Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

17810121317

Komentarz

  • Zuzapola powiedział(a):
    Nie trzeba nikogo krasc, Ukraincow już przed wojną było bardzo dużo,  szybciej teraz poszło.  Na pewno wielu zechce zostać.  To było od początku wiadomo, nie wiem dlaczego piszecie, że kradniemy ludzi. 
    ale nie aż tyle i nie dzieci
  • @Zuzapola Ja to tak odbieram. Oni nie chcieli opuszczać swojego kraju, to nie są emigranci, zostali zmuszeni przez wojnę. Mają swoją ojczyznę, w której chcieli żyć, a Polski rząd chce wykorzystać okazję, że uciekli przed wojną. 
    Tych co chcieli do "lepszego świata" nie wspuściliśmy, a tych co chcą się tylko schronić u nas przed wojną, chcemy zatrzymać perspektywą lepszego życia? 
  • edytowano marzec 2022
    Beta powiedział(a):
    @Zuzapola Ja to tak odbieram. Oni nie chcieli opuszczać swojego kraju, to nie są emigranci, zostali zmuszeni przez wojnę. Mają swoją ojczyznę, w której chcieli żyć, a Polski rząd chce wykorzystać okazję, że uciekli przed wojną. 
    Tych co chcieli do "lepszego świata" nie wspuściliśmy, a tych co chcą się tylko schronić u nas przed wojną, chcemy zatrzymać perspektywą lepszego życia? 
    tak, właśnie na to chyba nasi liczą
    na to że dzieci ukraińskie zobaczą jak u nas jest fajnie, co jednak w porównaniu z Ukrainą mamy tu Eldorado, i będą jojczyć mamom że chcą tu zostać. Zwłaszcza że Ukraina pozostanie na wiele lat beczką prochu. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • A jak to wygląda u Was w praktyce? Ukrainki, z którymi macie kontakt, które z dziećmi uciekły chcą tu zostać czy jednak chcą wracać?
  • "Nasi",  wydaje mi się, że  chcą zostać, maja prace, są w trakcie zapisuwania dzieci do szkół, tam nie maja do czego wracać...
    Okaże się się pewnie 
  • „Nasi” od roku planowali przeprowadzkę do Polski, więc pewnie ojciec rodziny dołączy jak będzie to możliwe.
  • > czy jednak chcą wracać?

    Do czego mają wracać? Do zrujnowanych osiedli mieszkaniowych?
    Podziękowali 1Joannna
  • Nasze chcą wracać jak najszybciej. Ostatnio padło zdanie " choćby do Przemyśla", tam bliżej do domu. Głównie zajmują się tym czekaniem.
  • @Klarcia jeśli chodzi o medyków to nie masz racji. Na naszych grupach lekarskich jest cała sieć ogłoszeń gdzie bardzo chętnie i od ręki mogą być przyjęci medycy z Ukrainy. Warunkiem jest jedynie komunikatywna znajomość polskiego i chęć przyuczenia się do pracy w naszych realiach. Nawet u mnie w pracy od ręki jedna- dwie osoby mogły by przyjść do dyżurowania bo jest nas za mało. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Tak jak pisałam, dużo osób z Ukrainy i tak miało plan wyjechać, ale zawsze to strach jechać w nieznane, teraz łatwiej zostać niż decydować się porzucić swoje życie.
    Co do wcześniejszych relokacji migrantów, to miały być na siłę, teraz też mamy na siłę wymuszać na Ukraińcach by wyjechali do Niemiec? To by było dziwne.

