Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

1246717

Komentarz

  • Natomiast ludzi zawistnych zawsze sporo było.
  • Mówią głosem dość sporego procenta wyborców 
    Podziękowali 1agnieszkamama
  • Myślę, że trzeba dać tym ludziom czas, żeby mogli się ogarnąć, zorganizować itd. W tym czasie musza mieć środki do życia 
    Podziękowali 3Beta Berenika Klarcia
  • @M_Monia, miałaś bezpośredni kontakt z uchodźcami, aktywnie pomagasz, czy tylko wiedzę czerpiesz z artykułów? Bo piszesz jakbyś nie miała żadnego doświadczenia z Ukraińcami, którzy uciekli do Polski. To nie są emigranci! 

    Owszem, są tacy, którzy przyjeżdżają i szukają pracy. Spotkałam Ukrainkę, której siostra mieszkająca w Polsce załatwiła pracę tak, że już na drugi dzień po przyjeździe jechała do innego miasta do pracy. Uciekła z dzieckiem zanim w jej okolicy zaczęły spadać bomby, znali polski komunikatywnie. Mogli zaczynać tu normalnie żyć.

    Ale są osoby, które doświadczyły straty bliskich, którzy uciekali z terenów gdzie trwały naloty, którzy stracili z bliskimi kontakt, osoby bez żadnej znajomości polskiego. Takie osoby potrzebują czasu, spokoju, opieki, a nie gnania od razu do roboty.
  • Zapominajka, swietny mem :D
  • edytowano marzec 2022
    M_Monia powiedział(a):


    Widac też że jedni uchodźcy wojenni będą traktowani zle a drudzy po królewsku. Zależy gdzie jest wojna, jaka rasa. 
    O czym mówisz? Mamy jakąś inną wojnę za granicą niż ta na Ukrainie?
    Podziękowali 1Klarcia
  • M_Monia powiedział(a):
    Tak. Było 300+ dla każdego czyli np rodzina mama i 2 dzieci to już 900zl.
    Za darmo dach nad głową, wyżywienie i leczenie. 
    Gdy do tego dojdzie choć 500+ co miesiąc ( a czasami np 12 tys + gdy male jest dziecko) to mając tyle darmo i tylko nie trzeba iść do pracy żeby przeżyć na poziomie.
    Najgorzej mają bezdzietni i z dorosłymi dziećmi i ci do pracy będą musieli. 


    To pójście do prac jakąś niedogodnością jest? Przecież sama mówisz, że powinni pracować, jeśli mogą.
  • Nasi znajomi, którzy wynajeli mieszkanie Ukraincom 2 tygodnie temu, dziś dostali informację, że chcą oni zapłacić.
    Powiedzieli, ze chcą jak najszybciej stanąć na nogi, bo powrotu dla nich nie ma. ich dom został zmbombardowany. Znaleźli pracę, na razie poniżej oczekiwań, ale są w stanie opłacić czynsz.
    Mnie się wydaje, że zdecydowana większość ludzi, wcale nie chce żyć na socjalu. Chcą być samowystarczalni i niezależni... 
  • Berenika powiedział(a):
    Jaki procent społeczeństwa słucha tego, co mówi Konfederacja?
    Co najmniej 30 jeżeli chodzi o pandemię, czy "obcych". Stanowczo za dużo.
  • Klarcia powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Jaki procent społeczeństwa słucha tego, co mówi Konfederacja?
    Co najmniej 30 jeżeli chodzi o pandemię, czy "obcych". Stanowczo za dużo.
    Skąd te dane?
  • edytowano marzec 2022
    M_Monia powiedział(a):

    A już się zaczyna porwanie z motyka na słońce. Część ludzi którzy przyjęła Ukraincow pod swój dach wyprasza już ich z domów twierdząc że przeliczyli się. Było dziś o tym w teleekspresie.


    Gdzieś napisali, w TV pokazali... 
    Znasz osobiście taką sytuację? Każdy ma prawo dać pomoc w określonym przez siebie wymiarze. Piętnowanie, że ktoś daje mieszkanie na 2 tygodnie i potem wyprasza? Lepiej tak, niż gdyby w ogóle nie pomógł. 

    To są wymierne koszty dla rodziny- większe zużycie wody, prądu, gazu, szambo. Do tego czas potrzebny, by pomóc cos załatwić, pojechać tam, gdzie rozdzielają pomoc rzeczową. To nie tak, że dajesz dach nad głową i koniec, Twoje życie dalej toczy się identycznie. 

    Nie mam możliwości przyjąć do domu, ale jak tylko mogę wspieram tych co przyjęli, by jak najdłużej mieli siły.
    Podziękowali 1Berenika
  • Nie wiem, jak w innych miejscach, wiem, jak w Krakowie pod dworcem, bo znajomi przerabiali.

    Otóż ludzie przyjeżdżają i zgłaszają się do wolontariuszy, którzy mówią, kto potrzebujący, ile osób, na jaki czas.

