Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1144145147149150193

Komentarz

  • A gdybyś w tych donicach tawułę japońską posadziła? Sporo jest ładnych odmian o niewielkich rozmiarach - np. Golden Princess, Little Princess, Goldmound?

    Jeśli wsadzisz lawendę do gruntu i nie będziesz jej okrywać, to cięłabym wiosną dopiero - ze względu na zwiększone ryzyko przemarznięcia świeżo pociętych pędów.
  • annabe powiedział(a):
    @Hania a jeśli chce przesadzić derenia białego i budleje ? Przesadzić to nawet za duże słowo...przesunąć o pół metra. Muszę bo ogromnie mi się rozrosły po jednym roku a zostawiłam sobie kawałek pusty żeby coś dosadzić i nie ma sensu- te przesunę na środek. Dopiero jak liście zgubią??
    Przepraszam, dopiero dziś zauważyłam, że mi telefon nie wysłał odpowiedzi dla Ciebie.
    Do samego opadnięcia liści bym nie czekała - derenie potrafią mieć je na krzewach nawet w grudniu. Myślę, że w pierwszej połowie października możesz przesadzać te krzewy. Tylko po przesadzeniu przytnij je - nawet do wysokości 40-50 cm.
    Podziękowali 1annabe
  • Na wiosnę rozsadzilam zurawki i rosną w doniczkach na parapetach (zewnętrznych) jak je przezimowac?  Wkopac do ziemi?  Okryć? 
  • Najlepiej wsadzić w ziemię. Jeśli chcesz je mieć w doniczkach w przyszłym roku, to możesz wkopać z doniczkami.
    Podziękowali 2uJa balum
  • Może doradzicie. Chcialabym wysiać trawę we wrześniu, ale po wyrowniu terenu okazało się, że jest mnóstwo kamieni bo ziemia była z okolic torowiska. Mam do położenia na wierzch jeszcze 5 do 10 cm humusu.
    Zastanawiam się czy kamienie zostawić czy wybrać. Wszystkiego się nie da. Już wydawalo mi się że część pola wyczyściłam, ale spadł deszcz i odmył następne. Boję się ze to trochę Syzyfowa praca. 
    I pytanie do doświadczonych, czy jest szansa, że po przykryciu humusem i wysianiu trawy zrobi się darń wystarczajaca aby móc wjechać kosiarką? Czy byście wybierali te kamienie czy zostawili. Mogę zrobić fotkę jak to mniej więcej wygląda.
  • I jeszcze jedno pytanie do osób które mają  drzewo orzecha włoskiego, czy może macie jakąś dziko rosnącą "odnożkę" do podzielenia się? ;)  
  • .
    Podziękowali 1madzikg
  • grabić, usuwać chwasty, grabić, wałować, grabić...
    Podziękowali 1madzikg
  • @ola_g czy myślisz że będą wychodziły nawet jak dam 10cm dodatkowej ładnej ziemi?
  • edytowano września 2017
    @Skatarzyna nie odbieraj mi nadziei  :s
    To jest duzy teren kilkanaście wywrotek. Twgo przez kilka lat nie uda mi się zrobić.

    A może są jakieś maszyny co kamienie zbierają? ;)

    e:błąd
  • Takiej kamienistej jest około 10 arów. 
    Dzieci pomagają, ale szybko się nudzą, pomogą z godzinę może. Mąż ogrodzenie robi więc nie mogę go oderwać i zostaję tylko ja z młodą na rękach. A to już połowa września.
    Myślałam o glebogryzarce ale sąsiedzi mówią że przy tej ilości kamieni to niebezpieczne bo będą latały w powietrzu. 
    Wszystko miało być inaczej ale na miesiąc musieliśmy wyjechać i teraz trochę czasu zabrakło na wszystko. 
    Od kilku dni czekamy na firmę, która ma wycenić pracę, ale coś zapracowani i nie dojeżdżają. 
  • A musicie na całej tej powierzchni trawnik? trawnik, to trudny kawałek chleba, mnie nasz strasznie wkurzał i okrawamy do minimum, na wiosnę kolejne kawałki zlikwiduję.
    Podziękowali 1monika5
  • To tylko z tylu i boku domu. Z czasem pojawi sie roślinność w wiekszym wymiarze ale na razie wolalabym wszystko zrobić na gotowo bo wtedy latwiej się planuje. 
    Mam oddzielony teren na ogrodek i sad rosną już drzewa), oczywiście tam gdzie będzie polbruk to trawnika nie robię. 
    Wczesniej mieliśmy w miarę ogarnietą koszoną trawę polną, ale chcieliśmy zrobić lepiej, nieco wyrównać i teraz mamy :-) 
    Oczami wyobraźni widzę tą piękną zieloną trawkę i drewniany domek do zabawy dla dzieci :-)  

    A może jakiś mały zlocik u Matki Bożej Gietrzwaldzkiej połączony z ogniskiem i zbieraniem kamieni u mnie  ;)

    Podziękowali 1madzikg
  • edytowano września 2017
    Ta siatka na krety to chyba byłby nie głupi pomysł. Co prawda kosztowo nieco wychodzi ale skoro i tak braliśmy pod uwagę firmę to jedno w drugie by weszło kosztowo a i z kretami byłby spokój i szybciej byśmy sprawę ogarneli.
    Dzięki. 

