Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1212224262762

Komentarz

  • woj. łódzkie
  • edytowano sierpnia 2013
    Z jogurtem nie mogę ale tak czy siak spróbuję zrobić zakwas.
  • Postpalatum, szkoda, ze zawczasu nie wiedzialam, podzielilabym sie zakwasem. Poczta nie probowalam wysylac, zreszta, nie mam tu poczty w poblizu, wiec ewentualnie dopiero za miesiac.

    Mam pytanie do znawcow tematu - moje ciasto chlebowe rosnie zazwyczaj ok 6h, w tym czasie podwaja swoja objetosc, wychodzi zasadniczo niezkalcowate - czy przez to, ze krotko rosnie, jest mniej zdrowe niz mogloby byc? Czasem w chlodniejsze dni stosuje metode "garowania", tzn. wstawiam do lekko nagrzanego piekarnika. W ksiazce o zbozach czytalam, ze nie jest to polecana przez zawodowych piekarzy metoda, chleb podobno gorzej rosnie (chociaz mnie efekt zadowala). 
  • u mnie w bardzo lekko ciepłym pikarniku rośnie bardzo ładnie - od 4 do 6 godzin,
    ale chętnie się dowiem czy to że rośnie krócej wpływa na jego jakość zdrowotną
  • W przepisie od mojej kolezanki, ktory dostalam razem z zakwasem, bylo, zeby chleb odstawic do wyrosniecia na 12h (metoda jednofazowa). Nigdy tyle nie czekalam, no, moze raz, jak robilam ciasto poznym wieczorem i pieklam z rana. Natomiast zauwazylam, ze jak raz zapomnialam o zostawionym do wyrosniecia  ciescie w piekarniku i od momentu podwojenia objetosci minelo jeszcze kilka godzin, to ciasto troche oklapło i wyszedł zakalec.
  • no właśnie, za dlugo to mi się dołek w chlebie robi
  • Bea, pewnie, że mogę, ale 1,70 za żytnią? dawaj ten Polo! u nas drożej, duuuuuuuużo drożej.
    Byłam ostatnio przypadkiem w polomarkecie. Faktycznie mąka żytnia 750 jakies 1,79 chyba. Tyle że... 800g...

  • my robimy metodą 1 fazową z 12 h na wyrośnięcie ciasta
    co zauważyliśmy - że największy "przyrost" ciasto ma w ostatnich 2 godzinach
    - rośnie w temperaturze pokojowej, nie przyśpieszamy .... warto poczekać

    a zakwas - buzuje nawet w lodówce, w 3 dzień ma 3 krotną objętość
  • Od grudnia piekę chleb z przepisu Ani D, czylI metodą trojfazowa i jest pyszny; przy pierwszej fazie musi miec bardzo ciepło, potem mniej, piekę co dwa, trzy dni zakwas jest przechowywany w lodowce. Dziękuję Aniu!
  • edytowano listopada 2013
    Od ponad dwóch lat piekę metodą trójfazową. Właśnie dopiekam kolejną partię. :)
    Pierwszy zakwas dostałam od Katarzyny pocztą. :*
    Pierwszy wyciekł w podróży, tak intensywnie pracował. :D
    Drugi się uchował. :)
    Teraz już nie mam stresu, bo robię zakwas sama. Latem jakoś trzy razy pod rząd mi zwyczajnie spleśniał, nie wiem, dlaczego. 
    Chleb piekę co trzy - cztery dni.
    Znika. :)
  • A oto i on (że się tak pochwalę :D )

  • Wow!

    Przypomnicie ten przepis?

  • Chleb piekę co trzy - cztery dni.
    Znika. :)
    I nie trzeba codziennie rano dziecia do piekarnia wysyłać :D
  • Małgosia ten przepis jest na poczatku tego wątku :)
    Olesia Twój wygląda pięknie!


    dla dwójki moich dzieci trzeba chodzić do sklepu po bułki, niestety
  • Dla moich kupuję bułki do szkoły... 
    Ale po wizycie u @Aneczki08, która piecze niemal codziennie swoim maluchom bułki, nabrałam ochoty na to samo. :D
    Czas zrobić rewolucję i się przestawić na domowe. :)
  • To może jakiś sprawdzony przepis na bułeczki poproszę
  • Kochani,
    poratuje mnie ktoś zakwasem żytnim?

