Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wzywam na marsz 4 czerwca

12345679»

Komentarz

  • paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia Nawet jeśli, to pieniądze ze zbiórek są czyjeś a nie Morawieckiego, którego chyba stać na godne życie. 
    Jeszcze raz. Pieniądze z internetowych zbiórek nie będą opodatkowane.
    W projekcie chodziło o to, żeby zapobiec praniu lewych pieniędzy.
  • @Klarcia Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci już od dawna powinni moc sobie dorobić do zasiłku... 
  • Dla mnie najlepszy reportaż z marszu
  • Klarcia powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Nawet nie zdajesz sobie jak mocno gospodarka zwolniła i jak mocno jeszce bardziej zwalnia. 
    Zaczynaja się duże zwolnienia, nawet grupowe 
    będzie bieda i bezrobocie, 



    Tymi wykresami to sobie można podetrzeć 
    ja TU mieszkam, tu pracuje. 
    Widzę co się dzieje w dużych firmach (np mleczarniach czy innych wytwarzających żywność) i to jest dla mnie wyznacznikiem a nie jakieś wykresy w necie. 
    Noaleeeee rozumiem, ze Ty musisz polegać na nich, bo ani tu nie mieszkasz ani nie pracujesz 
  • Klarcia powiedział(a):
    paulaarose powiedział(a):
    @hipolit Ja się zarejestrowałam dla ubezpieczenia, ale wiem, że dla osób powyżej chyba 30, nie ma żadnych staży nawet, a oferty są jakie są. 
    Pracy należy szukać samodzielnie. Mamy najniższe bezrobocie od w UE.

    Bezrobocie w Polsce spadło. Jest najniższe w całej UE


    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopa-bezrobocia-maj-2023-Jakie-bezrobocie-mamy-w-Polsce-8555378.html

    Poza tym - w Niemczech poszukiwani są pracownicy sezonowi, jest też praca do osób w podeszłym wieku. Wszędzie dobrze płacą. Na opiece można zarobić nawet 1800 Euro plus mieszkanie i wyżywienie.
    Mój syn pracuje e firmie pośredniczącej prace w DE i w Austrii. 
    Jest mało ofert pracy i nie są tak dobrze płatne. 
    I nie znam żadnego opiekuna, który zarabia 1800€
    Klarcia zejdź na ziemie 
  • paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia Jest sporo pracodawców u nas, ktorzy łamią notorycznie prawo a są bezkarni i to najnizsze bezrobocie tak nie cieszy :/
    Paula, próżny Twój trud. 
    Bo Ty, mieszkając w PL nie wiesz co się dzieje. To wie tylko Klarcia. 
    I jak on mówi, ze opiekun starego Niemca zarabia więcej niż Niemiec, to znaczy, ze tak jest. 
    Przecież Ty nie jesteś opiekunem a Klarcia zna kogoś, kto zna kogoś, kto był opiekunem. 
    Podobnie z gospodarka w Pl- inwestycjami, bezrobociem ;) 
  • @hipolit No właśnie to jest zjawisko, które osobom opuszczającym kraj nakazuje wiedzieć, widzieć więcej i wybierać nam nieświadomym rząd. 
  • Klarcia powiedział(a):
    paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia Nawet jeśli, to pieniądze ze zbiórek są czyjeś a nie Morawieckiego, którego chyba stać na godne życie. 
    Jeszcze raz. Pieniądze z internetowych zbiórek nie będą opodatkowane.
    W projekcie chodziło o to, żeby zapobiec praniu lewych pieniędzy.
    Pienadze nie będę opodatkowane, jelsi ktoś się tym zajmie . Do 1 lipca mało czasu. 
    Jak nie rusza tyłków to będą płacić 20% 
    także to Twoje „nie będą” jest na wyrost, bo to wróżenie z fusów, które notabene katoliczce nie przystoi 
  • hipolit powiedział(a):
    Mój syn pracuje e firmie pośredniczącej prace w DE i w Austrii. 
    Jest mało ofert pracy i nie są tak dobrze płatne. 
    I nie znam żadnego opiekuna, który zarabia 1800€
    Klarcia zejdź na ziemie 

