Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kącik działkowca

1959698100101193

Komentarz

  • to mnie żre brzoskwinię
  • rodo

    dodo
    A to rododendron
    Mama twierdzi, że to rugi to przez to , e go przenawoziła, ale nie wiem czy ma rację

    Pomóżcie, co z tym robić?
  • @Bea- Ty mnie kobieto zadziwiasz swoja rozległą wiedzą, zawstydzasz normalnie :x
  • edytowano maja 2015
    @Bea - mój mąż przesadza - ja patrzę ;)
  • O to, to!
  • @Bea, u mnie tych malin nic się nie ima!
  • To wszystko przez tegoroczną zimę-niezimę. Nie ma co ukrywać - jakby tak solidnie choć przez kilka dni pomroziło, to by wybiło część tego paskudztwa.
    I jeszcze wiosenna pogoda też nie sprzyja - wilgotno, deszczowo, raczej chłodno + przymrozki, które rośliny osłabiają.

    @MartynaN - brzoskwinię Ci zżera kędzierzawość. W tym roku już nic nie zrobisz, ale w kolejnym bardzo wczesną wiosną, albo nawet jeszcze zimą, ale przy temperaturze powyżej 6 stopni opryskaj Miedzianem. Bardzo istotne jest, żeby ten zabieg przeprowadzić jeszcze przed pękaniem pąków i bardzo dokładnie pokryć roślinę fungicydem.
  • @Hania miedzian Ci pomaga? U mnie niezawodny na brzoskwinię jest silit. I - co ważne - trzeba pryskać dwa razy w roku: jesienią gdy liście opadną i wiosną na pąk, o czym pisała już Hania. I pryskać trawę pod brzoskwinią. Najlepiej wpierw skosić. Brzoskwinie to jedyne drzewka, które pryskam.
  • @bea serio? Turkuc pod ochrona? Nie slyszalam u mnie tego od groma i tepie. Chociaz ostatnio dwa lezaly do gory brzuchem mozliwe zeby zaszkodzila im trutka na mrowki?
    Bo akurat w tej okolicy byly. Krety niestety z ogrodka wyganiam.
    Mam za to prawie oswojona jaszczurke, ale ona chyba na turkucia nie poluje co?
    @groszek ja wykopywalam swegk czasu te turkucie, ale bylo to tak zmudne ze dalam spokoj. Trzeba szukac korytarzy ktore ida pionowo w dol. Najlepien po deszczu, na swiezo wzuszonej przez turkucia ziemi bo wtedy dobrze widac gdzie te korytarze sa.
  • @Savia - nie mam brzoskwiń. Piszę wg tego, czego uczyli mnie na studiach i co stosował mój tata - fakt, że tata już dawno brzoskwiń nie ma i wtedy mogło Syllitu po prostu nie być ;) Ale wiem, że ten Miedzian był skuteczny, tylko bardzo trzeba tego terminu oprysku pilnować.
  • Turkocie giną od środka na mrówki. Kiedyś zabiłam tak jednego nieoptrznie i od tego czasu nie tepie mrówek.
  • @MartynaN to swietna wiadomosc ale dlaczego nie tepisz mrowek? Nie chcesz pozbywac sie turkuci?
  • A da się zawalczyć z zarazą pomidorów bez chemii? Dwa ostatnie lata to była porażka. A nie chcę pryskać chemią, bo po to mam te 10 krzaczków na krzyż, żeby mieć niepryskane. Jak bym chciała pryskane, to na targu i w sklepie zawsze mogę kupić.

  • IrenaB przede wszystkim okryć daszkiem przed deszczem. Są jakies grzybnie które zwalczają grzyby zarazy, trzeba by pogooglac. Z tym, ze zaszczepia sie je na etapie rozsady.

    Jesli raz czy dwa psikniesz to i tak 10 razy mniej niż sprzedawcy.
  • dziś przeczytałam, że można chronić przebijając łodygę cieniutkim miedzianym drucikiem! :-B
  • Ale jak? Wzdluz, w poprzek???
  • @Ula, w poprzek.
  • edytowano maja 2015
    A ja sieje betalux. Praktycznie uniknelam zarazy w zeszlym roku bez pryskania i robienia czegokolwiek innego. Zaraza je dopadla w niewielkim stopniu przy koncowce sezonu.
    Mozna tez pryskac ekologicznie Timorexem (timorex gold) to wyciag z drzewa herbacianego. Jest tez wyciag z grejpfruta, ale nie wiem jak sie nazywa.

    Ja w ramach ochrony pod każdy krzaczek daję gałązke pokrzywy i by dobrze rosły skórke od banana (akurat w tym roku nie mialam).

    ah zapomnialam dodać, że inne pomidory niz betalux (czyli malinowe) zaraza zjadła doszczętnie.
  • Miedziany drucik powoduje ze uwalnia sie miedz do obiegu (działa jak miedzian). Tyle ze po miedzianie jest karencja by sie wyplukalo, a drucik caly czas jest i zwiazki utrzymują sie w roslinie i owocach non stop.
  • edytowano maja 2015
    Miedz w ten sposob dostarczana nie bedzie jakas szkodliwa? Dlaczego po miedzianie jest karencja ze wzgledu na nosniki czy na sama miedz?
  • Wg mnie jest. Ja bym nie jadla.
    Bezpieczniej psiknac i odczekać odpowiedni czas a nawę dluzej.
  • @Jadwiga,masz wiśnie? Bo u mnie sporo malutkich na drzewku,ale boję się,że mi jakieś ptaszyska wyżrą,bo u mnie mnóstwo różnych lata. Odstraszasz jakoś? No i czy wiśnię się jakoś zasila, co by łądne i duże owoce były?
  • A jak ta monilioza wygląda? bo moje drzewko wygląda normalnie.już by było coś nie halo?
  • @Jadwiga,az poszłam obejrzeć. B"yły dwie wisienki częściowo zgnite,takie brązowe,usunęłam. Ciekawe,czy to nie to.....
    A-i borówka chyba jedna mi padła. W ciągu kilku dni prawie wszystkie listki opadły @-)
    do wycięcia, czy poczekać, co będzie za rok?
  • U mnie czekanie na nastepny rok nie pomoglo :(
    Ale jednak bylo warto poczekac bo teraz nie mialam oporow wyrzucic.
  • Dziś mój dobry teść mi ziemniaczki obkopał. >:D<
  • @Jadwiga moze to jak z antybiotykami im wiecej stosujesz tym mniej dzialaja.
    Ale z drugiej strony moj Tato zawsze mowil ze wszyscy do okola pryskali. Tylko srodkow bylo mniej i po prostu nie uwazalo sie tego za chemie.
    ...
    Sa jakies sposoby na to bym zdazyla zjesc rzodkiewke przed robakami?
  • Oooo... @Bea dzieki. a tak teraz lub przy najblizszej mozliwej okazji czy to przed sezonem trzeba, i bezposrednio przed sianiem moge to wapno?
  • Mszyce fasole bardzo lubia. Ja bym zmianila miejsce .
    Sprobuj jeszcze mydla potasowego na mszyce. Ponoc dziala tez cola. U mnie nie podzialalo bo mialam oblezenie, a ostatecznie sasiadka bez mojej wiedzy potraktowala bob chemia wiec mszyce zniknely. Efekty wiec innych, naturalnych substancji ciezko wiec oceniac.
  • No i z mrowkami walcz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.