    Za wszystkie podpowiedzi bardzo dziekuję.

    e: literówka
  • @Elunia u nas się tyle chwastów z okolicy rozsiewa, że nie myślę o idealnej trawie, ma służyć dzieciom do zabawy i być koszona. Tylko tyle. 
  • Dzisiaj siadamy do planowania. Może parę metrów na lasek brzozowy urwiemy ;-) 

    Mam jeszcze jedno pytanie. Pod ogrodzeniem posadzone mamy cyprysiki. Siedzą tam już kilka lat. Po podniesieniu terenu niektore z nich musimy obsypać. Kilka nawet 40 cm. Czy cyprysiki wytrzymują taką ingerencję? Czy lepiej dosypywać co jakiś czas dodatkową porcję ziemi a nie od razu całość? Czy moge obciąć dolne gałązki przed zasypaniem? Czy powstałe rany powinnam czymś posmarować-wapno, wegiel? 
  • na cyprysikach się nie znam, ale większość roślin nie przeżyłaby takiego zabiegu, raczej wykopać i podsadzić wyżej, chyba?
  • laski brzozowe są urocze! ma mamuy mniej terenu, to posadziłam brzozy rosnące mniejsze niż dziko rosnące i ni mogą się doczekać, by urosły. Droższe, więc nie mogłam sobie pozwolić na takie, które byłoby od razu widać...
    Podziękowali 1kika0
  • Potrzebuje porady.
    Chodzi o kwiaty zwane trąbami anielskimi. Czy łatwo je przezimowac?
    Znajoma ma do oddania dwie dwumetrowe rosliny. Bardzo by mi pasowały na moją werande. Tylko czy przezyją zimę?
    Musze szybko zdecydowac.
    Poradzcie!
  • I czy mozna je trzymac wewnatrz domu skoro to toksyczne rosliny?
  • Moje przetrzymuję w piwnicy. Mam od kilku lat, co jakiś czas odmładzam ze szczepek.Wiadomo, że zimy polskiej nie przetrzymują bezboleśnie, ale odmładzają sie bez większych problemów.
  • Tu są łagodniejsze zimy. Bez sniegu. A ja mam przeszkloną ogrzewaną zimą werande.
    Ale nie mam pojecia o tych kwiatach. Poza tym, ze mi sie bardzo podobają :)
  • Chyba byłyby zadowolone z takich warunków. Moja piwnica jest ciemna, gubią liście i dlatego podlewam tylko symbolicznie, Ty musiałabyś inaczej. A toksyczne są w przypadku zjedzenia, a tego chyba nie planujecie. Mycie rąk to oczywistość.
    To są bardzo łakome rośliny.
  • Jak przezimowac pelargonie? Mam bardzo ladne w skrzynkach i chcialabym je zostawic na przyszly rok, wiem, ze sie da. Mam do dyspozycji wszystkie opcje pomieszczen: cieplo i jasno, cieplo i ciemno, ciemno i chlodno i jasno i chlodno tez. Doradzicie?
  • P.S. A begonie? Da sie w ogole?
  •  Pelargonie - fajnie, jak się ma chłodną klatkę schodową. Pilnujemy podlewania, by nie było za mocno i nie zalać roślin. Pelargonie potrzebuje światła. Sadzonkujemy w lutym. Jeśli jest mało miejsca, to można jeszcze teraz próbować robić sadzonki i je potem trzymać na parapecie w mieszkaniu. Datura - jeśli ma zimować w ogrzewanym pomieszczeniu, to przed wstawieniem dobrze byłoby ją spryskać na szkodniki. Datury łatwo łapią np. mączliki. Wg mnie najlepsze jest chłodne miejsce i skąpe podlewanie. Datura, by była w sezonie piękna, potrzebuje dużo wody i nawożenia co drugi dzień. To bardzo żarłoczna roślina. Begonie - bulwiaste? Jak bulwiaste, bo uwaga na przymrozki. Wcześniej trzeba odciąć pędy, bulwy wyjąć z ziemi i podsuszyć. Trzymać w chłodzie przykryte. Ja przez lata trzymałam w piwnicy nieogrzewanej, gdzie były ziemniaki. Zawsze były w dużym pojemniku, starannie owinięte w materiał. Nigdy mi nic nie zgniło.
    Podziękowali 1Marcelina
  • Przytargałam te rośliny. Wieeelkie są. Jedna osoba takiej nie poradzi. Na razie stoją na zewnątrz. Musze zastanowic sie co z nimi zrobic. I poczytac o nich...
    Kiedys wieki temu mialam taką roslinę. Ale rosła w liście i nigdy mi nie zakwitła.
  • A jakie kolory?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.