Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1323335373862

Komentarz

  • Ostatnio dodałam do chleba pieczonego na zakwasie trochę soczewicy czerwonej, zmielonej we młynku do zboża (w takim do kawy też na pewno można) - nikt nie zauwazył, na smak specjalnie nie wpłynęło, a udało się przemycić :)
  • Zrobiłam chleb bezglutenowy (gł. maka ryżowa i gryczana) na zakwasie. Nie urósł mi tak jak sie tego spodziewałam, ale daje się zjeść. Wygląda jak na blogu:


    http://www.olgasmile.com/chleb-litewski-bezglutenowy-na-zakwasie.html
  • Chleb wyszedł miękki z wyraźnymi dziurami równej wielkosci, wiglotny i zwarty miąższ. Skórka od góry twarda ale da się ją zjeść, z boku i od spodu miękka i sprężysta. W smaku trochę kwaśny
    mąż stwierdził że smaczny, córka " nie lubię tego chleba" :D
    mnie smakuje ! a jeszcze z domowej roboty masłem i wędliną niebo w gębie ;)
    zawkasu mam dwa słoiki w lodówce, w przyszły piątek będę znowu piekła, tylko muszę kupić mąkę żytnią, pewnie znowu was pomęczę :)

    Skatarzyna, Jadwiga, Aneczka08 - bardzo bardzo wam dziękuję za pomoc, rady, wskazówki i cierpliwość
    dzięki wam pierwszy raz w życiu upiekłam chleb na zakwasie i jestem z tego bardzo dumna !

    @};-

    (idę po kawałeczek :D )
  • Gratulacje! Corce zrob kajzerki na drozdzach
  • Dziś bratowa pojechała ode mnie z słoiczkiem zakwasu i instrukcją  chlebową :)
    Brawo uJa!
  • edytowano października 2014
    od ponad 2 lat kupujemy mąkę z gospodarstwa ekologicznego Piotra Hilara, z Mazur:

    http://www.eko-hillar.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=503

    mąka jest świeżo mielona z ziarna pochodzącego  certyfikowanych ekologicznych upraw,
    wysyłają kurierem

    polecamy
  • dziękuję za linki do mąki ;)
    faktycznie się opłaca
    bo w sklepach ponad 3 zł

    Jadwigo chleb jest prawie całkiem żytni razowy
    prawie bo jak go robiłam to się okazało że torebka mąki żytniej ma 900 gr, więc dosypałam te 100 g pszenicznej żeby był cały kg
    mi z mężem odpowiada, córka się musi przyzwyczaić ;)

    no zobaczymy, teraz na pewno będę eksperymentować z różnymi przepisami, chociaż u nas wszystkie piekarnie są tradycyjne bez chemii i konserwantów więc o dobry chleb łatwo
    głownie przyświeca nam idea rezygnacji z nadmiaru pszenicy, a zjadamy ją właściwie tylko w chlebie


  • uJa, nasze dzieci to aż śpiewają nowym bochenkom chleba z radości  :D i kłócą się o piętki. Jak dziewczyny wróciły z obozu, to jednym głosem wołały, że wszystko fajnie, ale za chlebem domowym sie stęskniły bardziej, niż za nami ;)
  • U nas też wszyscy uwielbijają domowy chleb pszenno-żytni na zakwasie, ale niestety musimy się od niego odzwyczajać przechodząc na chleb beglutenowy na zakwasie, który jest trudniejszy w pieczeniu - jak na razie, mam nadzieję.

    Po upieczeniu pierwszego bezglutenowego na zakwasie jedna córka odetchnęła, bo od roku pierwszy raz zjadła chleb, a druga po 4 miesiącach niejedzenia chleba.
  • Dobra, żytni piekę od dwóch lat, teraz poprawiłam troche recepturę i dostosowałam do upodobań moich dzieci - teraz jeden chleb znika tego samego dnia, a drugi chwilę później. ;)

    Kupiłam wiklinowe koszyki do wyrastania chleba pszennego i mam zamiar spróbować. Tylko dajcie mi przepis, który zawsze wychodzi, jest prosty i nie wymaga dwudniowych ceregieli, bo nie ze mną te numery Brunner. Jak już opanuję coś łatwego, to będę próbować ten dwu-trzy-ileśtam fazowy, ale nie mogę się zniechęcić na początek, bo nie zacznę.
    Zlitujcie się i podpowiedzcie jakiś przepis. :)

