Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

KOBIETY PO CESARSKIM CIĘCIU

17273757778117

Komentarz

  • Przyłączam się do Arllety...
  • Czy znacie może drogie Mamy Katolickiego lekarza białej ginekologii w województwie podkarpackim? na południe od rzeszowa?
  • edytowano maja 2012
    Jestem po 2 cesarkach. Do tej pory od lekarzy słyszałam że po 2 cc już się nie rodzi naturalnie, ale to chyba kwestia doświadczenia i odwagi lekarza który ma ten poród odebrać.

    Nie wiem jak gruba powinna być blizna, ale moja mi nigdy nie dokuczała, szybko się wszystko goiło i była prawie niewyczuwalna i mało widoczna. Lekarz na ostatniej wizycie powiedział że na macicy też gładka, cokolwiek to znaczy.

    Katarzyno dziękuję za rady. W jakich ilościach mam pić tą herbatę czy brać olej z wiesiołka ?
  • @dorotta - Wiesiołka 2 kapsułki 3 razy dziennie. Herbatkę z liści malin możesz popijać 1-2 razy dziennie.
    Do porodu naturalnego po 2 cc warto mieć dobrą wspierającą położną, która będzie przekonana do takiego rozwiązania i wesprze Cię, pomoże wybrać najlepsze pozycje czy ćwiczenia w czasie I i II okresu porodu. Oczywiście, wspierający lekarz, to podstawa, bo jak trafisz na jakiegoś betona, co to uzna, że po 2 cc to tylko cc i to planowe w 37 tc, to trudno cokolwiek wywalczyć.
  • Według standardowych wytycznych blizna, mierzona za pomocą USG pod koniec ciąży (lepiej transwaginalnie niż przez powłoki brzuszne) powinna mieć grubość minimum 2 mm.
  • Według standardowych wytycznych blizna, mierzona za pomocą USG pod koniec ciąży (lepiej transwaginalnie niż przez powłoki brzuszne) powinna mieć grubość minimum 2 mm.
    Dlaczego minimum? Czy nie chodzi o maksymalną grubość?

    Przepraszam nie czytałam całego wątku... pewnie nadrobię .
    Dziś wyszukałam audycję w RM... dającą nadzieję na bezpieczne kolejne cc.

    @dorotta - podzielisz się informacją jaki to lekarz na Zaspie? Udanego i szczęśliwego porodu!!!


  • @wiesia - problemem nie jest blizna gruba, tylko zbyt cienka. 2 mm grubości to taka granica, poniżej której lekarze obawiają się, że w czasie porodu miejsce po cięciu nie wytrzyma i pęknie.
  • Wiesiu audycja o ktorej mowisz, a raczej lekarz tam wystepujacy.... wiele do zyczenia pozostawia.

    Dzis bym zadzwonila z pytaniem, dlaczego po 1 cc kieruje pacjentki na 2 cc, a jak sie upieraja to podaje oksytcyne [Katarzyna moze fachowo wyjasnic co to znaczy].

    Z pomiarem blizny u mnie bylo tak  - usg tradycyjne 1,8 .. po kilku dniach 2,1 po tygodniu vaginalnie 5, 7 [cos kolo tego].

     

    Warto pomiar blizny zrobic w dwoch miejscach !!!

  • Eeee tam. Po prostu, warto robić pomiar blizny u lekarza, który dopuszcza psn po 2cc. W innym wypadku trzeba się liczyć z tym, że nawet najsolidniejsza blizna będzie miała < 2 mm, żeby skłonić krnąbrną pacjentkę do poddania się woli mądrych lekarzy.
    ...
  • Katarzyna.... zawsze nadzieję wzbudzasz, a tu co?

    Ja bym powiedziała, ze jestem po 1 cc i chcę ocenić bliznę by zdecydować o próbie psn.
  • i jeszcze ...czy ocena blizny jest możliwa wszędzie? Na co zwrócić uwagę?
  • edytowano maja 2012
    A ja Was podczytuje i robie sie jeszcze bardziej smutna... Ja odbieram moja cc jak pewna lekcje pokory od Pana, ale tez mysle, ze moglam sie nie dac kroic...