    A ja wiem, że pracując u Bauera można dobrze zarobić. Płacą 12 Eu/godz. Pracuje się 10 godz. dziennie.
    Natomiast co do opieki, to płacą (Agencja) 1,5 tys. do 1,8 tys. - zależy, jak się trafi.
    Moja koleżanka (doskonała znajomość języka) jest opiekunką u chodzącego małżeństwa i ma 1,8 Eu; do jej obowiązków należy tylko opieka, do sprzątania przychodzi inna pani.
    Inna koleżanka też ma 1,8 tys. - samotny dziadek prawie 90 lat. Ale ona robi wszystko i do tego w ogrodzie. Obie mają dodatkowo pokój z łazienką, WiFi, wyżywienie.
  • paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci już od dawna powinni moc sobie dorobić do zasiłku... 
    I od nowego roku będą mogli. Nie od razu Kraków zbudowano.
  • hipolit powiedział(a):
    paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia Jest sporo pracodawców u nas, ktorzy łamią notorycznie prawo a są bezkarni i to najnizsze bezrobocie tak nie cieszy :/
    Paula, próżny Twój trud. 
    Bo Ty, mieszkając w PL nie wiesz co się dzieje. To wie tylko Klarcia. 
    I jak ona mówi, ze opiekun starego Niemca zarabia więcej niż Niemiec, to znaczy, ze tak jest. 
    Przecież Ty nie jesteś opiekunem a Klarcia zna kogoś, kto zna kogoś, kto był opiekunem. 
    Podobnie z gospodarka w Pl- inwestycjami, bezrobociem ;) 
    To nie jest praca dla osób żyjących w Niemczech, które muszą płacić czynsz za mieszkanie. Nie jest też dla kogoś mającego tutaj męża/dzieci.
    Zarabia się super, ale trzeba tam mieszkać i być dyspozycyjny w dzień i w nocy.
    Jeden dzień w tygodniu jest wolne.
    Pracują trzy na trzy - trzy miesiące pracy, trzy miesiące wolne.

    ***

    Co do łamiących prawo pracodawców - takie fakty należy zgłosić odpowiednim służbom. Trudno wymagać i oczekiwać, że państwo w każdej firmie ustawi komisarza.
  • paulaarose powiedział(a):
    @Klarcia mam ciotkę, która chyba z 30 lat jeździła sprzątać Niemcom w mieszkaniach i mówi, że harówka straszna. 
    Ja się boję takich prac sezonowych, nie wiadomo kto tam zatrudnia. 
    Za sprzątanie płacą 12-14 Eu/godz. Harówką bym tego nie nazwała, zależy ile godzin dziennie się pracuje. Jednak taką pracę jest trudno znaleźć i nie jest dla kogoś, kto nie mieszka na stałe w Niemczech.

    Natomiast praca opiekunek jest na innej zasadzie. Widocznie moje znajome mają szczęście, bo dobrze trafiły.
    Prace sezonowe są trudne, jeżeli dla kobiet, to nie z miasta, bo te padną po tygodniu pracy. Jednak zarobić można więcej, niż Niemiec w fabryce.
  • hipolit powiedział(a):
    Tymi wykresami to sobie można podetrzeć 
    ja TU mieszkam, tu pracuje. 
    Widzę co się dzieje w dużych firmach (np mleczarniach czy innych wytwarzających żywność) i to jest dla mnie wyznacznikiem a nie jakieś wykresy w necie. 

    Podałam oficjalne dane i nie są to opracowania rządowe. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest lepsza, niż a Niemczech. Niemcy stoją na progu recesji; z każdym miesiącem jest biedniej.
  • @hipolit - akurat nasza firma współpracuje z zakładami mleczarskimi i jakoś tego załamania gospodarczego nie widać, inwestycje idą pełną parą. Może ostatnio są nieco mniej rentowni niż jakiś rok temu, ale wtedy mieli rekordowe zyski.
    Ja mam dość ambiwalentne odczucia, bo faktycznie wszystko podrożała, ale np. mój mąż wynegocjował w związku z sytuacją podwyżkę, która mu to z nawiązką zrekompensowała. Dom robimy coraz bardziej "autonomiczny", więc podwyżki mediów aż tak bardzo nas nie ruszają, choć oczywiście gdybyśmy mieli dalej np. palić w piecu to podwyżka była masakryczne. Gaz mamy do kuchenki, butle są dwa razy droższe niż jeszcze przed pandemia.
  • @Klarcia Wolałabym chyba sprzątać 100 mieszkań, bycie opiekunka starszych Niemców nie widzi mi się całkowicie. Ta ciotka z racji wieku i używanych detergentów, miała wyniszczone ręce i mi by się nie chciało tyle lat tam pewnie jeździć, ale najwyraźniej sobie zarobiła nieźle. 
  • paulaarose powiedział(a):
    Ta ciotka z racji wieku i używanych detergentów, miała wyniszczone ręce

