Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1161162164166167193

Komentarz

  • U nas zrobiło się już prawie lato. Wszystko kwitnie w koło jak w piosence Skaldów.
  • Cudowne te rabaty! A ja właśnie od dwóch tygodni intensywnie swoje rabaty projektuję i się zdecydować nie mogę, co sadzić... Mam tyle w głowie pomysłów, że mi ten mój ogród za mały się wydaje ;)
    Podziękowali 1MartaB
  • A jak dlugo mozna uprawiac zurawine w doniczce?
  • To teraz powiedz co masz na tych rabatach oprócz irysów! 
    Podziękowali 1MartaB
  • Piękne te rabaty :) moje irysy dopiero pączki malutkie mają, ale to pewnie wina podmokłego terenu.
    Też jestem ciekawa co oprócz irysów tam rośnie.
    Podziękowali 1MartaB
  • Jak zacznę czodzic to Cię odwiedzę @MartaB, żeby na własne oczy zobaczyć to co na zdjęciach mnie oczarowało :)
    Podziękowali 1MartaB
  • Nie ma doświadczeń w takim połączeniu ;) Jedynie z doświadczenia wiem, że porzeczka nie lubi suszy i cienia ;)
  • @MartaB , jak Ty to robisz z maluchem przy piersi?
  • Gosia5 powiedział(a):
    @MartaB , jak Ty to robisz z maluchem przy piersi?
    Właśnie w tym roku niewiele robię... dopiero mam zamiar. Ale ogród jest już na tyle duży że sam sobie świetnie radzi. Potrzebuje pielenia na wiosnę,a potem rośliny ozdobne wszystko zarastają. A do sadzenia i przekopywania potrzebny jest mi Paweł. ☺️ Dzięki Bogu to też jego hobby więc pracuje w ogrodzie z radością.
    Podziękowali 3edytam Gosia5 Małgorzata32
  • edytam powiedział(a):
    Piękne te rabaty :) moje irysy dopiero pączki malutkie mają, ale to pewnie wina podmokłego terenu.
    Też jestem ciekawa co oprócz irysów tam rośnie.
    Oprócz irysów: firletka poszarpana, lilie, liliowce, dziurawiec, przegorzan, eszolcja, goździk brodaty,żurawki, hortensja, tulipany i żonkile,irysy japońskie,i co się samo zasieje a nam się spodoba to zostaje ☺️
    Podziękowali 3edytam Agax4 annabe
  • Acha,jest jeszcze Weigela, wilczomlecz,kalina,sosna świerk dereń...
    To na tej rabacie,a w ogrodzie w ogóle sporo więcej. Zapraszamy chętnych do odwiedzenia ☺️
    Podziękowali 2edytam Agax4
  • Wstyd. Połowy wymienionych przez Ciebie nazw nigdy nie słyszałam. Ale tak sobie myślę, że zanim założę rabatki u siebie warto by było pooglądać u innych :)

  • Chciałabym zrobić rabate na działce, mam w tej części trzy małe jodły , myślałam o obsadzeniu ich wkoło kolorowym wrzosem.  Czy to dobre połączenie ,czy wrzos się ciężko pielęgnuje, szczerze przyznam że nie mam ręki do kwiatów. 
  • Kompozycyjnie jodły+ wrzosy super :) Ale wrzosy są wymagające  - nie lubią gliniastej ziemi, cienia, nadmierniej wilgoci, ale kompletnej suszy i piachu też nie, potrzebują kwaśnego podłoża. Zdarza im się przemarzać, więc trzeba je na zimę okrywać. Żeby ładnie kwitły, trzeba je co roku wiosną przycinać. I powszechnie dostępne w sprzedaży odmiany wrzosów są też dość wrażliwe na choroby - szczególnie w wilgotne lata. Wrzosowiska są piękne, ale trzeba się liczyć z tym, że trzeba im poświęcić sporo uwagi. Albo mieć sporo szczęścia, że akurat się trafi ze stanowiskiem i odmianami ;)
    Podziękowali 1Kika39
  • Ten kąt jest dobrze nasłoneczniony, może aż za bardzo . Ziemia tam jest marna dużo korzeni, kamyczków drobnych ktoś wcześniej musiał mieć tam jakieś drzewka lub krzewy albo skalnik. Co innego @Hania możesz polecić  do tych jodeł, żeby nie było trudne w utrzymaniu pielęgnacji. A jeśli zdecyduje się na wrzos to można teraz to sadzić czy już za późno. 
  • Bea powiedział(a):
    Zawsze możesz częściowo ziemię wymienić
    Pod wrzosy i tak trzeba częściowo wymienić na kwaśny torf.

