Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Petycja w sprawie zakazu spowiadania dzieci wpłynie do sejmu

https://wykop.pl/link/7122139/petycja-ws-zakazu-spowiadania-dzieci-wplynie-do-sejmu/

Myślę, że z jednej strony spowiedź dzieci czegoś uczy, to jest też stresująca, a same dzieci nie mają zbyt dużej świadomości grzechu i to raczej rodzice powinni uczyć dzieci moralności w tym wieku. Moim zdaniem sakramenty powinny być udzielane później, ale też ten zakaz może być kolejnym argumentem aby lewicy wpoić, że Kościół nic nie robi, tylko pasożytuje i krzywdzi dzieci. 
«13456789

Komentarz

  • Sakramenty powinny być udzielane odpowiednio wcześnie, podobnie, jak wszystkie inne rzeczy, na których rodzicom zależy. Lewica walczy tu z Kościołem, a dokładniej z Bogiem, w bardzo prymitywny sposób.
  • @Berenika Ja pamiętam przygotowania do bierzmowania i uważam, że wolałabym przyjąć ten sakrament później, pamiętam te cyrki z przychodzeniem na samą komunię przez co niektórych czy fakt, że deklaracja niepicia alkoholu nic nie znaczyła, sama się na tym złapałam.

    Generalnie dzieci powinny być przyprowadzane do Jezusa, ale spowiedź u nieodpowiedniego kapłana może być trauma i ja może bym nie tyle co zakazała, co jednak rozumiem też, że dla dziecka nie jest to łatwe, bo ono nawet nie rozumie do końca jeszcze otaczającego świata. 
  • Dziewięciolatek nie rozumie świata a szesnastolatek już tak? Bzdura.
    Nie trzeba rozumieć świata, żeby uświadomić sobie, se wybrało się zło a nie dobro. Mam dzieci 8 i 7 lat- one wiedzą gdy robią źle. Spowiedź to spotkanie z Jezusem, który wybacza. Po spowiedzi jest się czystym jak łza. O tym opowiadam dzieciom i nie widzę problemu w tym, że za kilka miesięcy moje dzieci przystąpią do spowiedzi. A spowiednika wybiorę im sama.
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano czerwiec 2023
    @Kacha Dla jednych nie jest to problem, ale jak widać są ludzie, którzy ta petycje podpisali.

    Ja uważam, że jest różnica między małym dzieckiem a 16 latkiem, chociaż jak pisałam, też były różne sytuacje i niezrozumienie istoty sakramentów. 
  • @paulaarose, przecież korzystanie z sakramentów jest dobrowolne. Jak ktoś nie chce, to nie posyła swoich dzieci. Serio ci co podpisali potrzebują prawnego zakazu, bo mając wolność nie potrafią postępować zgodnie z tym czego chcą? Tylko współczuć. 
    Podziękowali 4Joannna Odrobinka Ka.tka. Beni
  • edytowano czerwiec 2023
    @Beta W sumie mamy póki co wolny kraj i tak jak katolicy podpisali petycje przeciwko zakazowi aborcji tak oni przeciwko spowiedzi. Jedni przeciw drugim. Lewica widzi w Kościele samo zło, Kościół w lewicy to samo i tak jedna strona z drugą ze sobą walczy.

    Jeśli chodzi o sakramenty, to jest to dobrowolne, ale wiemy jak to wygląda w praktyce, a bo co rodzina powie, co powie ksiądz...

    Chociaż na szczescie coraz więcej jest świadomych swoich wyborów ludzi, którzy jak nie chcą to nie chodzą do Kościola bądź odwrotnie. 
  • No to jak ktoś nie potrafi postępować w zgodzie z sobą, bo ważniejsze co ktoś powie, to powienien nad sobą pracować, a nie szukać "ratunku" w odgórnym zakazie.
  • @Beta Rozmawiając z lewicowymi osobami, oni twierdzili, że my np narzucamy im zakaz aborcji. Ja aborcji do spowiedzi nie porównuję, ale staram się zrozumieć obie strony, chociaż mam wrażenie, że tam też się wciska nieprawdziwe rzeczy na temat kościoła m
  • @Beta A zakaz pewnie nic nie będzie znaczył, bo pewnie PiS te petycje wyrzuci do kosza. Są ludzie, którzy uważają ze spowiedź dzieci jest szkodliwa, bo wpaja w nie poczucie winy. A są i tacy, którzy uważają ją za dobra.

    Ja osobiście, uważam, że spowiedź jest okej, ale jednak dziecko to nie dorosły. 
  • Porównanie do aborcji przemilczę.