  • @M_Monia na początku jak Cię czytałam to miałam wrażenie że jesteś miłą i dobrą dziewczyną mimo specyficznych poglądów w pewnych kwestiach, a teraz te Twoje płaczliwie roszczeniowe posty po prostu mnie brzydzą. Coraz częściej dochodzę do wniosku że Ty nie tyle jesteś niewykształcona, co specjalnie zamiast sprawdzać różne fakty i punkty widzenia w każdym wpisie czegoś się domagasz, czegoś zazdrościsz, czegoś oczekujesz. To jest taka ignorancja połączona z zawiścią, dla mnie paskudne. W Tobie w ogóle nie ma chęci by poznać i zrozumieć innych, by dać coś z siebie, Ty od razu postrzegasz Ukraińców nie jako ofiary wojny, tylko konkurencję do socjalu :/

    Ja byłam i jestem przeciwko socjalowi w formie 500+ na każde dziecko, 12 tys. na dziecko, emerytury dla niepracujących itp. - bo to zwyczajne kupowanie głosów i uczenie bezradności oraz karanie za zaradność, równanie w dół. Jestem za wsparciem dzieci w formie lepszego dostępu do edukacji, służby zdrowia, ulg podatkowych, stypendiów dla zdolnej młodzieży itp. Nie zazdroszczę przy tym uchodźcom z Ukrainy, bo to ludzie, którzy w niektórych przypadkach stracili wszystko i uciekli z jedną małą walizką lub plecakiem. Tyle że najpierw trzeba ich przyjąć i pomóc przetrwać pierwszy okres, a dopiero później tworzyć system, który umożliwi im pracę i zarabianie na siebie.
  • "Widac też że jedni uchodźcy wojenni będą traktowani zle a drudzy po królewsku. Zależy gdzie jest wojna, jaka rasa"

    A z tym się zgadzam,  doświadczenia uchodźców z różnych części świata w Polsce są skrajnie inne.
  • Proszę o pisanie z szacunkiem do rozmówców. Fakt, że ktoś ma inne poglądy nie oznacza, że można mu zarzucać brak wykształcenia, ignorancję, zawiść albo niechęć do pomagania innym.
  • edytowano marzec 2022
    @Maciek_bs przepraszam, ale ręce mi opadły. Postawa dla mnie okropna :/
  • Mam znajomych, którzy mimo że ciężko pracują (na śmieciówkach) nie mają nawet ubezpieczenia zdrowotnego. Ale potrafią po swojej ciężkiej i wymagającej pracy kilka godzin jeszcze poświęcać na segregowanie darów dla Ukraińców czy rozdawanie posiłków. I dla nich jest oczywiste, że trzeba pomóc, nie myślą o sobie, choć sami mają bardzo niewiele, o sobie myślą w ostatniej kolejności. Taka postawa mi imponuje, a nie darcie się, że ofiara wojny odbierze nam socjal.

  • Jak tak chcesz dbać o "polskość" to zaangażuj się w pomoc charytatywną dla Polaków albo współpracuj przy organizowaniu jakiegoś festiwalu kulturalnego. Atakowanie ofiar wojny to nie jest dbanie o polskość.
  • edytowano marzec 2022
    M_Monia akurat tworzenia państwowych żłobków czy przedszkoli raczej tu nie krytykowano z tego względu, że na nie pracujący muszą zapracować. Ja tego w ogóle nie krytykowałam, a część osób raczej była za tym, by dzieci były jak najdłużej z rodzicami w domu.
  • No nie wiem, może nie czytam wszystkich postów więc coś mogłam ominąć, ale to w ogóle nie wydaje mi się kontrowersyjne. Ale jeżeli nawet gdzieś takie wypowiedzi były, to nie wydaje mi się nadal by było usprawiedliwieniem.
  • Nie wiem o co Ci chodzi szczerze mówiąc z tym Polakiem gorszym dla swoich. Przecież oczywiste jest, że Ukraińcy teraz dostają teraz pomoc ze względu na tragiczną sytuację i to jest stan tymczasowy, by mogli tu przetrwać i ułożyć sobie życie. Martwisz się że mogą mieć za dobrze? :/
  • Widzę że skończył się miodowy miesiąc dla uchodźców w Polsce
    Podziękowali 2Coralgol Klarcia
  • M_Monia powiedział(a):
    Nie skończył się. Cieszę się że się pomaga. Do dyskusji jest zakres pomocy, bo nakładając maseczkę najpierw komuś jest ryzyko że nie założy się jej sobie i przez to nie pomoże sie już nikomu. Trzeba jakoś balansować.
    Bardziej tylko wkurza to co teraz napisała Coralgol. 