    Albo ze mną jest coś nie tak bo tak pesymistyczne podejście do tematu nie przyszło mi do głowy gdy szłam na stół. Cesarki odebrałam nie jako lekcję pokory lecz odwrotnie. Jako łaskę i pomoc Pana Boga, wyraz Jego miłosierdzia i litości. Bo nie namęczyłam się ani nie musiałam przeżywać śmierci dzieci, które nie mogły się urodzić sn. Miałam wrażenie, że Ktoś czuwa nad nimi, aby przyszły na ten świat zdrowe i całe bo ja nie umiałam ich urodzić sama. Jestem Bogu za to wdzięczna, że w porę znaleźli się lekarze na tyle rozsądni, którzy nie skakali mi po brzuchu.
  • Ocenę blizny powinien umieć wykonać każdy ginekolog robiący USG transwaginalne. Ale lepiej udać się w tej sprawie do takiego, który się w USG specjalizuje, a nie do pierwszego z brzegu.
    A nadzieję trzeba mieć, ale też trzeba z rozsądkiem do życia podchodzić i z koniem nie ma co się kopać. Ja wiem, że poród naturalny nawet po kilku cc może być bezpieczny ale większość lekarzy nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Traktują więc kobiety, które po 2 lub więcej cc chciałyby spróbować rodzić naturalnie, jak niepoczytalne i imają się różnych (nie koniecznie etycznych) metod, żeby przekonać je do swojego zdania. Oni wierzą, że robią dobrze - w końcu ratują życie matce i dziecku... :-?
  • Katarzyno, napisalam tak z racji tego, ze ginekolog chetny i gotowy do podjecia proby psn po 2 cc, to jak wygrana w totka. Dlatego lepiej zrobic badanie oceniajace blizne samemu, w dwoch miejscach.
  • @ProMamo - Generalnie, mądrze gadasz, ale skoro ginekolog akceptujący próbę psn po 2cc to jak wygrana w totka, to możesz iść nawet w 100 miejsc na USG blizny i szanse trafienia wciąż będą niewielkie ;-) No, chyba, że:
    a) badający ginekolog będzie jednak wybrany pod kątem jego podejścia do próby psn po 2 cc i będzie akceptował taki pomysł,
    b) badający ginekolog nie będzie miał pojęcia, że jesteś po 2 cc,
    c) badający ginekolog będzie przekonany, że ginekolog prowadzący jest zwolennikiem próby psn po 2 cc, a sam nie będzie lekarzem prowadzącym, więc w razie czego nie będzie ponosił odpowiedzialności za niepoczytalne działania pacjentki ;-)
    Mam świadomość, że to może cokolwiek gorzka ironia z mojej strony ale wciąż trudno znaleźć lekarza, który traktuje pacjentkę jak partnera, a nie istotę intelektualnie ograniczoną, którą trzeba za wszelką cenę uchronić przed zrobieniem krzywdy sobie i dziecku :-(
  • W którym tygodniu ciąży najlepiej jest wykonać ocenę blizny po cięciu?Mam się zgłosić do szpitala w 36 tyg ciąży(6 cc i ciąża mnoga)nurtuje mnie pytanie czy to nie za wcześnie?
  • @lidia2 - nie wydaje mi się, żeby to było za wcześnie. Ciąże bliźniacze zwykle trwają krócej. I tak żelazne nerwy ma twój lekarz, że pozwala Ci tak długo czekać.
  • Dzięki za wyjaśnienia, będę śledzić wątek.
  • Dlaczego mój lekarz ma żelazne nerwy?Ciąża przebiega prawidłowo na razie bez komplikacji...W sobotę minie 30tc...po Twoim wpisie Katarzyno zaczęłam się zastanawiać ...myślisz,że 36tc to za póżno na zgłoszenie się do szpitala?czy coś może zagrażać moim dzieciom?Proszę o odpowiedż!!!
  • @lidia2 - ależ, broń Boże, nie uważam, że cokolwiek zagraża Twoim dzieciom! Po prostu, większość lekarzy w przypadku pacjentek takich jak Ty, wpada w nieuzasadnioną histerię i chce je trzymać w szpitalu już od połowy ciąży. Profilaktycznie. A cc najchętniej chcieliby wykonać jak najwcześniej. Dlatego napisałam, że ten Twój ma żelazne nerwy. Ale traktuj to jak komplement, a nie zarzut, broń Boże :-) Wierzę, że to mądry człowiek i nie wahałby się skierować Cię do szpitala choćby i natychmiast, gdyby zachodziła taka potrzeba. Najwyraźniej jednak wszystko przebiega prawidłowo, skoro lekarz decyduje się cierpliwie czekać aż chłopcy spokojnie podrosną i dojrzeją.
  • Katarzyno, ale nikt tu nie myśli o szarpaniu się na psn, jeśli blizna ma mniej niz 2mm. Lekarze i tak sprawdzają,by uniknąć pęknięcia blizny przed kolejnym cc.
    Sprawa jest też tego  rodzaju  czy tylko blizna jest tym przeciwwskazaniem czy coś jeszcze?zrosty?

