Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1222325272862

Komentarz

  • Pszennej nie kupuję, żytnią 720 opisaną, jako żurkową w Tesco. No chyba, że mam akurat z młyna.
  • w Auchan
    Katarzyna a ta żurkowa do chleba ok?
  • bo ja kupuję tej samej firmy  zytnią a obok stoi żurkowa, nie wiem nawet czy nie tańsza ale  nie kupowałam

  • To poczytaj skład, jak w obu jest to samo, to próbuj śmiało. 
  • a jak myślicie, można taki chlebek machnąć przy użyciu graham 1850? :) pewnie więcej wody trzeba będzie wlać...?
  • Ja robię zawsze chleb w 50% z mąki typ 2000 (żytnia lub orkiszowa), do tego mąka gryczana, jaglana, jak mam, to też amarantusowa, i troszeczkę zwykłej jasnej białej (typ 650). Mniej więcej litr wody na kg mąki, ale im wyższy typ, tym więcej wody potrzeba.
  • upiekłam dziś chleb na zakwasie :)

    żytni razowy według przepisu z początku wątku

    kilka rzeczy następnym razem zrobię lepiej - ale zdecydowanie był to sukces
    :D
  • edytowano listopada 2013
    ja ostatnio mąkę żytnią kupiłem  w polomarket za 1,80 ale 800gram tym 720
    ale cały worek  50 kg kupiłem w młynie po 80zł kolega kupił który miał sklep
  • a mi pięknie wyrosła pierwsza faza, a teraz doopa, nic nie chce rosnąć w foremkach,
    musiałam komuś się wyżalić ;)
    bo chyba nic się już nie da zrobić...
  • u mnie też czasem i piekę no ale chleb jest mega gliniasty i się kruszy wtedy, czyli kicha
  • Bea,
    Dziękuję - dostałam dziś zakwas od Ciebie :)
    następny wypiek zrobię na nim :)))))

    ja byłam za bardzo niecierpliwa - i za bardzo skróciłam 3 fazę
    potem nie dość nagrzałam piekarnik, a na dodatek za wysoko wsadziłam foremki w piekarniku

    ale wnioski wyciągnięte i będzie lepiej :P
  • edytowano listopada 2013
    matka6 nie widziałam Twojego pytania, bo często odznaczam sobie wątki jako przeczytane (nie jestem w stanie czytać wszystkiego). Siemię faktycznie lepiej jeść nie pieczone, tylko surowe. Staram się nie dawać ziaren do chleba, no, może wyjątkowo, dla smaku, ale raczej piekę bez dodatków. Z siemienia można robić rodzaj masełka czy pasty mieszając świeżo zmielone siemię z dobrym olejem.
  • Dziewczyny,

    popsułam się ;(
    :((    
    :((

    Już dwa razy nastawiałam zakwas i doopa :(
    Raz - nie rósł.
    Drugi - nie rósł i po II dniu zapleśniał :(

    NIGDY nie miałam takich problemów. Zakwas nastawiałam wielokrotnie...

    I mam pytanie: czy zakwasowi może być za ciepło?
  • Dziewczyny, a przykrywacie zakwas podczas tworzenia? Jeśli tak, to czym ?
  • a po co tworzyć zakwas ??? po co wyważać otwarte drzwi  ???
    nie lepiej dostać zakwas ???
    zakwas im starszy tym stabilniejszy i lepszy
  • nie zakwas jak jest rzadki to  robi  sie szybciej a jak  jest gesty to dluzej  tak wyczytałem z książki piekarskiej
  • @Adalbert

    a przywieziesz mi na Ukrainę Mądralo????
  • mój  zakwas jak go robię od zera stoi w piekarniku uprzednio bardzo delikatnie ogrzanym i wyłączonym, dokarmiam po 24h potem po 12h i po 12 h

    jeśłi zaczyna pleśniec to zwykle dlatego, że zapomnę go dokarmić i przejadł już całą mąkę i zaczyna się psuć.
  • @Adalbert

    a przywieziesz mi na Ukrainę Mądralo????
    chętnie bym przywiózł ... - jak daleko na Ukrainie, może bym podał przez kogoś ?
    nie ma rzeczy niemożliwych :)
    my nasz wzieliśmy z piekarni ... i tak już mamy drugi rok
  • @Adalbert

    Daaaaleeeko - od Kijowa jeszcze 6 godzin samochodem ;)
  • Chabrowa, mogę wysłać pocztą w woreczku strunowym, niewielką ilość, coby koperta nie pękła :)
  • @Adalbert

    Daaaaleeeko - od Kijowa jeszcze 6 godzin samochodem ;)
    o matkozcórkom ! to musi doniecka obłast czuje .,..
  • Po proszę sprawdzony przepis na bułki żytnie na własnym zaczynie.
  • kiedyś chcielibyśmy robić bułki .... - ale po chwili certolenia z lepistymi kulkami ciasta .... wsadzilismy ciasto en block do blachy i wyszła jedna duża buła do krojenie na kromki
  • Lekarze dawali mu najwyżej trzy miesiące życia. Diagnoza, którą
    usłyszał, brzmiała: guz trzustki z przerzutami do wątroby. Tak
    umiejscowiony, że operacja była wykluczona, chemioterapia też. - Zostało
    mi tylko modlić się i czekać na śmierć - opowiada ks. Marek Adaszek,
    ojciec duchowny legnickiego WSD. - Ale nigdy się nie załamałem. Po
    leczeniu ziołami przeszedł na dietę orkiszową, zaleconą przez Alfredę
    Walkowską, i stosuje ją do dziś. Od tego czasu minęło 15 lat. - Nie
    jestem wyleczony, mam guza, ale żyję, bo taka jest wola Boża - mówi.http://www.niedziela.pl/artykul/85379/nd/Moda-na-orkisz
  • Czy można odratować zakwas, który stał niedokarmiany w lodówce przez jakieś 2 miesiące?
    Ładnie pachnie i wygląda, odlałam ciemnieszą wodę, która się odwarstwiła i dosypałam mąki i świeżej wody wczoraj.
    Dzisiaj nadal ładnie pachnie i wygląda, ale nie sprawia wrażenia "pracującego".
    Bawić się dalej czy szukać nowego?
  • jakby był potrzebny świeży, to wiesz, gdzie szukać :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.