Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierniczki

1679111247

Komentarz

  • Oto owoc naszych wczorajszych poczynań:

    2011-12-06%2B09.06.11.jpg

    Jak widać, poszliśmy na łatwiznę i kupiliśmy gotowe pisaki do ozdabiania.

    A to "teologiczny" pierniczek mojego syna (droga człowieka od ciemności do światła - na wypadek, gdyby nie było dostatecznie czytelne :cool:)

    2011-12-06%2B09.08.01.jpg

    Najmłodszy syn chciał przyozdobić pierniczek logo Manchester United, ale nie zgodziliśmy się (fani futbolu wiedzą, dlaczego)

    Mój przepis na pierniki jest bardzo prosty:

    1 kg mąki, kostka masła, 1 szklanka cukru, 1 szklanka miodu, 2 łyżeczki sody, 3 łyżki śmietany, 3 jajka, przyprawa do piernika (jeśli ktoś lubi bardzo korzenne, to 2 przyprawy).
    Bez podgrzewania miodu. Wszystko razem wymieszać, cienko rozwałkować i wykrawać pierniczki. Do gorącego piekarnika na 9-10 min. Piekarniki są od razu do jedzenia, nie trzeba czekać, aż zmiękną.

    Haku, próbka pierniczków dołączona do Słowackiego.
    :bigsmile:
    Podziękowali 1Anna78
  • moj przepis:
    1 kostka smalcu, 2 szkl cukru, 2 szkl miodu, pol szklanki przypraw korzennych, 3 jajka, 3 plaskie lyzeczki sody, pol szklanki mleka, 1 kg cukru
    miodek rozpuszczamy z cukrem i smalcem, studzimy i dodajemu reszte skladnikow (soda rozpuszczona w mleku) potem sie kisi przez 3-4 tygodnie
  • Może być i przed i po. No chyba, że boimy się, że trochę lukru odpadnie. Ale im bliżej Świąt, tym więcej pracy, więc wg mnie lepiej zrobić wcześniej, ile się da.
  • IrenaB pozwolę sobie skorzystać w tym roku z twojego przepisu :bigsmile:
    jak dzieła dokonamy to się pochwalę, pewnie dopiero w przyszłym tygodniu :confused:

    a pierniczki po prostu piękne, zazdroszczę
  • pierniczkowa sobota sie szykuje
    trzymajcie kciuki, to będa nasze pierwsze pierniczki jakie zrobimy :)
  • Ja również dziękuję za przepisy, wykorzystam chyba przepis IrenyB.

    Mam tylko pytanie, dużo wychodzi tych pierniczków z Twojego przepisu IrenoB ?
    Ja chciałam trochę na choinkę powiesić no i coś do zjedzenia :wink:

    I jeszcze prośba !

    dziewczyny lukier !!!!

    chciałabym aby był biały , ale taki naprawdę biały
    taki jak tu bym chciała :

    http://1.bp.blogspot.com/_lxZ_xNW1KYE/TQ30YBVdlsI/AAAAAAAAAe4/8Z4Yya9WcxY/s1600/pierniczki1500.jpg

    tylko jak go zrobić ???? :shamed:
  • białko i 1 szklanka cukru pudru ;)
  • Śliczne te z białym lukrem.

    Z moich proporcji, czyli z 1 kg mąki wychodzi dużo pierniczków. My obdarowaliśmy mikołajkowo sąsiadów, syn swoją dziewczynę i klasę (bo mieli dziś w szkole mikołajki) i jeszcze mam duży słój i dwie puszki, też spore.

    Dzięki za to zdjęcie. Będzie inspiracją do zdobienia następnej porcji, bo chyba jeszcze dorobię.
  • Jeśli się obawiasz, że konsystencja lukru będzie nie taka, a chcesz te pierniczki ładne jak na zdjęciu, to kup gotowy lukier w tubie. Ma precyzyjną końcówkę i idealną konsystencję. Nie frustruje się człowiek.
  • A ja lukier robię tak. Szklanka cukru pudru i sok z cytryny po trochę i ucieram, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

    Przepyszny lukier można zrobić zastępując sok z cytryny sokiem wyciśniętym z pomarańczy i dodając odrobinę świeżo startej skórki z pomarańczy (najlepiej niepryskanej, są w Auchan). Pychota.
  • Tak, pomarańczowy lukier jest pyszny.

    Ładny jest różowy - dodaje się kropelkę soku z buraka.
  • Prezentujemy nasze tegoroczne wypo... wypie...ciny :tooth:

    DSC08857.JPG

    DSC08855.JPG

    i podpatrzone od Mańka:

    DSC08854.JPG
  • Jakie śliczne te jeże! Skąd masz foremkę?
  • no zwariowałyscie z tymi piernikami, jak slowo daję :wink::wink:



    chyba muszę polubić, skoro takie cuda wychodzą :)
  • [cite] Marcelina:[/cite]Jakie śliczne te jeże! Skąd masz foremkę?

