Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

bardziej i mniej banalne problemy kuchenne :)

13637394142148

Komentarz

  • Ciasto na karpatkę/ptysie

    Jak zrobić, żeby nie mieklo i nie było wilgotne od kremu? Myślałam, że sekret tkwi w dobrym wyoieczeniu, wyjmuje chrupiące, rumiane. Przekładam gęstym kremem budyniowym i po kilku minutach mam sflaczałe miękkie i mokre blaty... 
    Macie jakieś sprawdzone sposoby na to? Jak to robią w cukierniach że ptysie mają chrupiące ciasto?. Takie że aż się kruszy?
  • @Dorotak a jak robisz ciasto?
    Może temperatura za niska?
    Albo może krem ciepły dajesz (musi być wystudzony)?
    Albo może ciasto jest jeszcze ciepłe?(też musi być wystudzone)

    Robię zawsze z tego przepisu
    1 szklanka wody
    1/2 kostki masła lub margaryny
    1 szklanka mąki pszennej
    4 średniej wielkości jajka (mniejszych 5)
    Zaparzam mąkę z woda i tłuszczem aż będzie szkliste,zostawiam do ostygnięcia,wtedy wmiksowuję jajka-po jednym.Piekę w 200 stopniach 25-30 minut.
    Po upieczeniu jak ciasto ostygnie nakładam zimny krem.

    Podziękowali 1Dorotak
  • @Dorotak ja pieke karpatke z mojewypieki, ciasto jest bezbledne, wysuszone i chrupiace, nawet po przelozeniu i idzie to tak:

    1 szkl.wody
    150 g masla(3/4 kostki)
    1 szkl.maki pszennej
    5 jajek
    szczypta soli
    szczypta proszku do pieczenia( tak na koniec noza)

    Wode zagotowac z tluszczem. Garnek sciagnac z gazu i mieszajac energicznie( najlepiej drewniana lyzka) dodac make.
    Garnek postawic z powrotem na ogniu i gotowac na malym ogniu, ciagle mieszajac, ok 2-3 minuty. Ciasto ma byc jednolite i ladnie odchodzic od garnka. Nalezy pozostawic je na chwile do ostygniecia.
    Do lekko cieplego ( lub zimnego) ciasta wmiksowac po jednym jajku, szczypte soli i odrobine proszku do pieczenia.

    Jesli chodzi o pieczenie:
    Pieczemy w nagrzanym piekarniku, na zloty kolor. Calosciowy czas pieczenia 30 min. Pierwsze 15' tempka wysoka: 230-220. Ostatnie 15' w 180'C.

    Nic nie piszesz o kremie. Moze ten krem jest jakis nie teges i tak " moczy" to Twoje ciasto?
    Acha. Jeszcze jedno: wszelkie margaryny strasznie czuc w smaku. Tylko maslo.
    Podziękowali 1Dorotak
  • Macie jakieś superpatenty na wykorzystanie buraczków? Ostatnio pijemy dużo barszczu. Ten nam się nie znudzi nigdy, ale buraczki robię na 3-4 sposoby w kółko i coś nowego by się przydało wprowadzić. :)
    Podziękowali 1blaekie
  • podepnę się pod pytanie @Skatarzyna , bo sama mam ten problem
  • Przystawka z buraków na gorąco do obiadu.
  • ale jakoś inaczej niż klasyczne zasmażane?
  • Do słoików się zraziłam, jak mi któregoś sezonu popleśniało.
    Ale powiedz jak, to może zrobię tyle, że się w lodówce zmieści?
  • Cwikla z chrzanem i kminkiem.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Skatarzyna powiedział(a):
    ale jakoś inaczej niż klasyczne zasmażane?
    Nie wiem, czy pomogę-ale ja sie ostatnio zajadam : pieczywo z dobrą szynką konserwową, zamiast masła (nie używam) troszkę majonezu i odrobinka chrzanu, na to szynka, a na szynkę...buraczki utarkowane, na lekko słodko z odrobinę korzenną nutą.
    To buraczki słoikowe, ale śmiało można samemu zrobić z ugotowanych buraków
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Buraki doprawione jak do słoikow.
    Np.zamrożozic.
    I w ten dzień co mają być podane .
    Rozmrozić a potem podgrzać i na gorąco podawać.
    Jak kapustę modrą.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Pyszne są te buraki na gorąco.
    Zwłaszcza na zimne dni.
  • jukaa powiedział(a):
    Sałatka z czerwoną cebulą i kiszonymi ogórkami
    Sałatka z papryką i cebulą
    Cwikla

    to właśnie te, co robię najczęściej :)
  • Ja robilam dzieciom koktajle. Owoce rozne i do tego buraki i wszystko miksuje. Nawet niewarzywna Luska pila.
  • edytowano listopad 2017
    Pokroić cebulę w kostkę i podsmażyć na maśle,  na to grubo stare  ugotowane lub upieczone buraki i doprawić jak się lubi
    Ja czasem nic nie dodaję a czasem cukier i trochę soku z cytryny
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Ugotowane lub upieczone buraki w kostkę, do tego jabłka w kostkę, dobry olej, posolić, popieprzyć, zakwasić i dużo natki pietruszki.

