najbliższych dni nie zobaczymy się, jednak myślami jestem z Wami. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak się dzieje. Jesteście mądrymi dziećmi, wiem, że rozumiecie sytuację. Proszę Was jeszcze raz, abyście przestrzegali zasad higieny, byli ostrożni. To bardzo ważne. Dbajcie o swoich rodziców i dziadków. Proszę Was też o to, abyście nie spędzali czasu tylko przed komputerem, czy telewizorem.

Ćwiczcie czytanie, pisanie, przepisywanie, dodawanie i odejmowanie do 20. Ciekawe, kto będzie w tym mistrzem. A może komuś uda się już liczyć bez używania paluszków? Rozwiązujcie różne zadania, łamigłówki, labirynty, mierzcie linijką to, co się da, uczcie się odczytywania godzin na zegarze. Nie zapominajcie o gimnastyce – można ją wykonać wszędzie, nawet w domu. Zachęcam Was do pisania książeczki, dziennika, wykonywania rysunków, z których zrobicie piękny album. Jeśli nie możecie spotkać się z babcią, dziadkiem, a może z mamą i tatą to róbcie dla nich upominki z papieru, rysunki, wyklejanki itp. Możecie też napisać listy do mnie. Rodzice mogą to sfotografować lub zeskanować i przesłać na mój adres. Opowiecie mi co robicie, jak spędzacie czas. Chętnie odpowiem na takie listy. Wykorzystajcie ten czas mądrze i pożytecznie. Grajcie w gry, oglądajcie filmy przyrodnicze i naukowe, budujcie z klocków, twórzcie cos z niczego. Postarajcie się, aby w ciągu dnia był taki moment, kiedy każdy w rodzinie będzie miał czas dla siebie. Pamiętajcie, że niektórzy rodzice muszą pracować, a ci, którzy są z Wami w domu, też potrzebują odpoczynku.

Wasi rodzice otrzymali informację, gdzie mogą znaleźć ciekawe zajęcia dla Was, intersujące zadania, pouczające filmy itd. Otrzymacie też zadania ode mnie. Zaplanujcie sobie dzień w taki sposób, jakbyście spędzali go w szkole. Wstańcie rano, zjedzcie śniadanie, ubierzcie się i wyobraźcie sobie, że przenosicie się do szkoły. Tu są lekcje, przerwy, drugie śniadanie, obiad. Niech w ciągu dnia będzie czas na naukę, na domową lekcję, ale i na zabawę, na przerwę. Na jednej domowej lekcji liczcie, rozwiązujcie zadania matematyczne. Potem zajmijcie się polskim, czyli czytanie, pisaniem, przepisywaniem. Ważna będzie też domowa lekcja przyrody – możecie pogłębiać swoją wiedzę o zwierzętach i roślinach, czytać encyklopedie i albumy, robić domowe doświadczenia, obserwować przyrodę. Muzykujcie i śpiewajcie. Malujcie, rysujcie, wyklejajcie. Dbajcie o kondycję fizyczną – gimnastykujcie się.

Może niektórzy z Was przy pomocy mamy, taty, babci, dziadka, siostry lub brata spróbują swoich sił w kuchni, upieką ciasteczka lub pomogą ugotować pyszne danie? A może ktoś z Was nauczy się szyć, robić na szydełku, na drutach. Może ktoś będzie majsterkował lub zajmie się ogrodnictwem? Rozwijajcie swoje umiejętności i swoją wiedzę.

Wierzę, że już wkrótce się zobaczymy. Opowiecie wtedy co robiliście, czego się nauczyliście.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie

wychowawczyni 

• ZADANIA NA CAŁY OKRES ZAWIESZENIA ZAJĘĆ:

1. Zaprojektuj i wykonaj grę planszową dla 2-4 osób. Grę przyniesiesz do szkoły i zagrasz z koleżankami i kolegami. Możesz też przetestować ją w domu, grając z rodzeństwem czy rodzicami. Planszę wykonaj na twardej tekturce, kartonie o wielkości dużej kartki od bloku.