    Prawdziwe jest podobno i to, że poród po cc a raczej akcja trwa o wiele dłużej,albo w ogóle do niej nie dochodzi-bez oksytocyny
  • Dziękuję Katarzyno za odpowiedż,nie chciałam Cię urazić...Mój lekarz uważa,że miesiąc przed terminem w zupełności wystarczy...a w 36 tc jak mówi chłopcy będą już zupełnie donoszeni.
  • @Arletta - rzeczywiście, spotkałam się z tym niejednokrotnie, że kolejny poród po cc rozwija się bardzo powoli. I potrzeba bardzo dużo cierpliwości ze strony rodzącej, jak i ze strony personelu, żeby tego powoli rozwijającego się porodu nie pospieszać, bo podanie sztucznej oksytocyny jest podstawowym czynnikiem ryzyka pęknięcia macicy.
    Zrosty raczej nie są przeciwwskazaniem do psn. Najważniejsze kwestie, to przeciwwskazania nie wynikające z wcześniejszego cc - np. wady budowy miednicy, nieprawidłowe położenie dziecka, łożysko przodujące itp. oraz ryzyko pęknięcia macicy w miejscu blizny.
    Ja też nie piszę o porywaniu się na próbę psn w sytuacji, gdy blizna po cc zagraża pęknięciem. Chodzi mi jedynie o to, że w polskich warunkach kobieta po 2 lub więcej cc może mieć bardzo utrudniony dostęp do rzetelnej informacji o grubości blizny po cc. Szczególnie, jeśli na wejściu przyzna się lekarzowi, że rozważa podjęcie próby psn. Zauważ, że grubość tej blizny liczy się w milimetrach. Nie jest więc trudno pomylić się i wymierzyć 1,8 zamiast 2,3. Przeciętny lekarz woli pomylić się "w dół" i zniechęcić do psn, niż pomylić się "w górę" i mieć potem nieprzyjemności w sądzie. Tak to wygląda z perspektywy lekarskiej.
  • Załamujecie mnie, teraz żałuję, że chlapnęłam mojemu lekarzowi i myślach o psn.
  • Czyli pomylić się zawsze można oceniając stan blizny...
    Zawsze można pytać o stan blizny ze względu na ryzyko jej pęknięcia a nie przyznawać sie do psn.

    Co do rozwoju porodu można przeczekać ten czas w domu?Jechać jak pisala dorota ze skurczami  i rozwarciem, czy to już zbyt wielka nieodpowiedzialność?

    Poza tym jak nie będzie akcji(bez podania oksytocyny) rozwiązać ciążę przez cc.
  • Załamujecie mnie, teraz żałuję, że chlapnęłam mojemu lekarzowi i myślach o psn.
    Zawsze możesz  powiedzieć, ze się rozmyśliłaś, bo panikarą jesteś.Albo już o tym nie wspominać.
  • @agnieszkamama - Ty jesteś po jednym cc. U Ciebie wskazania do cc są raczej psychologiczne niż fizjologiczne.
  • też racja...
  • i mieć potem nieprzyjemności w sądzie. Tak to wygląda z perspektywy lekarskiej.

    Wcale się nie dziwię. ale pół biedy nieprzyjemności w sądzie i zawieszenie w zawodzie , gorsze były by chyba wyrzuty sumienia w razie śmierci dziecka.
  • Ja gdybym teraz zaszla w ciążę to cale 9 miesięcy chyba bym umierała ze strachu o siebie i dziecko.U mnie było ryzyko rozejścia się blizny i było 2cc.Tydzień wcześniej ten sam lekarz mnie badał i mówil,że szykujemy sie do psn.i tak w ciągu tygodnia może rozejść się blizna?Cięcie bylo w 36 tyg.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.