    "popełniłam" wczoraj pierwsze zamówienie w badapaku
    i będę robiła swoje drugie podejście do chleba na zakwasie i chciałam zminimalizować ryzyko porażki :(
  • Baby, co zrobic, zeby chleb mial ladna, blyszczaca skorke? Bo moj owszem, pyszny jest, ale skorka mi wychodzi matowa :(
  • Bea,
    dziękuję :) adres zaraz podeślę na PW

    paczka jeszcze nie przyszła :(
    a ja chciałabym być taka "do biegu, gotowi, start" B-) jak tylko dostanę pakę

    co u mnie?
    żyję :) zaglądam tu prawie non stop - ale prawie nie piszę, bo czasu mało, a podminowana jestem ostatnio...
    no i ze względów zdrowotnych przechodzę na dietę "bez-pszeniczną, bez-cukrową, bez-mało-nabiałową"
    a że społeczność forumowa daje mi tu dobry przykład, że się tak da - no to próbuję
  • To może jakiś sprawdzony przepis na bułeczki poproszę
    1 kg mąki - najlepiej pół na pół żtyniej 720 i pszennej 650, 50g drożdży, 3 łyżeczki soli, chlust oliwy.
    z dodatków można słonecznik, czarnuszkę, oregano, co kto lubi.


    mąkę z solą mieszamy, drożdże rozrabiamy niedużą ilością wody,  wlewamy do ciasta  od razu. Potem stopniowo dolewamy wody i rozrabiamy (ja mikserem ze świdrami) Ile wody? ciężko powiedzieć, do tej ilości mąki na pewno 0,5 - 06 litra. Ciasto ma się wyrobić w elastyczną nietwardą kulę. Na koniec chlust oliwy i wyrabiamy jeszcze chwilę.

    Odstawiamy do rośnięca (ja w delikatnie ogranym  i wylączonym piekarniku na 45 minut). Rwiemy bułki bez formwoania, najlepsze takie wiejskie są. Z porcji wychodzi 22-24 bułki. Wstawiamy do rośnięcia na 15 minut. Po tym czasie włączam piekanik 180 st, termoobieg 30 minut od włączenia. Finito:-)
  • Nakrzyczcie na mnie, żebym zakwas nastawiła...

    najgorsze to się wziąć... :( i zacząć całą procedurę :(
  • ale to szybko idzie, trochę mąki trochę wody, po 24h powrótka potem jeszcze ze 2 x co 12h i już
  • @Aneczka08 - ja wieeem. Ja już robiłam kilka razy.
    W sumie piekę od 4 lat.

    Zakwasy mi się "marnowały" zawsze jak jechaliśmy na dłużej do Polski...

    I dla mnie to właśnie najgorsze "się wziąć" i zacząć :)
  • Baby, co zrobic, zeby chleb mial ladna, blyszczaca skorke? Bo moj owszem, pyszny jest, ale skorka mi wychodzi matowa :(
    po ca ma się błyszczeć ?
    smak się liczy !

    od czasu pieczenia chleba w domu pożegnaliśmy kajzerki, ciabaty i inne białe bułki
    nawet jak w sklepie jesteśmy dzieci już nie pytają nawet
  • my tez od kilku lat nie kupujemy chleba
  • Nakrzyczcie na mnie, żebym zakwas nastawiła...

    najgorsze to się wziąć... :( i zacząć całą procedurę :(
    @chabrowa


    [-X
    aaaaaaaaaaaaa
    rób zakwas!!!
  • Baby, co zrobic, zeby chleb mial ladna, blyszczaca skorke? Bo moj owszem, pyszny jest, ale skorka mi wychodzi matowa :(
    Mnie przypadkiem ostatnio wyszła błyszcząca - zostało mi rozbełtane jajko po robieniu pierogów z ciasta francuskiego i posmarowałam nim chleb przed wstawieniem do piekarnika, co prawda to był drożdżowy z ciecierzycą, ale podejrzewam, że na "zwykłym" efekt powinien być ten sam.
  • Kurczę, właśnie się zorientowałam, że chleb na zakwasie raczej trudno czymś posmarować przed pieczeniem ze względu na jego konsystencję. Może w takim razie po 15-20 minutach pieczenia, kiedy skórka nieco stwardnieje?
  • ja , żytni smaruję wodą przed wstawieniem do piekarnika, wygładzam i jest ok


    Aniu D. - chciałam zapytać o ziarna dodawane do chleba- mielę w młynku słonecznik , dynię - nie na miazgę - tylko troszkę rozdrabniam, , dodaję tez siemię lniane
    kiedyś czytałam ,że ono nie może być używane w tak wysokiej temp. czy to prawda ?
  • Pewnie już było, ale się zapytam:

    Gdzie kupujecie mąkę pszenną chlebową 750 i żytnią chlebową 720?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.