  • A, zakwas mam czysto żytni, ale to chyba nie problem?
  • Uff... słyszałaś tan huk? To kamień z serca mi spadł :D

    Ale jednak jakieś konkrety by mi się przydały... Do mąki 720 dodać trochę żytniej, czy nie? Daje się do tego drożdże, czy tylko zakwas? Jaką powinien mieć konsystencję wyrobiony chleb? Jak długo powinien wyrastać?
    I takie tam... ;)
  • @Uja a auchan tam gdzieś masz, bo tam najtańsza mąka żytnia 720 poniżej 2 zł a 2000 coś ok 2,4 chyba
  • W Tesco też jest 720 tanio, żurkowa się nazywa.
  • a wiesz, że raz tę żurkowi kupiłam i mi kompletnie nie wyszedł, wyglądał jak upieczony a w środku pływał, musiałam wywalić....... i się zraziłam
    więc wolę tej samej firmy ale w zielono żółtym opakowaniu a nie w pokmarańczowym
  • A nie macie piekarni gdzieś pod domem? Ja w piekarni kupuję prosto z worka 2,4 za kilo bez względu na to, jaka mąka - żytnie, razowe, kilka rodzajów pszennej, graham... Tylko orkisz jest zdecydowanie droższy.
  • O? zwykle z niej pieczemy, Tesco mamy najbliżej.
  • ale po się męczycie z mąką nie wiadomego pochodzenia - za 2,40 jest eko mąka w klasie mercedes
  • Bo po pierwsze primo, jak kupię mało, to koszty przesyłki są niewspółmierne do ceny, a jak kupię dużo, to mi się mole zalęgną, bo nie mam gdzie tego bezpiecznie przechowywać.
  • I z dużego worka to odmierzać trzeba, a tak to ino siup -raz kilo, dwa kilo ;)
  • No niech się która zlituje z tym przepisem, co?
    ;;)
  • też tak myśleliśmy .... ale szybko powstała spółka mączna, kupujemy po 30 kg które w mig rozchodzi się po kilku rodzinach
  • tata stwierdził że jak będę piec chleb to mi będzie mielił ziarno na mąkę ;)

    a poważnie do Achuan nie mam, Tesco jest ale malutkie
    a ja nosić nie lubię, więc zaraz sprawdzę jak to będzie wyglądało cenowo z przesyłką w zalinkowanych sklepach
  • @AniaD, zlituj się Ty nade mną, bo one tylko plotkują tutaj, zamiast się ze mną podzielić najprostszym przepisem na chleb pszenny... ;)
  • A, czyli to jest taki wlewany, do keksówek. A mi się zamarzył taki, który rośnie w koszyczku, czyli ciasto musi być bardziej zwarte, niż żytnie, żeby się nie wylewało, tylko zachowało formę chleba i dało się jako bochenek upiec w piekarniku już bez foremki.
    Może po prostu zrobię gęściejsze ciasto z Twojego przepisu i będzie dobrze?
    I ten czas rośnięcia mnie zdziwił - kilka godzin. Żytni rośnie mi 12 godzin. Więc chyba jutro rano dopiero zacznę, żeby pieczenie nie wypadło mi w środku nocy ;)

  • ja też już bym chciała upiec taki nie -foremkowy , tylko taki z koszyka
  • Poczekaj, jak upiekę pierwszy (jutro) i dam Ci znać jak wyszło, czy łatwe i czy się warto bawić. Moi chłopcy już mnie męczą dłuższy czas o taki chleb, więc rozumiesz, że MUSZĘ spróbować ;)
    Zobaczymy też, jak spisują się wiklinowe koszyczki...
  • @Cart, nie chce Cie zniechecac, ale mnie trafia  X( jak mam wyjąć chleb z koszyka.... Przykleja się pomimo warstwy mąki i w efekcie ślicznie rozjeżdża... Przepisu nie podaje, bo moze ja mam jakis trefny. Potem jemy placek pizzopodobny. Smaczny, ale wizualnie nie do przyjecia.....jako bochenek ;) Dobrze osyp ten koszyk!

  • kupiłam mąkę w Biedronce
    po 2,20 i pszenna i żytnia (razowe)
  • żytnia razowa jest w Biedronce????
    wow
    dzięki!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.