Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pytanie medyczne

1353638404178

Komentarz

  • Wiem (z autopsji), dlatego tak od lat uważam.

    Może u zwierząt jest inaczej?  :-/

     

    BTW, a nie-honorowym na czczo?  :-?

  • Nie wiem - nigdy nie byłam nie-honorowym ;-)
    A serio - w Pl mało jest takich nie-honorowych krwiodawców. To chyba dotyczy tylko posiadaczy bardzo rzadkich grup krwi z różnymi osobliwymi antygenami. Nie sądzę, żeby ich koniecznie chcieli pognębić zmuszając do bycia na czczo przed oddaniem krwi. Jak krwiodawca jest na czczo, to zwiększa ryzyko, że przy oddawaniu krwi zasłabnie. Dlatego każą po śniadaniu przychodzić, żeby uniknąć problemów z cuceniem delikwenta.
  • edytowano lipca 2014

    Mnie się robi słabo tak z pół godziny po, więc zabieram książkę ;)

     

  • zrobiłam dzis badanie ogolne moczu (jestem w 10 tygodniu ciazy) i wyniki nie sa idealne

    Barwa żółta 
    Przejrzystość przejrzysty
    PH 7,0                     5,0 — 7,5
    Ciężar właściwy 1,018         1,005 — 1,030
    Białko nieobecne                  nieobecne
    Glukoza (L43) nieobecna        nieobecna
    Urobilinogen w normie               < 1,0
    Bilirubina nieobecna                nieobecna
    Ciała ketonowe nieobecne
    Leukocyty umiarkowanie           nieobecne
    Azotyny obecne                     nieobecne
    Krew ślad                              nieobecna
    Mikroskopowy osad moczu 
    Nabłonki płaskie nieliczne w.p.w.    pojedyncze wpw
    Leukocyty - liczba (C30) 5-10 w.p.w. 0-3 w.p.w.
    Erytrocyty 0-2 w.p.w.
    Bakterie liczne w.p.w.                    nieobecne

    czy dobrze rozumuję, że wyniki świadczą o niezbyt mocnym stanie zapalnym? 
    jak rozumiem posiew jest wskazany, ale czy poza żurawiną mogę się czymś już wspomóc? jest szansa na wyleczenie tego bez antybiotyku?
    @Katarzyna mogłabyś się wypowiedzieć?


  • @Megan - sugerowałabym natychmiastowe odstawienie cukru i słodkich owoców, niesłodzony sok z żurawiny (żuravital) i dużo wody. Do jedzenia najlepiej warzywa. Posiew też przałoby się szybko zrobić, żeby wiedzieć, co tam rośnie, na wypadek, gdyby domowe metody zawiodły.
  • @Katarzyna jest cień sżansy, że domowe sposoby zwalczą to zakażenie? Bo jak rozumiem wyniki wskazują na zakażenie?
  • U mnie zawsze wystarczały domowe sposoby, więc szansa jest. Jeśli nie czujesz żadnych objawów, to może warto poczekać choć na wyniki posiewu, żeby nie strzelać antybolami w ciemno.
  • Do morfologii trzeba być na czczo, jeśli zależy nam na precyzyjnym określeniu ilości białych krwinek. Po zjedzeniu posiłku ilość leukocytów wzrasta. Tak samo w stresie. Zatem nie można się kłócić pod gabinetem pobrań, bo zarówno białe krwinki, jak i glukoza będą zawyżone;))
  • Mam pytanie odnośnie witamin. Czy wit. D i B 12 przechodzą do mleka? Mam spore niedobory i muszę uzupełniać (wit D 5000 j, B12 1000j), córka również niedobory wit. B12 i niska ferrytynę, lekarka kazała B12 uzupełniać dowolnym preparatem, zastrzyków nie zaleciła- że to ostateczność, dodatkowo małej też przepisała wit. D w kropelkach (dotychczas dawałam tran) i spirulinę (sama piję floradix). I boję się żeby nie przedawkować córce witamin skoro jeszcze sama dużo cyca. Dodam ze córka ma spora niedowagę i jesteśmy pod obserwacją. Niby się wagą nie przejmowałam, ale to kolejny pediatra , który straszył nas że jak waga tak będzie "spadać"  na wykresach (już jest poza siatkami), to w niedługim czasie dziecko mi się rozchoruje poważnie (nie dopytałam na co....). Poza tym nie znam nikogo kto ma takie małe dziecko w tym wieku...młoda ma 25 miesięcy 9,08 kg waży, wzrost na stojąco 83 cm (na leżąco 87 cm - tak u lekarza mierzą), obwód główki 46,5 cm -tendencja spadkowa coś koło 3 a 15 centyla teraz). Odżywiamy się w miarę zdrowo -głownie produkty nieprzetworzone, bez cukru, prawie wszystko robię sama (chleby, dżemy,ciasta), na śniadanie zawsze kasze są, jemy warzywa, owoce, orzechy. ostatnio wprowadziłam córce żółtko jaja i sporadycznie masło (wcześniej miała alergię ,ale  z niej wyrasta)...
  • @Hanq - B12 i D przechodzą do mleka. Jak masz bardzo niską B12 to suplementacja doustna może być nieskuteczna. Warto najpierw podbić poziom zastrzykami. Nie zgadzam się, że to ostateczność.
    Nie obawiałabym się przedawkowania ani wit. D ani B12.
  • edytowano lipca 2014
    Przy zapaleniu pęcherza piję drożdże (zagotować w rondelku szklankę wody, do tego 1/3 do 1/2 kostki pokruszonych drożdży - "żywych", z suszonymi nie próbowałam - krótko pogotować, przestudzić, wypić, można powtarzać:).