    Moi znajomi np. przyjęli na miesiąc, ale mówią, że pozwolą mieszkać dłużej, jeśli będzie trzeba.

    Człowiek myślący powinien wziąć różne możliwe komplikacje. Uczynki miłosierdzia z definicji oznaczają wyjście ze swojej strefy komfortu.
  • A nie nooo
    Jak w teleekspresie mówili to wiadomka. 
  • Ludzie, którzy chcą zakończyć taką pomoc szukają dla uchodźców innego miejsca. Nie zetknęłam się z sytuacją, że uchodźca został "wyproszony" na bruk. 

    "wypraszają", "wyrzucają"- jak można używać takich słów wobec kogoś, kto realnie pomógł? Za mało pomógł??? Wzbudzić poczucie winy, napiętnować? Lepiej nie pomagać wcale?! Jak przyjąłeś, to trzymaj do końca, bo inaczej Cię oplują w TVP, że wyrzucasz uchodźców z własnego domu.
  • Witajcie drodzy forumowicze, odzywam się po długiej przerwie, bo i nas temat dotknął. Zgłosiliśmy się z tydzień temu na chętnych do przyjęcia kogoś z Ukrainy i jutro przyjeżdża kobieta do nas, z dwoma kotami. Tak, nie matka z dziećmi, tylko kobieta z kotami. 

    Po to to wszystko pisze? Ano po to, żeby zachęcić do jakiekolwiek pomocy, do jakiej ma się akurat siły i środki. My chcieliśmy coś zrobić, ale doszliśmy do wniosku, ze w naszej sytuacji (3 dzieci, w tym dwójka z autyzmem) nie jesteśmy w stanie gościć dzieci. Mamy zbyt skomplikowana  sytuacje wyjściowa. Jest duży dom, pieniędzy nie brakuje, ale międzyludzko mogło by być zle. Wiadomo, ze serce się kraja jak widzisz te kobiety z dziećmi, masz nawet wyrzuty sumienia, ze to może nie jest to najbardziej potrzebująca osoba, ale to wszystko zle myślenie. Trzeba mierzyć siły na zamiary. 

    Pan Bóg tak wszystkim pokierował, ze wierze, ze dla obu stron będzie dobrze. Taki „przypadek”, ze trafia do nas osoba, która tez pracowała w IT, a my oboje swoje firmy prowadzimy i mamy w branży mnóstwo kontaktów. Z jej nastawieniem (od razu pisała, ze chce pracować), myślę, ze stosunkowo szybko stanie na nogi. Ale nie będziemy popędzać, no bo właśnie jedna dorosła osoba więcej i dwa koty nie przeszkadzają w tak dużym domu. 

    Dzięki Wam wszystkim pomagającym za przykład jak się zachować w tej sytuacji! Dodaliście mi i naszym przyjaciołom odwagi, żeby tez tak się zachować.

  • @M_Monia, dla mnie sformułowanie "wypraszają uchodźców z domów" nie jest neutralne. Zwróciło moją uwage, że ludziom podaje się taką negatywną narrację nt. pomocy uchodźcom. W jakim celu?
    Ile jest osób, które mają warunki do długiego goszczenia drugiej rodziny? Co byłoby z wieloma ludźmi, gdyby ci co nie mają warunków na długi pobyt, zrezygnowali z przyjęcia choć na krótko? A teraz w TVP krytyka, że przyjęli a teraz wypraszają. A jak państwo wykorzystało ten czas, ile miejsc zorganizowało? Jaki plan opracowano? 

    Ty widzisz to inaczej, a ja właśnie tak. Ludzie przyjęli, rząd "błyszczy" i nie ma pomysłu na sytuację, gdy czas gościny zacznie się kończyć, więc trzeba zacząć manipulować, negatywnie przedstawiać tych co rezygnują, by ten stan trwał jak najdłużej, by ludzie trzymali uchodźców u siebie w domach.
  • M_Monia powiedział(a):
    Czy ktoś z Was dawał ogłoszenie o pracę? Czy to mogłaby być już jakąś pomoca?
    Są różne lokalne strony, grupy na fb, gdzie ludzie dają ogłoszenia o aktualnych potrzebach, różnych akacjach pomocowych. U mnie też są informacje dot. pracy. Ludzie pisza, udostępniają i ci co szukają pracownika i ci co szukają pracy. Poszukaj co sie dzieje w Twojej okolicy. 
  • M_Monia, myślę, że propozycja zatrudnienia, jesli macie taka możliwość, to ogromna pomoc!
    To na dłuższą  metę pomaga stanac na nogi i uniezależnić się. 
  • A my szykujemy się do przyjmowania ukraińskich dzieci do Wędrowników.


