Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dieta bezmleczna, bezjajeczna i bezglutenowa też

1323335373842

Komentarz

  • @Hope a slyszalas o BLW mi to niesamowicie ułatwia życie
    Dziecko siedzi i samo do buzi pakuje jedzenie na początek gotowane warzywa w kawałkach
  • @zapominajka tak, tak, już sobie znalazłam wątek i poczytałam :) i tego chyba będę próbować :) za to lubię forum - obudziłam się z problemem, teraz wydaje się, że go nigdy nie było. Wg tego BLW to to nawet chyba normalne, że mała krzywi się na wszystko co jej daje, póki co :) trochę mnie tylko martwi to czekanie (mała jeszcze nawet nie zaczyna siadać), ale kowalka już mnie uspokoiła :)
  • tylko do BLW się pediatrom nie przyznawaj, udzielaj wymijających odpowiedzi najlepiej. Po co mają dwie strony sobie nerwy psuć.
  • =)) właśnie mamy iść do pediatry i już myślałam nad tym co jej powiem, bo zawsze pyta o karmienie:D ale ona wie, że ze mną "nie wszystko w porządku" bo zawsze pyta "Pani z tej wielodzietnej rodziny" :P al uwaga jak najbardziej słuszna, nie lubię sobie nerwów psuć :)
  • Moja druga córeczka, mimo BLW i wszelkich cudów z mojej strony jeść cokolwiek innego niż mleko z piersi zaczęła dopiero ok. 13-14 miesiąca. Jest okazem zdrowia i urody.
  • edytowano maj 2015
    E, z jedzeniem, jak dziecko ładnie przybiera i zdrowie ok. to trzeba/można odpuścić. A do pediatry chodzić takiego, co przyjazny matce. Ew. nauczyć się dawać odpowiedzi satysfakcjonujące obydwie strony.
  • A jak chcesz zdrowy kleik ryżowy dla malucha to weź brązowy ryż, zmiel w młynku do kawy i ugotuj na wodzie (ew. na wywarze z warzyw lub jakimß domowym mleku roślinnym). Gotować trzeba parę minut więc jest mniej wygodne niż kaszka instant. Ale za to wiesz co jesz.
  • Z kupnych produktów to pełnoziarniste i bez dodatków są kaszki Hölle. Ale na nich można zbankrutować. Kupowałam czasem bo się przydawały w podróży.
  • Według mojego doświadczenia, to jak dziecko nie jest gotowe do rozszerzenia diety, to będzie pluło i słoiczkami, i domowymi obiadkami, i przecierami, i warzywkami pięknie serwowanymi zgodnie z zasadami BLW.
  • A do pediatry chodzić takiego, co przyjazny matce. Ew. nauczyć się dawać odpowiedzi satysfakcjonujące obydwie strony.
    O! trzeba opanować tę trudną sztukę :)
    @OlaOdPawla to właśnie ja mam taki egzemplarz :D więc chyba nie ma sensu się specjalnie bawić w upłynnianie pokarmów i podawanie przez butelkę...

    ale już nie zaśmiecam wątku pytaniami nie w temacie :)
    pozostaje mieć nadzieję, że prędko skazę białkową pożegnamy (podobno jest nadzieja! :) )
  • Nie wiem gdzie to tu napisze ze z ekoquchni mam przepis na super mus rabarbarowo- jabłkowy! Słodzę daktylami. Do kaszki jak znalazł! ;)
  • @Katarzyna pisałaś kiedyś, że robisz niezły chleb na zakwasie bezglutenowy, jakbyś miała czas podzielić się przepisem na zakwas i na ten chleb to byłabym wdzięczna. Przymierzam się z córką wkrótce do diety "3xbez" i te kupne chleby bezglutenowe to nie bardzo podchodzą.
  • Zakwas bezglutenowy się robi, jak glutenowy, tyle, że z mąki gryczanej, jaglanej i ryżowej (każdej po trochu), a startując trzeba dać łyżkę wody z domowych ogórków kiszonych. Przepis na chleb może jutro znajdę, bo kiedyś spisywałam dla znajomej, to powinnam mieć na piśmie, bo ja to zwykle na oko robię.
  • O, znalazłam:
    Chleb naturalnie bezglutenowy na zakwasie
    1 szklanka zakwasu bezglutenowego
    2,5 szklanki mąki bezglutenowej (mieszanka mąk z kaszy jaglanej, ryżu, kaszy gryczanej niepalonej, kukurydzy, amarantusa, ziemniaków itp.)
    1,5 szklanki ciepłej wody (może też być maślanka albo mleko)
    2 łyżki siemienia lnianego
    0,5 szklanki wody
    3 łyżki oliwy + do wysmarowania formy
    Łyżeczka soli
    Ewentualnie pół szklanki gotowanych ziemniaków przeciśniętych przez praskę