    @Kika39 - możesz np. sobie kompozycję z płożących jałowców zrobić. Marną ziemię i spore słońce zniosą bez problemu. Masz do wyboru jałowce o niebieskich, zielonych i żółtych igłach - jedne zupełnie płożące, inne mogą mieć bardziej wzniesiony pokrój. Do tego jeszcze np. berberysy o czerwonych liściach i kulistym pokroju ('Atropurpurea Nana') lub wzniesionym pokroju ('Red Pillar', 'Helmond Pillar'), czy zielone (Erecta, Green Carpet). I będzie kolorowo i ciekawie, a bez większych zabiegów pielęgnacyjnych :)
    Podziękowali 1Kika39
  • katarzynamarta powiedział(a):
    Nienawidzę jałowców odkąd odkryłam w nich siedlisko kleszczy 
    Ja nie mam u siebie żadnego jałowca (osobiście też za nimi nie przepadam), a kleszcze kilka razy w ogrodzie łapaliśmy - np. w truskawkach...
  • Spodobały mi się te berberys są piękne:) Przypominają trochę wrzos ale mniej z nimi zachodu Dziękuję @Hania .
  • Elunia powiedział(a):
    Chcę wyrugować chwasty i powiększyć warzywnik. Na tej ziemi jest taki niby trawnik, to znaczy sieje się sam i czasami przelecimy to kosiarką. Przykryłam tę część taka plandeką do przyczepy i starym namiotem. Myślicie, że to wystarczy i po tygodniu można już zgrabić i przelecieć glebogryzarką, czy trzymać dłużej albo jakieś inne metody? Trochę mi się spieszy, bo okazało się, że nie mam miejsca na dynie.

    Takim czymś przykryłam
    Plandeka 3X5 1 szt

    Pod dynie powinno wystarczyć. Ja bym dodatkowo okryła agrotkaniną pomiędzy dyniami na cały sezon (już po glebogryzarce). Dynie sobie poradzą (nawet będą miały lepiej -cieplej w korzeń), a Ty będziesz miała z głowy pieleniem, bo nie łudźmy się, trawa będzie odrastać jak nie będzie przykryta.
  • Wanda powiedział(a):
    Hania, a jakie wrzosce polecasz? Chce miedzy rododendrony wsadzic. Ziemia kwasna, polcien, podlewanie 
    Ale masz na myśli dokładnie wrzośce - te kwitnące wiosną, tak? Bo czym innym są wrzosy, które kwitną jesienią, a czym innym wrzośce, które kwitną wiosną. I tak jak wrzosy muszą mieć pełne słońce, tak wrzośce sobie spokojnie w półcieniu poradzą. I są raczej bardziej odporne na choroby niż wrzosy, choć ponoć gorzej zimują, gdy nie ma śniegu. Mało miałam z nimi do czynienia, więc konkretnych odmian nie polecę - najbardziej znane to 'Rubinteppich' i 'Snow Queen'.
  • A jeszcze zapytam o inną rzecz. Na działce jest nierówny teren myślałam stopniowo wozić ziemię i później sadzic trawę. Może tak być czy najpierw trzeba będzie przekopac wszystko 
  • Mam dwa pytania, bo jestem, nomen omen, zielona w temacie. 1. Czym ściółkować rośliny zasadolubne? Na opakowaniu kory mam napisane, ze świetnie zakwasza glebę, a to chyba efekt niepożądany? 2. Takie białe kulki na tujach mi sie pojawily, mniejsze od groszku, przyklejone do igiel. Odklejac? Spryskać czymś? Nie przejmować sie?
  • edytowano maja 2018
    A propos agrowłóknin. Czy zawsze w parze zaraz są  mrówki pod włókniną ? :o W kilku miejscach mam położoną i zawsze natychmiast mam pod nia mrowisko! Odnoszę wrażenie, że te okrywy bardzo im odpowiadają.... Czy powinnam jakos przeganiać mrówki/zdejmowac włókninę, bo nie wiem, czy te korytarze szkodzą roslinom, czy nie... Pielenie np. jest baaardzo utrudnione ....każdy ruch koło rośliny prowokuje mrówczy alarm :/
  • Ja jak przypadkowo znajdę takie mrówki to sypie im truciznę  >:)
    Podziękowali 1balum
  • @annabe, ale przy roślinach jadalnych to ta trucizna chyba nie bardzo, prawda?
  • Jabłoń mam całą w takich kokonach jakbypajeczynach. To mszyce? Jeszcze tego mospilan nie mam
  • MAFJa powiedział(a):
    Jabłoń mam całą w takich kokonach jakbypajeczynach. To mszyce? Jeszcze tego mospilan nie mam
    Nie, namiotniki jabłoniowe. Od kilku lat coraz więcej tego paskudztwa wszędzie ;) Teraz za późno już na zwalczanie, trzeba pamiętać o oprysku wiosną tuż przed kwitnieniem jabłoni, gdy pąki są różowe. Ale ja co roku zapominam :/ Na młodych drzewkach zbieram te kokony ręcznie, jak tylko się pojawiają. Ale na dużych nie daję rady.
    Podziękowali 2MAFJa sylwia1974

  • W końcu się udało - moje tulipany i peonie :)

  • I zielenina przy zakładanym nowym trawniku
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.