    Co do petycji. Zastanawia mnie jak ci ludzie potrafią pogodzić taką petycję z hasłem rozdziału państwa od Kościoła. 
  • Jeśli są ludzie z którzy twierdzą, że spowiedź wpędza w poczucie winy, to nie rozumieją istoty spowiedzi i istoty jakiejkolwiek autorefleksji w ogóle. Rzetelna ocena swojego postępowania, czy to przy okazji spowiedzi, czy bez niej, jest niezbędnym elementem wzrostu. Nie da się rozwijać bez świadomości swoich słabych stron i błędów. 
    Podziękowali 2Berenika Odrobinka

  • @Beta Ja tylko dałam przykład, że oni też czują się przez nas ograniczani, co nie znaczy, że trzeba się zgadzać. Taki kraj, różne poglądy. 


  • edytowano czerwiec 2023
    @Beta Za przyznanie się za podpis pod petycje w sprawie aborcji zostałam zjechana za ograniczanie ich wolności, że nie znam się na biologii i że powinnam jechać na kolanach do Torunia. Czułam się obrażona, ale teraz staram się rozumieć ich poglądy, chociaż nie zawsze je popieram. Jeśli chodzi o rozdział Kościoła od państwa, to gdyby Kościół nie wspierał polityków byłoby okej. Lewicy po prostu za dużo złego mówi się o Kościele, nie wiem czemu. 

    @Kacha Dla mnie są ludzie, którzy za rzeczy drobne, nieistotne potrafili wpędzić w poczucie winy, ale na spowiedników trafiałam rozsądnych. Chodzi mi tylko o to, że zdaje sobie, że to rodzice decydują, ale dla mnie lepiej jest gdy ta świadomosc sakramentów jest większa, ale mój głos nic nie znaczy i mam tego świadomość, bo to tylko opinia.
  • Bywałam na białym tygodniu, bo staram się bywać na Eucharystii na ile mogę i widzę w tych dzieciach z jednej strony, że Jezus chce aby one przychodziły, ale też widać, że jak ma się 9 lat to raczej inaczej się to wszystko traktuje.

    Ja nie znam prawie żadnego dziecka, które zastanawia się nad istotą Eucharystii czy nawet znam takie, które po Komunii wcześniej czy później nie chodzą na religie z różnych powodów i wiara jest raczej dodatkiem. Znam tez wyjątki, ale to z rodzin katolickich 
  • Zastanawiam się jakby mógł wyglądać przepis prawny? Zabronić rozmowy z księdzem? A kto komu zabroni rozmawiać z księdzem? 
  • @Agmar Ja tez do końca tego nie widzę i rządzi PiS, więc ta petycja nie wejdzie w życie. 
  • @M_Monia Spowiedź nie zawsze jest spowiedzią, chodzi o to, że w konfesjonale można odbyc też duchowa rozmowę. Jak np samobójca mówi, że idzie nad Wisłę i będzie skakał, to ksiądz może przerwac spowiedź, przejść na płaszczyznę rozmowy i zawiadomić policję. Tak samo z dziećmi, molestowanie nie jest grzechem dziecka i nie musi być rozgrzeszenia z tego.
  • Oczywiście, że spowiedź to dyskomfort. Dla dorosłego też. Ja też mam dyskomfort, jak patrzę na siebie oczyma Pisma. Biada mi, gdybym nie odczuwała wstydu.

    Chcę stanąć w prawdzie, nie chcę niczego ani przed Tobą, ani przed sobą ukrywać. Chcę spojrzeć w twarz Twojego Syna, który jest dla mnie Drogą, Prawdą i Życiem, chcę, aby osądziły mnie Jego słowa.

    Daj mi światło Twego Ducha, aby udzielił mi łaski skruchy, bym odważnie odwrócił się od zła, które popełniłem oraz pokornie i z prostotą wyznał moje grzechy wobec Kościoła; abym naprawił, co tylko — z Twoją pomocą — mogę naprawić. Umocnij moją nadzieję, aby moje postanowienie poprawy było niezłomne. I prowadź mnie, Ojcze, do Ciebie, abym Cię wielbił na wieki wieków. /o. Kłoczowski/

  • edytowano czerwiec 2023
    @Berenika Zgadzam się, że spowiedź jest dyskomfortem też dla dorosłego. Bardziej chodzi mi o to, że raczej niewielu rodziców aż tak skupia się na jej istocie, a bardziej na odbębnieniu, dziecko nie jest duże i te obie rzeczy mogą powodowac, brak zrozumienia mniej więcej o co chodzi. 

    Decyzja oczywiście jest rodziców, ja osobiście jak już to nie dopuszczalabym do Komunii dzieci, których styl życia rodziców jest daleki od Kościoła, dopóki do niego nie wrócą.

    Sama spowiedź uważam jednak za potrzebna, bo daje nadzieję i przybliża powoli do chociaż innego rozumienia Boga. 