    Podziękowali 4Aga85 zbyszek Leli Laf2011
  • Berenika powiedział(a):
    Klarcia powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Jaki procent społeczeństwa słucha tego, co mówi Konfederacja?
    Co najmniej 30 jeżeli chodzi o pandemię, czy "obcych". Stanowczo za dużo.
    Skąd te dane?
    Z życiowych obserwacji.
    Ks. Janusz napisał na Twitterze:


    Z tego co widzę, to uchodźcami zaopiekował się Kościół w szerokim tego słowa znaczeniu, ale i lewica i "tęczowi".
    Natomiast postawa tzw. "narodowców", ludzi skupionych wokół Konfederacji i tradycjopatów, jest skandaliczna. Wśród nich bryluje na FB nasz Gregorius, m.in. głosi tezę, że przyjęcie uchodźców z Ukrainy jest zaplanowana akcja mająca na celu wynarodowienie Polaków.

    Obserwując co się dzieje teraz, zaczynam wierzyć, że podczas niemieckiej okupacji polscy narodowcy, z małymi wyjątkami, prześladowali żydowska nację. Że to spośród nich rekrutowali się szmalcownicy i innego rodzaju szuje.
  • A to nie można mieć takich obaw? Wszyscy muszą myśleć identycznie? Jesteśmy jednolici narodowościowo. Przyjęcie dużej grupy innej narodowości może rodzić obawy. Co będzie, czas pokaże. Polacy pomagają, bo uchodźcy tego potrzebują, bo taki odruch, nie kalkulują. Ja ufam, że takie postępowanie ściągnie Boże błogosławieństwo i On tym pokieruje dla naszego dobra.
    Podziękowali 2matka-Olka Klarcia
  • @Klarcia - A po co się dzielić ? Konfederacja zbierała na pomoc na miejscu na Ukrainie, też potrzebna jest. 
    Podziękowali 1agnieszkamama
  • @Klarcia

    Wnioski i uogólnienia nieuprawnione.

    Konfederacja w ostatnim sondażu, który czytałam,  miała 11 procent poparcia. 





  • Klarcia powiedział(a):

    Obserwując co się dzieje teraz, zaczynam wierzyć, że podczas niemieckiej okupacji polscy narodowcy, z małymi wyjątkami, prześladowali żydowska nację. Że to spośród nich rekrutowali się szmalcownicy i innego rodzaju szuje.
    Ja zaczynam się zastanawiać do kogo Ci bliżej, gestapo czy NKWD. Wybacz ale tak wielkiej ignorancji historycznej to dawno nie miałem okazji spotkać.

    Podziękowali 1Elf77
  • Młoda Ukrainka zgwałcona w niemieckim ośrodku dla uchodźców uciekła do Polski. Tu czuje się bezpieczniej


    Osiemnastoletnia Ukrainka miała zostać zgwałcona na statku "Oscar Wilde" zacumowanym w w Düsseldorfie, który stanowi jednocześnie ośrodek dla uchodźców. 

    Gwałtu mieli dokonać 6 marca Tunezyjczyk i Nigeryjczyk. Jak podaje BILD obydwaj mogli posiadać również obywatelstwo ukraińskie.

    https://www.tysol.pl/a80775-mloda-ukrainka-zgwalcona-w-niemieckim-osrodku-dla-uchodzcow-uciekla-do-polski-tu-czuje-sie-bezpieczniej#.YjKA_wnY9ko.twitter

  • @M_Monia kiedyś ost raz byłaś w Ukrainie? 
    Skąd pochodzi Ukrainka z która rozmawiałaś? 
    Bo powiem Ci, ze większych bzdur nie czytałam. 
    Jakbyś nie dopisała, ze chodzi o UA to pomyślałabym, ze mówisz o jakimś dzikim kraju, odciętym o cywilizacji 
    Podziękowali 2OlaW Klarcia
  • hipolit powiedział(a):
    @M_Monia kiedyś ost raz byłaś w Ukrainie? 
    Skąd pochodzi Ukrainka z która rozmawiałaś? 
    Bo powiem Ci, ze większych bzdur nie czytałam. 
    Jakbyś nie dopisała, ze chodzi o UA to pomyślałabym, ze mówisz o jakimś dzikim kraju, odciętym o cywilizacji 
    Stawiam na odpowiedź "nigdy"?
    Podziękowali 1Klarcia
  • Pozwolę sobie przypomnieć, że nie inaczej było w Polsce, po ustrojowej transformacji.
    Gdy przyjechałam w roku 1991 do kraju, byłam załamana. Do toalety na granicy nie dało się wejść, śmierdziało szczochami i były kałuże, chyba moczu. Wywiało mnie stamtąd, poszłam w krzaczki. We wszystkich publicznych toaletach był syf. Mówiłam wtedy, że o kulturze danego kraju świadczy wygląd toalet.
    Gdy byłam ostatnio w Krakowie (2019 r.) i weszłam do toalety (bezpłatna) w Galerii, to mi szczena opadła - takich luksusów nie ma w Niemczech, nawet w dobrych kasynach.
    Zrobiłam zdjęcia i wrzuciłam na FB, jako dowód korzystnych przemian w Polsce.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.