    Do tego termofor ewent. butelka z ciepłą wodą.

    Oprócz z soku z żurawiny można spróbować z tabletkami (Żurawit).

    EDIT: dodam, że te drożdże bardzo pomagają, objawy zmniejszają się lub całkiem znikają już po pierwszej porcji. Nawet jeśli nie leczą, to przynoszą dużą ulgę.

  • Dostałam Loratadynę na infekcję gardła (lekarz podejrzewał podłoże alergiczne), ale nie wiem, jak długo mam to brać - dopóki mam objawy czy do końca opakowania? Brałam sześć dni, wczoraj zapomniałam, zastanawiam się, czy brać jeszcze.
  • edytowano lipca 2014
    @Katarzyna ja mam nisko B12 226 (norma 187-883)
                                        Ferrytyna 10,14 (norma 4,63-204)
                                        kwas foliowy 4,6 (norma 3,5-20,5)
                                        wit D 15 *norma (30-80)

    natomiast córeczka B12 169 (norma187-883)
                                  Ferrytyna 17,04  (norma 4,63-204)
    Wit. D jej nie robiłam, a szkoda. Pytałam się o zastrzyki dla małej a pediatra raczej nie polecała bo bolesne dla dziecka to raz a dwa że jakby jakieś objawy neurologiczne dopiero były to się stosuje. Za dwa miesiące mamy iść do kontroli. Czyli mogę spokojnie małej podawać te suplementy bez obawy o przedawkowanie?
  • A odnośnie niedowagi małej -pediatra sugeruje podawać posiłki bardziej skoncentrowane skoro je niewiele i zwiększyć ilość kalorii - zostawiła mi tu wolną rękę jak i co dawać. Sama mówiła żeby więcej słodkiego np. (suszone owoce, miód itp.) dawać ale i tak jej więcej nie wcisnę niż je teraz. Troszkę więcej tłuszczu (oliwy) daje do posiłków ale zbytnio nie mam pomysłów co jeszcze zrobić. Czy rzeczywiście jakieś choroby grożą je na dłuższą metę w związku z tą niedowagą?
  • Pigwa, loratydyna skuteczna, ale mnie po niej bolała głowa. I senność, Ale senność nienaturalna u mnie to po wszystkich tych antyalergicznych...
    Dajesz radę?
  • Moj siedmiolatek siedzi i placze ze mu smutno i nic nie chce robic bo mu smutno 
    to normalne czy moze objaw ze jakas choroba go bierze ?
  • edytowano lipca 2014
    @AgaMaria, lekarka kazała mi brać na noc, więc senność nie przeszkadza, głowa jakoś mnie nie boli. Nie wiem tylko, czy jest sens brać - bo ja raczej nie mam alergii...