    Ikea
  • Dzięki dziewczyny za rady
    Hm w sumie, to ja robiłam jak piszecie, ale biały - taki bielusieńki to on nigdy nie był :bigsmile:, chyba za dużo soku lałam .
    Będę kombinować metodą prób i błędów aż będzie taki jak ma być :bigsmile:

    Stroik na kuchennym stole ozdobiłam cynamonem w laskach i powtykałam w niego goździki, cudnie pachnie !!!! :wink:

    Suszę plastry jabłka, pomarańczy, cytryny i grejpfruta
    Jutro mycie okien
    W czwartek z pomocnicą małą - siostrzenicą będę piekła pierniczki

    edit:
    Zajrzałam teraz do linku, który podała annamaria

    Matko i córka cuda!!!!
    Tylko jak to zrobić :shocked:
    http://mojewypieki.blox.pl/resource/dekor_7.jpg
  • Ożesz w mordę! Toż to frywolitki!
  • Ja pierniczę te pierniczki miałam nie robić po co ja w ten wątek weszłam. W zeszłym roku robiłam po raz pierwszy, a w tym jak zobaczyłam ten przepis bez leżakowania, to pomyślałam, a może jednak.

    Z 1,5 rocznym dzieckiem da się wykrawać formy, żeby a) nie zjadł surowego ciasta, b) nie pociachał paluszków swoich cudnych?
  • Monika, ja w zeszłym roku zaprosiłam też na pierniczkowanie, koleżanki z małymi dziećmi, mój P niespecjalnie załapał - miał 11 mies, ale dziewczynki 16 - 18 mies bardzo ładnie odciskały foremki, dodawały lukru itp.

    W tym roku w zw. z przeprowadzką robimy u nas tylko jedno zbiorcze piernikowanie, ale zrobiłam bardzo dużo ciasta (w/g przepisu Marceliny ofkors) i dzieciaki zabierają je na pierniczkowanie do kolegów.

    W ogóle w tym roku słąbo stoimy z robieniem ozdób świątecznych, ale może jak wróci moja starsza córka (jak to fajnie brzmi:)), to jakoś ogarnie ten temat, bo ja mam jakiegoś niechcieja.
  • @IrenaB- czy pierniczki wg Twojego przepisu mogą po upieczeniu leżakować?
    Kurczę, mam teraz ostatnią wolną sobotę przed świetami, nawet w Wigilię pracuję, więc to ostatnia szansa, żeby coś upiec. I musi dotrwać do Bożego Narodzenia!
    Mam ochotę na te Marcelinowe, ale ciasto musi poleżeć, a ja już raczej nie będę w stanie potem ich upiec. :cry:
    Może w przyszłym roku...
  • U nas dzisiaj pierniczkowanie sie odbedzie. Zapraszam:wink:
  • [cite] Rosea:[/cite]@IrenaB- czy pierniczki wg Twojego przepisu mogą po upieczeniu leżakować?
    Kurczę, mam teraz ostatnią wolną sobotę przed świetami, nawet w Wigilię pracuję, więc to ostatnia szansa, żeby coś upiec. I musi dotrwać do Bożego Narodzenia!
    Mam ochotę na te Marcelinowe, ale ciasto musi poleżeć, a ja już raczej nie będę w stanie potem ich upiec. :cry:
    Może w przyszłym roku...

    Jasne, że mogą. Zapakowałam je do puszek i słoja i czekają na Święta. Teoretycznie przynajmniej.:bigsmile:
  • [cite] Agnieszka:[/cite]Ożesz w mordę! Toż to frywolitki!


    ajlowiu :bigsmile:
  • Przepis na pierniczki IrenyB


    1 kg mąki, kostka masła, 1 szklanka cukru, 1 szklanka miodu, 2 łyżeczki sody, 3 łyżki śmietany, 3 jajka, przyprawa do piernika (jeśli ktoś lubi bardzo korzenne, to 2 przyprawy).
    Bez podgrzewania miodu. Wszystko razem wymieszać, cienko rozwałkować i wykrawać pierniczki. Do gorącego piekarnika na 9-10 min. Piekarniki są od razu do jedzenia, nie trzeba czekać, aż zmiękną.


    Jaka ta śmietana?
    kremówka?
    Czy zwykła 12%, 18% ???
  • Nie ma znaczenia. Jaką akurat masz pod ręką.
  • Dziękuję IrenoB :wink:

    mam nadzieję, że wyjdą i ofiar w ludziach nie będzie przy robieniu pierniczków :bigsmile:
  • w Lidlu od 15 grudnia będą metalowe pudełka 3szt za 24.99 :bigsmile:
  • [cite] Agnieszka:[/cite]Prezentujemy nasze tegoroczne wypo... wypie...ciny :tooth:

    DSC08857.JPG

    DSC08855.JPG

    i podpatrzone od Mańka:
    Czytam i czytam co to mój mąż robi, ale ja nie widziałam żeby to on robił te choinki, tak mi się wydawało że to spod mojej ręki wychodziło haha

    DSC08854.JPG
    :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.