    Ostatnio kroję buraki surowe w plastry, układam w żeliwnym półmisku, solę, pieprzę, polewam olejem i dorzucam trochę ziół- najczęściej rozmarn, bo jeszcze się ostał w ogrodzie ;) Smaczne.
  • Jak sie robi czerwoną kapuste na cieplo?
  • mamlu powiedział(a):
    Posiadacie jakiś sprawdzony przepis na blok czekoladowy? Wiem, że to mało zdrowy deser, ale tak mnie naszło, że nie wytrzymam! Już wolę zrobić sama niż kupić gotowca. 
    1/2 masła (100g) +
    1/3szklanki wody +
    4-5 łyżek kakao +
    1/2 szklanki cukru
    To wszystko zagotować i ostudzić.
    Do ostudzonej masy dodać :
    2 i 1/2 szklanki mleka w proszku
    3 paczki pokruszonych herbatników typu petit beurre (te 50gramowe)
    ulubione bakalie (jeśli bez bakalii to dodatkową paczkę ciastek).
    Wymieszać,przełożyć do foremki.
    I najtrudniejsze-odstawić w chłodne miejsce na 12 godzin.


    uJa powiedział(a):
    Jak sie robi czerwoną kapuste na cieplo?
    Najprościej tj. kapusta do gara,razem z cebulą i ok.szklanką wody wody.
    Poddusić tak z 15 minut pod przykryciem,dodać kwaśne jabłko,ze dwie łyżki rodzynek,łyżkę masła.
    Poddusić jeszcze 10-15 minut,na koniec dodać 2 łyżki kwasu (octu/soku z cytryny).Doprawić solą do smaku.
  • @bea nie wiem czemu ja tam we wpisie jestem ale akurat w sb robilam platki 400g +200 g orzechow suszonyxh śliwek daktyli rodzynek +1 jablko zmiksowalqm wszystko dalam na blache piekłam 20 minut dobre bylo
  • Bea powiedział(a):
    @uJa a maluchy jadły? Mam owsiane bezglutenowe. Dobre byłyby do śniadania "na wynos" tylko Tesia wybredna bardzo
    Proponuję przetestować w warunkach domowych,bo na nieprzyzwyczajonych,większa ilość błonnika może zadziałać lekko przeczyszczająco.Mąż raz do pracy zaniósł to koledzy najpierw mlaskali po jakimś czasie jeden po drugim lecieli do toalety.
    Ale potem znów pytali kiedy te "zdrowe" ciastka przyniesie :D
  • kasha powiedział(a):
    Bea powiedział(a):
    @uJa a maluchy jadły? Mam owsiane bezglutenowe. Dobre byłyby do śniadania "na wynos" tylko Tesia wybredna bardzo
    Proponuję przetestować w warunkach domowych,bo na nieprzyzwyczajonych,większa ilość błonnika może zadziałać lekko przeczyszczająco.Mąż raz do pracy zaniósł to koledzy najpierw mlaskali po jakimś czasie jeden po drugim lecieli do toalety.
    Ale potem znów pytali kiedy te "zdrowe" ciastka przyniesie :D
    Ooo nieee :D Tak jak w tym kawale: gosc zamowil w eleganckiej restauracji jakas elegancka zupe krem z buraka, nazwa byla po francusku, nawet nie wiedzial za bardzo co zamawia... No zjadl. Podchodzi kelner, pyta z troska: jak panu smakowalo? A facet wypala: du.. nie urywa! A kelner na to: dajmy jej czas.
    Podziękowali 3hipolit Katia kasha
  • Przygotowuję przyjęcie rodzinne (drugie w krótkim czasie) i chciałabym poprosić Was o przepisy na pyszne :) dania jednogarnkowe!
  • obiadowe oczywiście :)
  • O tych czasach to do glowy przychodzi mi pyszny goracy bigosik, z kawalkiem wieprzka, garscia wedzonych sliwek, lampka czerwonego wina, suszonymi grzybkami.
    Podziękowali 1kasha
  • edytowano listopad 2017
    .
  • @Rejczel bigosik robi teściowa na kolacje :)
  • @ola_g a zapodaj przepis... Proszę
  • @ola_g też poproszę przepis :)
  • @Elunia czy gęsta ta zupa? jak tak to też proszę o przepis :)
  • @awia a z cieciorki zjedzą?  Jak tak to ja mam smaczne danie obiadowe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.