Postępuj zgodnie z instrukcją:

• Przygotuj karton/tekturę, kolorowy papier, farby/kredki/pastele/mazaki, nakrętki od butelek.
    • Wymyśl tytuł gry, tematykę, która Cię interesuje. Może to być gra o lesie, o zwierzętach, o bajkach, o przygodach, piratach, dowolnie, według Twojego pomysłu.
    • Wykonaj planszę. Rozpocznij od pola START, a skończ polem META. Pola niech będą średniej wielkości, droga może być kręta. Zaplanuj pola specjalne np. pole czarne – cofasz się o 3 pola, pole zielone – idziesz 3 pola do przodu, pole niebieskie – tracisz kolejkę itp.
    • Pokoloruj planszę, możesz użyć naklejek, spraw, że będzie ciekawa, kolorowa, zachęcająca do gry.
    • Opracuj instrukcję – możesz poprosić o pomoc starsze rodzeństwo lub rodziców. Zdania powinny być krótkie, zrozumiałe. Zasady zapisz w punktach. Możesz pomóc sobie instrukcją z gry, którą masz w domu.
    • Z nakrętek możesz zrobić pionki.
    1. Wykonaj doświadczenie przyrodnicze.
    • Weź średniej wielkości słoik, zdejmij wszystkie naklejki Możesz to zrobić nalewając do garnka ciepłej wody i zanurzając w niej na jakiś czas słoik.
    • Przygotuj cebulę, gazę, gumkę recepturkę/gumkę do włosów/sznurek.
    • Na słoik nałóż gazę. Zawiąż gumką lub sznurkiem. Zrób palcem delikatne wgłębienie.
    • W tym „dołku” umieść cebulę.
    • Wlej wodę tak, aby cebula lekko jej dotykała.
    • Postaw słoik na talerzyku, najlepiej na parapecie, w słonecznym miejscu.
    • Codziennie uzupełniaj poziom wody i prowadź obserwacje. Patrz na cebulę od strony wody i z góry. Możesz zapisywać wnioski w punktach pisząc krótkie zdania. Mogą być też rysunki. Pierwsze zdanie czy rysunek to założenie hodowli.
    1. Przeczytaj lekturę „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiejhttp://www.kuwejt.orpeg.pl/sites/www.kuwejt.orpeg.pl/files/zalaczniki/NASZA%20MAMA%20CZARODZIEJKA%20J.Papuzińska.pdf Byłoby dobrze, abyś przeczytała/przeczytał lekturę do końca marca.
    2. Przeczytaj baśń Andersena „Calineczka”. Wersja pełna, nie skrócona z dziecięcych książeczek. http://stara.centrumbajki.pl/resource/bajki/andersen-calineczka.pdf , https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/calineczka.html
    3. Wykonaj dowolny instrument muzyczny. Możesz wykorzystać pudełko po chusteczkach, puszkę, kubeczek, wełnę, druciki, starą linijkę itp. Niech zadziała Twoja wyobraźnia. Po powrocie do szkoły zrobimy klasowy koncert.
    4. Przygotuj trzy dowolne rzeczy wykonane techniką origami. Nie musisz mieć kolorowego papieru, może być nawet gazeta, czy ulotka. Wykonane przez Ciebie ptaszki, statki, zwierzątka itp. będą wspaniałą wystawą w klasie. Możesz też zrobić komuś miły prezent.