  • @Hanq
    młoda m niedobory, bo Ty masz niedobory

    według mnie koniecznie powinnaś dostać B12 w zastrzykach, bez B12 nie ma szans na uzupełnienie niedoborów żelaza

    młodej się polepszy jak będzie miała lepsze wyniki B12
  • @Hanq
    Mam syna 13 miesięcznego który przez wiele miesięcy trzymał się około 10 centyla. Teraz podtuczyłam go i jest tuż pod 50 centylem.
    Do różnych potraw na słodko (jaglanka, ryż, owsianka z owocami) wprowadziłam masło klarowane i tłuszcz kokosowy ekologiczny. Zwiększa to wydatnie kaloryczność posiłków. Tłuszcz kokosowy ma wspaniały aromat dzięki któremu danie wydaje się słodsze niż jest. Mozna kupic przez internet ale ostatnio zauważyłam w InterMarche na stoisku ekologicznym 200 ml w niskim słoiku po 17 zł. Dla dziecka wystarczy na długo.
    Wiele dań zbożowych wzmacniam ekologicznym żółtkiem (od gospodarza lub z Lidla)
    Wydaje mi się, że najszybciej dziecko utuczyć na zbożach.
    Do zupek oliwa z oliwek lub do letniego dania olej lniany budwingowy.

    Najgorsze jest u nas to, że podawałam młodemu zbyt długo papki. I mam papkożercę który ma odruch wymiotny jak tylko poczuje jakąś grudę
  • Robiłam córce testy alergiczne Ige -zależne pokarmowe na 20 alergenów z krwi. Reakcje wyszły bardzo słabe bo 1 (w skali od 1 do 6) na mleko, jaja, mąkę pszenną i żytnią, pomidory, morele, drożdże, ryż, soję, orzech ziemny i laskowy, kiwi, marchew. Pszenicy młoda nie je, chleb piekę żytni lub żytnio-orkiszowy za zakwasie. Problemów brzuszkowych nie ma żadnych, regularnie raczej się wypróżnia 2-3 razy dziennie. Co pół roku odrobaczam. Prawie w ogóle nie choruje( a jak już to coś lekkiego). jako niemowlak silniej reagowała na nabiał i jaja jak zjadłam (zmiany skórne, wymioty, ulewania, brzydkie kupki). Jak trzymałam dietę to spokój. Dwa razy byłyśmy na diecie 3-bez -raz 6 tyg, a raz 3 miesiące- jakby delikatnie lepiej  wtedy przybierała na wadze, ale nie wiem czy to nie zbieg okoliczności.
  • Stolec 2-3 razy dziennie wydaje mi się zbyt często. A jaka konsystencja?
  • edytowano lipca 2014
    Stolec zwarty, bardzo rzadko miewa zatwardzenia.Dosyć duże kupki. Czasami widać troche niestrawionych resztek. Ale ja nic nie miksuje jej. Je to co my. Tylko ma dopiero 11 ząbków i nie zawsze dokładnie gryzie.
  • edytowano lipca 2014

    Obsypuje mnie wysypka (albo coś mnie gryzie ;) ). Małe, czerwone, dość wypukłe. Swędzą. Jedną rozdrapałam przez sen. Żadnych nowych kosmetyków czy leków, żadnego jedzenia. A, i dolega mi głowa - boli i mam zawroty. I b. mi słabo.

    Ciekawe sugestie przyjmę z wdzięcznością :)

  • Hanq posłuchaj wykładu o B12 z wątku o tym tytule, brak u dzieckaB12 może się bardzo źle skończyć. Ja bym wprowadziła więcej jakiegoś mięsa, królika polecam, zupki na króliku są bardzo smaczne, ja mroże pokrojone kawałki i po trochu gotuję różne zupki.
  • @Katia - objawowo można Fenistil w kroplach. Jeśli to wygląda na ugryzienia, to sprawdź, czy Ci się nie sprowadziły pluskwy. Ich w dzień nie widać, bo się chowają pod obrazami i pod tapicerką, a w nocy wyłażą i kąsają. Wyglądają tak:
    image
    Mają ok. 0,5 cm długości.
  • niegojąca sie rana na piszczeli, czym ją potraktować?
    długo nie gojąca
  • Posiew zrobić na początek z tego, co się z tej rany sączy.
  • Nie mam doświadczenia w ugryzieniach takich małych stworków. ;)

    Też pomyślałam o pluskwach w pierwszej chwili, bo te kropki pojawiły się po nocy. Ale mam wątpliwości. Z tego, co pamiętam, lubią stare meble itd.  :-??

  • Najłatwiej przynieść nabywając używany mebel tapicerowany. Ale czasem pojawiają się zupełnie nie wiadomo skąd. Warto sprawdzić, czy u Ciebie nie zamieszkały.
  • Przyjrzałam im  się bliżej (acz z trudem, bo są w niewygodnych miejscach) - raczej "pokrzywkowe". Tylko dziwię się, że czerwone, normalnie mam blade.

    Ale dzięki za radę :)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.