    1. Szklankę zakwasu, szklankę mąki i 1,5 szklanki ciepłej wody (ok. 35-40 st) dokładnie wymieszać i zostawić rozczyn do wyrośnięcia na 8-12 godzin.
    2. Siemię lniane zalać pół szklanką wody i ugotować, po czym zmiksować ręcznym mikserem („żyrafą”). Ostudzić.
    3. Dodać 1,5 szklanki mąki, kisiel z siemienia i 3 łyżki oliwy, wymieszać. Ciasto powinno mieć konsystencję bardzo gęstego błota, w razie potrzeby dodać wody lub mąki i wymieszać. Zostawić na ok. 10 minut.
    4. Dodać łyżeczkę soli (ewentualnie także ziemniaki) i wymieszać. Przełożyć do foremki keksowej nasmarowanej oliwą. Wygładzić powierzchnię ręką moczoną w ciepłej wodzie.
    5. Ostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1-3 godzin, w zależności od temperatury.
    6. Gdy wyrośnie, wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st. Po 10 minutach zmniejszyć grzanie do 180 st. i piec jeszcze ok. 40 minut. Na dół piekarnika warto wstawić blachę z wodą, wtedy skórka chleba będzie mniej wysuszona.
    7. Po wyjęciu z piekarnika zostawić na ok. 3-5 minut w blaszce, po czym wyjąć i ostudzić na kratce.
  • A czemu byśmy nie mieli uwierzyć?
  • Zachciało mi się zrobić placki ziemniaczane dla MAry, znalazłam przepis bez jajka, ale z płatkami owsianymi -ktoś próbował? Zjadliwe to wychodzi?
  • Placki można po prostu bez jajka. Kartofle warto trochę odcisnąć.
  • W zimie mąż z pracy przynosi ziemniaki wysokoskrobiowe odmiana innovator to nic do nich nie trzeba dodawać (w sensie ani mąki ani jajka) i zaraz po starciu można smażyć bez odciskania i wychodzą mega chrupiące i smaczne.
  • Dziękuję za przepisy @Katarzyna. Dziś sobie nastawię zakwas.
  • Zależy od warunków - po 3-5 dniach. Hodować, jak zwykły żytni - dokarmiać codziennie i w cieple trzymać.
  • pilnie potrzebuję inspiracji na wegetariański obiady bezglutenowe i bez mleczne (jajka mogą być). Poratujecie?
  • Można też zakwas żytni dokarmiać mąkami bezglutenowymi i zużywać sukcesywnie do pieczenia chleba aż procent żyta zbliży się do zera.
  • @kitek - wszelkiej maści duszone warzywa sezonowe, a do nich bezglutenowa kasza lub bezglutenowy makaron lub bezglutenowe ziemniaki; zupy warzywne; placki z warzyw i ziemniaków, kluski dyniowe.
    To, tak spod dużego palca.
  • Warzywa - solo (np. brokuł, kalafior, marchewka, kalarepka, fasolka szparagowa i in) lub mieszanki typu: 1. czosnek, cebula, marchew w słupki, 2. czosnek, buraki w słupki, 3. cebula, kapusta, pomidory, 4. cebula, kapusta, koperek, 5. cebula, brokuł, 6. cebula, marchew, pomidory, ogórki kiszone, pieczarki, 7. cebula, pomidory, papryka, cukinia. Warzywa duszone muszą mieć b. małą ilość wody, inaczej będą niesmaczne. Wszystko można robić w curry, moja ulubiona potrawa to kalafior duszony w curry i w soku z ogórków kiszonych. Mniam, mniam, mniam. Ogólnie - wszystko można robić doprawiając na rózne sposoby - albo przyprawy (ja lubię kolendrę prawie do wszystkiego), albo koperek, albo natka lub świeże zioła albo pomidory albo sok z kiszonek (ogórki, kapusta). Teraz jest czas szaleństwa warzywnego. Do takich warzyw można wrzucić ugotowaną fasolę, ciecierzycę lub zieloną soczewicę. Podawać z kaszami, ryżem, ziemniakami, makaronem bezglut.
  • muszę przyznac ze rozstanie z glutenem nie było wcale traumatyczne:) już mnie nawet nie ciągnie do chlebka, bułeczek itd. Za to różnica w samopoczuciu kolosalna.

    Z jakiej mąki bezglutenowej da się zrobić naleśniki? Bo słyszałam że nie każda się połączy z jajkiem. Szukam też sprawdzonego przepisu na bezglutenowe i bezmleczne kluchy czy kopytka. Jaka mąka z bezglutenowych jest najtańsza?
  • Naleśniki to z mąki gryczanej lub ryżowej
  • podaję do publicznej wiadomości, ze @AB to mistrz w plackach !
  • Ciasto bezglutenowe na naleśniki jak rozmieszasz to zostaw na jakąś godzinkę dwie a potem rozmieszaj jeszcze raz. Dobrze mu robi jak się odstoi
  • jak mi jeszcze powiecie jak zrobić wegetariński sos (do kotlecików z kaszy jaglanej oczywiście) bez dodatku glutenu i nabiału to będę przeszczęśliwa (i najedzona) :):)
  • a może być warzywny ?
    utrzeć na grubych oczkach marchewkę , pietruszkę , seler, jak są dodać brokuły , ze dwa pomidory
    najpierw na małej ilości wody cebulkę ugotować , potem wrzucić powyższe i doprawić
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.