Przykład: http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/1763,origami-dla-poczatkujacych.html

1. Wykonaj motyla z rolki od papieru toaletowego. Możesz go powiesić w sowim pokoju na firance, na lampie. Inspiracje na inne prace znajdziesz m.in. na stronie https://www.panikredka.pl/2018/04/zrobic-motyla-rolki.html
    2. Jeśli chcesz, możesz przeczytać dowolną książkę. Narysuj do niej ilustrację. Zastanów się, jak możesz zachęcić koleżanki i kolegów do jej przeczytania.
    3. Jeśli masz ochotę, możesz wykonać domino lub memo/memory. Nie musi to być domino tradycyjne. Może być obrazkowe (dobieramy klocki według rysunku), dotykowe (naklejasz różne materiały, faktury, elementy i klocki dokładamy z zamkniętymi oczyma, dotykając palcem), matematyczne (na jednym klocku działanie, a na drugim wynik) itp. Klocki domina powinny być wykonane na sztywnym papierze lub tekturce i mieć taki sam wymiar. Musisz więc wszystko dokładnie wymierzyć i wyciąć. Jeśli nie chcesz robić domina, możesz wykonać  memo (grę pamięciową) z własnymi rysunkami.

TYDZIEŃ 16-20.03.2020 r.

1. Uzupełniaj kalendarz pogody.
    2. Opracuj zestaw 10 ćwiczeń gimnastycznych. Ćwicz przynajmniej 10 minut rano i 10 minut wieczorem. Może uda Ci się włączyć w ćwiczenia członków rodziny?
    3. Przypomnij sobie lub naucz piosenki „Maszeruje wiosna”, którą zaczęliśmy śpiewać w klasie. Dodatkowo możesz wykonać ilustrację – portret małej wiosny. https://www.youtube.com/watch?v=LFPthrmErcY
    4. W załącznikach otrzymasz zadania z matematyki, polskiego i przyrody. Możesz je wydrukować i rozwiązać. Jeśli nie masz drukarki, możesz je przepisać na kartkę lub do zeszytu.

Życzę Ci przyjemnej pracy.

• Cart&Pud powiedział(a):
    Skopiuję linki do watka o materiałach, ok?
    Jeżeli to do mnie to pewnie
  • Uważam że Pani przygotowała.fajna rzecz, w załączniku przesłała jeszcze jedno zadanie dla dzieci i arkusz obserwacji pogody.
    Poza paroma rzeczami które są w mailu to wszystko inne jest dowolne.
  • Andora, super nauczycielka, brawo. 
  • No czasem mnie wkurza ale w takich sytuacjach jest bardzo fajna!
    Podziękowali 1E.milia
  • No jak jeszcze deklaruje odpowiedzi na dziecięce listy to naprawdę mega :D
  • I odpowie na pewno, i to jeszcze z jakimś rysunkiem albo coś.
  • U nas mąż pracuje zdalnie i raczej zostanie tak dłużej  niż przez dwa tygodnie. Nie umiem się pozbierać... Późniejsze pobudki, bo nie trzeba czasu na dojazd - już mam godzinę do tyłu, potem nie mogę za bardzo obciążać internetu, więc nie włączę małemu Peppy albo na chwilkę a tylko wtedy mogę coś zrobić z Wiktorem. A z nim trzeba siedzieć cały czas i to w ciszy, bo nawet chrapanie psa rozprasza. No i cicho muszą być, bo w pokoju obok telekonferencja. Masakra. Musimy wypracować sobie nowy system, bo ciężko to widzę. Podstawa to dobra organizacja.
    Podziękowali 1MAFJa
  • Nie spisałem żadnego planu dnia. Dzisiaj stwierdzam, że chyba powinnam. Do południa jakoś szło, ale teraz już dzieci coś wariują. Nie oszukujmy się to nie jest normalna sytuacja. W głowie ciagle stres jak to wszystko się potoczy. Odwiedziła nas pani z przedszkola syna i przywiozła książki pracy. Mamy co robić jeśli chodzi o edukacje. 
  • Pogoda dopisuje, siedzimy 2-3 godziny w lesie :) nie ma nikogo ;)
    Podziękowali 1Elunia
  • Instrukcje i zadania na cały tydzień? A to ciekawe. I w szkole mojego chłopa, w szkole i przedszkolu dzieci* nauczyciele dostali jasny komunikat z góry, że mają co rano wysyłać pracę na dany dzień i ani ćwiczenia więcej. 