    Bo prawda w oczy kole. Coralgol napisała przykrą dla Ciebie prawdę.
  • M_Monia powiedział(a):
    Zawistne, zazdrosne, skąpe.

    Cieszę się, że stać Cię przynajmniej na samokrytykę, ale czyżbyś miała też rozdwojenie jaźni,  że w liczbie mnogiej piszesz?
    Podziękowali 2Zuzapola Ona64
  • Monia, z kim Ty rozmawiasz? Chyba sama ze sobą. Ciężko Cie czytać, naprawdę. Może  nie masz tego na myśli, ale tak odbieram Twoje wpisy 
  • edytowano marzec 2022
    @M_Monia
    Manipulujesz 
    Hipolit to akurat odnosiła się do tego, że tak chętnie innym odbierałaś twierdząc, se aleocochodzi a w tym samym miejscu pisałaś, że chcesz zlobka.
    I hipolit wykazywała Ci, że jeśli idzie o innych to bardzo szybko uznajesz, że potrzeb nie mają za to swoje potrzeby podkreślałas co i rusz 
    Więc już nie jęcz tak i się nie oburzaj
    Ja też wtedy Ci pisała że ochoczo i bez problemu "pozbawiasz" innych ich wypracowanych pieniędzy a w tym samym zdaniu jęczysz o żłobek 
  • M_Monia powiedział(a):
    No tak. Za dużo. Nie pisałabym tego teraz gdyby nie atak Caralgo. 

    To nie atak. To sama prawda. Przykro mi, ale dokładnie tak się zachowujesz, jak ona to opisała. 
    Ciągle piszesz o tym, jak to jesteś za polityka prorodzinną. Deklaracyjnie jedynie. Bo dbasz wyłącznie o własną wygodę a jak ktoś Ci prawdę w oczy pisze to jęczysz i zawodzisz, jak to ktoś nieładnie co napisał.
    Pisz ładnie to nie będzie nieładnych komentarzy.
    A najlepiej krótko i prosto, o co Ci chodzi.
    Bo piszesz i piszesz, produkujesz te posty, ale nie piszesz, co piszesz 
    Podziękowali 1beatak
  • Widzę, że grillowanie Moni rozkręca się na całego. Może przynieść musztardę?
  • M_Monia powiedział(a):

    Im nie bronimy socjalu, należy sie, bo są biedni, pokrzywdzeni, uciekają a Polka to siedzi na socjalu ograbia ciężko pracujących innych Polakow. A jak jeszcze o to ograbianie walczy to pazerna na potęgę 
    To socjal na to żeby się Polacy rodzili 
    Kto nie broni, kto narzeka  na ograbianie? 
    Piszesz okólnikami.

    Przypisujesz bardzo ogólne opinie bliżej nie wiadomo komu.

    Czy dobrze rozumiem, że lepiej, by rodzili się etniczni Polacy niż etniczni Ukraińcy?

    (z państwowych pieniędzy, oczywiście, nie z ciała i krwi)
  • @M_Monia Ty naprawdę nie widzisz różnicy między Polką, która z wyboru siedzi na socjalu a Ukrainką,  która znalazła się w Polsce przez wojnę i korzysta z socjalu?
  • Jest projekt, aby na dziecko ukraińskie w przedszkolu było 5000 zł dotacji, tak mówi Gadowski. No wg mnie to już gruba przesada.
    Polska ma wydać na pomoc uchodźcom do końca tego roku 24 miliardy złotych - trzeba będzie dodrukowac pieniądze. Dziękuję.
    Podziękowali 1Elf77
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.