    Pracowała z chemią bez rękawiczek? No to sama sobie winna jak nie przestrzegała podstawowych zasad BHP.
  • @Turturek Z tego co wiem, to po prostu po 30/40 latach wykonywania tego samego skóra ma prawo reagować inaczej. 
  • Bez względu ile lat pracujesz, jak stosujesz środki ochrony, nie będziesz mieć problemu. 30 lat pracy z rozpuszczalnikami pozwala mi na takie twierdzenie.
  • @Turturek Ja nie byłam tam na miejscu, pamiętam tylko rozmowę, więc też mogłam wprowadzić w błąd, ale mówiła, ze ogólnie ręce i ciało wyniszczone. Pewnie je stosowała bo głupia nie jest na ile poznałam. 
  • Nie stosowanie ochrony nie wynika z głupoty, tylko raczej z przeświadczenia, że nic mi nie będzie, a jak już coś się robi to trudno. Człowiek się łatwo przyzwyczaja do pewnego dyskomfortu i jak odpowiednio wcześniej nie pomyśli o ochronie, to potrafi długo nie zauważać problemu.
  • @Turturek Mogła stosować, a ja coś źle zapamiętać, jednak abstrahując od wszystkiego, taka praca potrafi zmęczyć jak człowiek jest już starszy, ta pani o ktorej mówię to nie nastolatka, tylko kobieta pod 70 chyba. 
  • Ula powiedział(a):
    @hipolit - akurat nasza firma współpracuje z zakładami mleczarskimi i jakoś tego załamania gospodarczego nie widać, inwestycje idą pełną parą. Może ostatnio są nieco mniej rentowni niż jakiś rok temu, ale wtedy mieli rekordowe zyski.
    Ja mam dość ambiwalentne odczucia, bo faktycznie wszystko podrożała, ale np. mój mąż wynegocjował w związku z sytuacją podwyżkę, która mu to z nawiązką zrekompensowała. Dom robimy coraz bardziej "autonomiczny", więc podwyżki mediów aż tak bardzo nas nie ruszają, choć oczywiście gdybyśmy mieli dalej np. palić w piecu to podwyżka była masakryczne. Gaz mamy do kuchenki, butle są dwa razy droższe niż jeszcze przed pandemia.
    Jeśli chodzi o inwestycje w maszyny, to kupują tylko wtedy, kiedy zostają bez maszyny a wstrzymanie produkcji będzie niemożliwe. Bo mleczarnie wytwarzają produkty, które spożywa się codziennie. 
    Mniejsze nie maja praktycznie racji bytu, zamykają się, bo koszty (media) ich zabijają. 
    Zaraz następne się zamkną. 
    Jedna z czołowych spółdzielni przeniosła cześć produkcji do jednego z krajów Afryki północnej. 
    Jak będzie dobrze (a jest) to pewnie inni pójdą jej śladem. 
    Te mleczarnie, które maja więcej sprzętu a go nie potrzebują, to go wyprzedają. Te, które maja na zasadzie sprzętu zapasowego, w razie W, nie ryzykują sprzedaży go. 
    Jeszce całkiem niedawno co i rusz coś małego powstawało, teraz cisza. Dwie firmy wstrzymały zakup linii, bez której nie rusza z produkcja. 
    Trochę sprzętu wysyła się poza unie. 
    Taki to ruch, takie to boom gospodarcze 
  • Wolę nie wchodzić publicznie w szczegóły. To, że małe zakłady padają,.to inna sprawa. Akurat napisałaś o mleczarniach, a od kilku lat mam z tym pewna styczność, więc się odezwałam.
  • @DaddyPig Wspomniałeś wcześniej, ze dzieci nie powinny uczestniczyć w marszu politycznym, a przynajmniej z takimi transparentami. Teraz oglądam spotkanie Morawieckiego w Łochowie i ktoś tam zabrał dziecko, które zapytało się co PiS dla nich planuje oprocz 800+. Wydawało mi się, że takie spotkania też są raczej dla dorosłych... 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.