*Tak, w przedszkolu też. Dostałam podręczniki do domu, a na grupie na FB codziennie pojawiają się nowe karty pracy. Ponieważ w grupie sa 2-5 latki to dla każdego wieku inne. 
  • Ja się cieszę z takiego rozwiązania bo mogę codziennie wybrać na co mam ochotę. A książki też czyta/będzie czytać Ania codziennie fragment.
    Daje mi to większą swobodę.

Podziękowali 2E.milia katarzynamarta2
  • U nas na cały tydzień 
  • My w ED i od dawna rozpisuje naukę dla najstarszego na tydzień. 
    I mam z głowy, mam dwie kartki, w razie jKbu On swoją zgubił, jaka to wygoda, gdy On sam pilnuje nauki.
  • A nam się dziś plan ułożył sam..jakoś tak zwyczajnie 9 latka po śniadaniu stwierdziła, że robi zadania. Potem miała przerwę na rysowanie, a swoje karty pracy robili chłopcy, bo zwolnił się stół. Potem razem czytali, chociaż nie dam sobie ręki uciąć, bo spałam w tym czasie :D jak robiłam obiad, to szkolna kończyła matmę. 
    Po obiedzie biegali po ogródku, potem szykowali podwieczorek. Teraz mają przerwę na grę na kompie, bo na litość, ile można czytać... 
    Szkoda, że rozwalili tv, bo bym sobie z nimi obejrzała jakichś Dzieciaków do wynajęcia czy coś podobnego. Ech.
  • MonikaN powiedział(a):
    My w ED i od dawna rozpisuje naukę dla najstarszego na tydzień. 
    I mam z głowy, mam dwie kartki, w razie jKbu On swoją zgubił, jaka to wygoda, gdy On sam pilnuje nauki.

tęz to ćwiczyłam i nieżle wychodzi, ja mam jedną kartkę ale robię jej fotkę:-)
  • Też robię zazwyczaj zdjęcie, ale aktualnie mamy dwie wersje ;)
    On ma.co ma.zrobic.
    Ja mam co ma zrobić syn plus co ja mam odpytac. 
    U mnie mąż.skonczyl pracę zdalną i robią chyba w-f, ja się zamknęłam.w sypialni, tylko słyszę śmiech i co jakiś czas lup lup lup. 
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Z jednej szkoly (najstarszego) mają pocztą wysyłać materiały. 
    A reszta dostała w piątek bo wtedy padła decyzja o zamknięciu szkół. 
  • Szkoda że pracuję bo może by coś zrobiły te dziewczyny moje.
  • U nas na razie idzie nieźle. Moje dziewczyny potrafią się fajnie i kreatywnie bawić. Aż jestem zaskoczona. Dziś zrobiły sobie komputery z kartonu, zamówily u mnnie dwie kawy i praca biurowa wrze:))
    Lekcje zajmują nam około 1h, więc niezbyt wiele. Gdyby nie to, że jestem w fatalnej kondycji psychiczne, mógłby to być naprawdę fajny czas z dziećmi .
    Podziękowali 2In Spe AgaMaria
  • Podziękowali 2mamaw wiesia
  • Jontus jesteś zmęczony?-mmm, Chiba tak... po 2 H na dworze:-) 
  • On śpi?
  • Myślami.ze sobie strzelił kimke w trakcie zabawy. Mój tak kiedyś zasnęła pod biurkiem jak była u niej koleżanka. Koleżanka nie zrażona bawiła się sama dalej.
    Podziękowali 1MAFJa
  • @MAFJa to Wasza trójka tych w tym samym wieku? Wyglądają zuchowato...
    Podziękowali 1MAFJa
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.