  • edytowano czerwiec 2023
    paulaarose powiedział(a):
    @Agmar Ja tez do końca tego nie widzę i rządzi PiS, więc ta petycja nie wejdzie w życie. 
     Ta petycja to próba zdobycia punktów w przedwyborczym biegu 
    Istnieje art 48 konstytucji + przepisy konkordatu, żadna władza nie spełni tych oczekiwan ale poskakać i pokazać się można 
    Podziękowali 2Berenika Joannna
  • Środowiska lewicowe, które hodują w swoich szeregach pedofilów, które bez litości mordują dzieci w aborcjach, które wspierają kastrowanie dzieci w ramach tzw. zmiany płci, one właśnie nagle dostrzegły problem ze spowiedzią?

    Myślę, że to podobny poziom groteski, jak gdyby naziści protestowali przeciwko rytualnemu obrzezaniu żydowskich chłopców.
  • paulaarose powiedział(a):
    @Berenika Zgadzam się, że spowiedź jest dyskomfortem też dla dorosłego. Bardziej chodzi mi o to, że raczej niewielu rodziców aż tak skupia się na jej istocie, a bardziej na odbębnieniu, dziecko nie jest duże i te obie rzeczy mogą powodowac, brak zrozumienia mniej więcej o co chodzi. 



    Nic nie poradzimy na to, że niektórzy robią różne rzeczy inaczej niż powinni. Wielu rodziców wiele rzeczy w wychowywaniu swoich dzieci zaniedbuje i tak będzie do skończenia świata.
  • > uważam, że wolałabym przyjąć ten sakrament później,

    Trzeba było przyjąć później.
    Podziękowali 1asiao
  • edytowano czerwiec 2023
    @Agmar Jest jakiś procent szans, że wygra opozycja, bo dużo ludzi było na marszu, jest nimi zirytowana, ale szczerze mówiąc zastanawiam się w jaki sposób miałoby to wyglądać prawnie, nawet jakby wygrał Zandberg.
    Bardziej powinno to podlegać pod regulacje kościelne, chyba że byłyby jakieś testy psychologiczne księży, aby dziecko nie miało traumy. Bywało, że przez takie spowiedzi dziecięce czy nastoletnie ludzie latami opuszczali konfesjonał. 
  • paulaarose powiedział(a):
    @Berenika Zgadzam się, że spowiedź jest dyskomfortem też dla dorosłego. Bardziej chodzi mi o to, że raczej niewielu rodziców aż tak skupia się na jej istocie, a bardziej na odbębnieniu, dziecko nie jest duże i te obie rzeczy mogą powodowac, brak zrozumienia mniej więcej o co chodzi. 

    Decyzja oczywiście jest rodziców, ja osobiście jak już to nie dopuszczalabym do Komunii dzieci, których styl życia rodziców jest daleki od Kościoła, dopóki do niego nie wrócą.

    Sama spowiedź uważam jednak za potrzebna, bo daje nadzieję i przybliża powoli do chociaż innego rozumienia Boga. 

    A dlaczego dzieci mają być karane za sposób życia rodziców? I kiedy poprawa życia rodziców będzie wystarczająca? Jak wezmą ślub kościelny, czy jak się zapiszą do wspólnoty? Czy 70% obecność tych osób w skali roku na mszy świętej niedzielnej starczy, czy 75% jest konieczne?
    Podziękowali 1Joannna
  • @DaddyPig Czasu nie cofnę, takie mówienie stanu rzeczy nie zmieni. Jeśli chodzi o lewicę to oni mają też dobre postulaty, ale tak jak mówisz, bywają absurdalne. 

    Ja sama potrafiłam się pożreć głównie w kwestii aborcji z kobietami w internecie, ale mam świadomość, że Polski katolickiej już prawie nie ma. 
  • edytowano czerwiec 2023
    @Berenika Aby rodzice przestali sobie robić żarty z Kościoła. Bo można rozumieć, że żyjemy wśród innych poglądów, można ludzi rozumieć, dyskutować, tak zajadłe obrazanie ludzi w internecie i chodzenie na czarne marsze, trochę się z tą nauka gryzie.

    To o czym piszesz to jest skrupulanctwo, wyliczanie co jak i ile. Chodzi o ogólna zmianę nastawienia, jakikolwiek powrót. 
  • > mam świadomość, że Polski katolickiej już prawie nie ma. 

    Nieprawda, zobaczysz ją dziś na procesji.
  • > wygra opozycja, bo dużo ludzi było na marszu

    To nie ma żadnego związku. Nawet, jeżeli było pół miliona, czego nikt nie potwierdził, to jest to tyle osób, ile głosowało na Beatę Szydło w wyborach do europarlamentu. Na jedną osobę.
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano czerwiec 2023
    @DaddyPig Można iść na procesje, nawet należeć do wspólnoty a wszystko zależy od serca. Zobacz ilu ludzi, też poszło na czarne marsze, jednocześnie wysyłając dzieci do Komunii. Ilu idzie na procesje i co to zmienia ? Ja też nie widzę u siebie bycia doskonałym jak mówił Jezus. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.